فهرست
نگاه روز: مجید صالح؛ تاسوتی نیست!
نگاه روز: مجید صالح؛ تاسوتی نیست!

نگاه روز: مجید صالح؛ تاسوتی نیست!

آی اسپورت- مجید صالح و پرویز مظلومی بر سر نحوه تمرین دادن تیم فوتبال استقلال، اختلاف‌نظر دارند. این خبر یک خطی‌ساده، شاید حواشی زیادی برای باشگاه محبوب پایتخت ایجاد نکند و خیلی زود با وساطت اطرافیان باشگاه به پایان برسد اما حقیقت آن است که از اولین روزهای فصل، حدس‌زدن این اتفاق هرگز دشوار نبود. مرور پرونده کاری این سال‌های مجید صالح، ماجراهایی مشابه این کم نداشته است. آقای کمک‌مربی، سهم بیشتری از موفقیت‌های تیمش می‌خواهد. دوستان رسانه‌ای او قبل از بازی نیم‌فصل اول با ذوب‌آهن؛ روایت‌های عجیبی از آنالیز تیم رقیب به دست این مربی تا ساعتِ اولیه صبح(!) منتشر می‌‌کنند اما بعد از شکست استقلال در خانه، این پرویز مظلومی است که مورد سرزنش آن‌ها قرار می‌گیرد. این اختلاف‌نظر، دیر یا زود بالاخره خودش را در تمرین تیم نشان می‌داد. چرا که کمک‌مربی این روزهای استقلال، در همه روزهای نشستن در کنار مظلومی روی نیمکت، آرزوهای بزرگ‌تری برای خودش دارد و از جایگاه فعلی‌اش راضی به نظر نمی‌رسد.
 مجید صالح، در فوتبال ایران دستیار 8 مربی مختلف بوده است. یک رکورد منحصربه‌فرد که تنها در اختیار او قرار دارد. او در سایپا دستیار ذوالفقارنسب بود، در مس و استقلال دستیار امیرقلعه‌نویی، در ذوب‌آهن دستیار منصور ابراهیم‌زاده، در تیم ملی دستیار کارلوس‌کی‌روش، در ملوان دستیار موسیلوویچ، در تیم امید دستیار خاکپور و حالا در استقلال، دستیار پرویز مظلومی. صالح تنها یک مقطع ناموفق سرمربیگری در باشگاه سایپا داشت و بعد از آن دوباره به دستیاری برگشت. تقریبا همه همکاری‌های او با مربیان مختلف لیگ برتری، در نهایت با حالتی قهرگونه به پایان رسیده‌اند. به نظر می‌رسد در هر فصل از یک جایی به بعد، دستیاری تبدیل به یک شغل خسته‌کننده برای صالح می‌شود تا او به سراغ دخالت در وظایف سرمربی تیم برود. دخالتی که در نهایت شرایط را برای کنار گذاشتن او از باشگاه فراهم می‌کند.
 نگاهی به نیمکت‌های باشگاه‌های مطرح اروپایی، نشان می‌دهد تیم‌های بزرگ قاره سبز همواره از چهره‌هایی به عنوان نفر دوم کادر فنی استفاده می‌کنند که جاه‌طلبی تبدیل شدن به نفر اول را ندارند. بهترین مثال ممکن برای این اتفاق بدون تردید کمک مربی تیم فوتبال میلان است. مائورو تاسوتی بعد از 17 سال بازی برای روسونری، ابتدا سرمربی تیم ملی نوجوانان باشگاه شد و بعد از آن در فاصله سال‌های 2001 تا 2015 همواره کمک مربی مربیان مختلف میلان بود تا سرانجام در این سال به سمت استعدادیاب باشگاه برگزیده شد. مثلِ تاسوتی، بسیاری از کمک مربیان لیگ برتر جزیره نیز چهره‌های کارکشته‌ای هستند که صرفا خودشان را مناسب این شغل می‌دانند و به همین خاطر اخبار مربوط به اختلاف‎نظر یک کمک‌مربی با سرمربی تیم، به ندرت در فوتبال اروپا شنیده می‌شود. در ایران اما ماجرا کاملا متفاوت است و به شغل دستیاری، به شکل یک سکوی پرتاب بلند نگاه می‌شود. عجیب نیست که مجید صالح، با خاطره‌هایی منحصربه‌فرد درباره ایمیل زدن به سرمربیان بزرگ دنیا و نصحیت فنی کردن به آن‌ها، مدت زیادی در هیچ باشگاهی در ایران دوام نیاورد. او می‌خواهد سرمربی باشد اما به اندازه سرمربی بودن خوب نیست. او می‌خواهد دستیار نباشد اما فقط به اندازه دستیار بودن خوب است!
 
 


 کدخبر:9405
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-02-28 16:02:27
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴، ۱۶:۰۵
سوژه ی لنگ اسپورت جور شد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر