فهرست
گزارش: نگاهی به شروع‌هایِ رویاییِ جوانانِ یونایتد در لیگِ برتر
گزارش: نگاهی به شروع‌هایِ رویاییِ جوانانِ یونایتد در لیگِ برتر

گزارش: نگاهی به شروع‌هایِ رویاییِ جوانانِ یونایتد در لیگِ برتر

پل اسکولز (1994 مقابلِ ایپسویچ): یونایتد 2-0 از ایپسویچ عقب بود وقتی پل اسکولز جانشینِ لی شارپ شد و بعد از گلِ اولِ کانتونا، گلِ تساویِ تیمش را زد. البته یونایتد این بازی را در نهایت 3-2 باخت، اما اسکولز نزدیکِ دو دهه قلبِ خطِ میانیِ تیمِ سر الکس فرگوسن بود و در 499 بازیِ لیگ، 107 گل زد و 11 بار قهرمانِ لیگِ برتر شد.
 
اوله گونار سولشر (1996 مقابلِ بلکبرن): سولشر به عنوانِ بازیکنی کاملا ناشناخته از مولده‌یِ نروژ به منچستر یونایتد پیوست در اولین حضورش، تنها 6 دقیقه وقت می‌خواست تا اولین گلش را برایِ شیاطینِ سرخ بزند. این بازی با نتیجه‌یِ 2-2 به پایان رسید و قاتلِ "بیبی فیسِ" نوروژی در ادامه‌یِ راه در 235 بازیِ لیگ 91 گل برایِ یونایتد زد، لقبِ ذخیره‌یِ طلاییِ سر الکس را گرفت و دراماتیک‌ترین فینالِ تاریخِ بازی‌هایِ اروپایی را با گلِ دقیقه‌یِ نود و سه‌اش مقابلِ بایرن مونیخ، سالِ 1999 در نوکمپ رقم زد.
 
رود ون نیستلروی (2001 مقابلِ فولام): نیستلروی که با قیمتِ 19 میلیون پوند بدل به گران‌ترین بازیکنِ لیگِ برتر شده بود، بلافاصله بعد از جدایی از آیندهوون و پیوستن به یونایتد ارزشِ خودش را نشان داد و در اولینِ بازیِ لیگ‌اش در 2 دقیقه 2 گل به فولام زد و پیروزیِ 3-2 تیمش را تضمین کرد. این تنها شروعِ کارِ یکی از بهترین مهاجمانِ تاریخِ لیگِ برتر بود. نیستلروی در 5 فصل و پیش از پیوستن به رئالِ مادرید، در 150 بازیِ لیگ 95 گل برایِ یونایتد زد.
 
دنی ولبک (2008 مقابلِ استوک سیتی): ولبکِ جوان که محصولِ آکادمیِ یونایتد و متولدِ منچستر بود مقابلِ استوک به زمین آمد و با شوتِ فوق‌العاده‌ای از سی یاردیِ دروازه گلِ چهارمِ تیمش را زد. این بازی با نتیجه‎‌یِ 5-0 برایِ یونایتد به پایان رسید و ولبک کم کم خودش را به تیمِ اول رساند. اما مصدومیت‌هایِ پیاپی و قرار نگرفتن در پستِ تخصصی‌اش در مرکزِ خطِ حمله بالاخره باعث شد تا ولبک تابستانِ پیش به دستِ لویی ون گال به آرسنال فروخته شود. ولبک در اولین بازگشتش به اولدترافورد با گلش باعثِ حذفِ یونایتد از اف.ای کاپ شد و در بازیِ دیروز هم یک بارِ دیگر دروازه‌یِ تیمِ سابقش را باز کرد. اما وضعیتِ او در آرسنال هم چندان بهتر از یونایتد نشد و نزدیکِ یک سال را به دلیلِ مصدومیت از دست داد.
 
فدریکو ماکدا (2009 مقابلِ استون ویلا): یکی از به یادماندنی‌ترین شروع‌هایِ تاریخِ اولدترافورد را فدریکو ماکدایِ ایتالیایی داشت. در حالی که یونایتد به شدت نیاز به سه امتیازِ خانگی مقابلِ استون ویلا برایِ کورسِ قهرمانی داشت، ماکدایِ جوان و ناشناخته به بازی آمد و در لحظات پایانی با چرخشی عالی و ضربه‌ای دقیق گلِ سومِ تیمش را زد تا یونایتد 3-2 برنده‌یِ بازی باشد. اما آینده‌یِ ماکدا مثلِ شروعش درخشان نبود و نهایتا بعد از حضورهایِ قرضیِ زیاد در تیم‌هایِ مختلف، سالِ 2014 به شکلِ رسمی از باشگاه جدا شد و به کاردیف پیوست.
 
نیک پاول (2012 مقابلِ ویگان): در بازی‌ای که یونایتد 4-0 برد، دو بازیکنِ تازه وارد شروعی عالی داشتند و هر دو گل زدند، الکساندر بوتنر و نیک پاول. در ادامه بوتنر به یکی از بدترین خریدهایِ تاریخِ سر الکس در یونایتد بدل شد، اما نیک پاول همچنان فرصتِ اثباتِ خودش را دارد. پاول بعد از شروعِ امیدوارکننده‌اش با مصدومیت‌ها و حضورِ قرضیِ در تیم‌هایِ متفاوت درگیر بود. در بازگشت به اولدترافورد لویی ون گال در جدالِ حیاتی چمپیونز لیگ مقابلِ ولفسبورگ به مهاجمِ 21 ساله‌اش اعتماد کرد، اما او موفق نشد از فرصتی که بهش رسیده بود بهره ببرد. پاول در حالِ حاضر هم مصدوم است و با توجه به موجِ جدیدِ جوانانِ یونایتد کارِ سختی برایِ رسیدنِ دوباره به تیمِ اول دارد.
 
جیمز ویلسون (2014 مقابلِ هال سیتی): ویلسون در اولین بازیِ رایان گیگز به عنوانِ مربیِ موقتِ یونایتد در ترکیبِ اصلی قرار گرفت و دو بار دروازه‌یِ هال سیتی را باز کرد و عاملِ اصلیِ پیروزیِ تیمش شد. ویلسون فصلِ پیش در تیمِ اولِ یونایتد بود، اما در 17 بازی تنها دو گل زد و همین باعث شد تا لویی ون گال این فصل او را به تیم‌هایِ چمپیونشیپ قرض بدهد. ویلسونِ 19 ساله هنوز فرصتِ زیادی برای درخشش دارد و می‌تواند آینده‌ای بلندمدت در اولدترافورد داشته باشد.
 
آنتونی مارسیال (2015 مقابلِ لیورپول): گرانقیمت‌ترین تین‌ایجرِ دنیایی فوتبال در بازی مقابلِ لیورپول به زمین آمد و با حرکتی باورنکردنی یک‌تنه دفاعِ حرف را به هم ریخت و گلی به یاد ماندنی در اولدترافورد زد. مارسیال از آن بازی به بعد در 33 بازی 10 گل برایِ یونایتد زده و خودش را به عنوان درخشان‌ترین استعدادِ تیمِ ون گال و آینده‌یِ خطِ حمله‌یِ آن به اثبات رسانده است.
 
*دیگر بازیکنانی که در اولین بازی‌شان برایِ یونایتد گل زدند هم لویی ساها، گابریل هاینتزه، جوزپه روسی و کریس ایگلز بودند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-02-29 12:15:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر