فهرست
یک کرسی ایران در فیفا از دست رفت؛ یک مترجم به جای کیا
یک کرسی ایران در فیفا از دست رفت؛ یک مترجم به جای کیا

یک کرسی ایران در فیفا از دست رفت؛ یک مترجم به جای کیا

آی اسپورت - «یکی از اهداف مد نظر فوتبال ما همین است که بتوانیم در ساختار جدید فیفا حضور داشته باشیم و حتی‌المقدور بتوانیم یکی از کرسی‌های جهانی فوتبال را در اختیار بگیریم تا بر روی فوتبال ما تاثیر گذار باشد هدف ما این است و خیلی به این توجه نداریم که چه کسی رای می‌آورد.بزرگ‌ترین دغدغه‌های ما مسائل داخلی‌مان است. خب ما نسبت به ۸ سال پیش قدری پیشرفت کردیم. مثلا ۸ سال پیش ما در AFC زیاد کرسی نداشتیم. در سطح آسیا زیاد روی ما حساب نمی‌کردند. الان از نظر بین‌المللی و نفوذ ما در FIFA و AFC بهترین دورزان را می‌گذرانیم» این جملات علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال است. شاید براتیان جالب باشد که رئیس فدراسیون فوتبال با اینکه ایران در فیفا دو کرسی دارد اما اعلام می کند که فوتبال ایران در فیفا کرسی ندارد. ظاهرا خستگی و فشار سفر روی رئیس فدراسیون فوتبال تاثیر گذاشته است چرا که در حال حاضر دو ایرانی عضو فیفا داریم که یکی از این ایرانی ها، خود علی کفاشیان است.
شاید تا قبل از انتخابات فیفا همه فکر می‌کردند فوتبال ایران در فیفا فقط یک کرسی دارد و این کرسی متعلق به علی کفاشیان در کمیته فوتسال است؛ اما باید بدانید فوتبال ایران در فیفا یک کرسی دیگر دارد که مربوط به شخصی به نام سید حامد اصفاست.
به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، البته سایت فیفا این را می‌گوید و کمیته‌اش را هم اعلام کرده است؛ کمیته تعیین وضعیت بازیکنان جایی است که حالا همه تازه متوجه شده‌اند ایران در فیفا در آن یک کرسی دارد. کمیته‌ای حقوقی که البته این سال‌ها هر پرونده‌ای از ایران به این کمیته رفته با محکومیت طرف ایرانی بیرون آمده است. عباس ترابیان، رئیس سابق کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال و البته دوست نزدیک جیانی اینفانتینو، رئیس جدید فیفا دیروز در گفت‌وگو با «سایت نود» گفته بود اینفانتینو به فوتبال ایران قول نداده به فوتبال ایران کرسی بدهد و زمانی که درباره کرسی کمیته تعیین وضعیت بازیکنان از وی پرسیدیم او عضو ایرانی این کمیته را به اشتباه عضو دپارتمان اعلام کرد، در حالی که در سایت فیفا به‌عینه آمده است که او عضو کمیته است. این کمیته مهم به شکایات بازیکنان و مربیان از باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها و بالعکس رسیدگی می‌کند و نقش مهمی دارد و یکی از کمیته‌های دائمی و مهم فیفاست که حتی در جریان ادغام کمیته‌های فیفا در اساسنامه جدید هم هویتش را حفظ کرده است و تازه همه متوجه شده‌اند که یک عضو ایرانی دارد.
 

وقتی علی دایی را کنار گذاشتند
در حالی که فوتبال ایران علی دایی را در کمیته مشاهیر فوتبال فیفا داشت و یکی از زیرشاخه‌های این کمیته، کمیته استعدادیابی و جوانان بود و علی دایی هم در کارگروهش حضور داشت، فیفا او را به دلیل حضور نامرتبش در جلسات و اینکه سرمربی تیم ملی و بعد تیم‌های باشگاهی شد و وقت نمی‌کرد به جلسات برود، کنار گذاشت. حذف علی دایی از کرسی کمیته مشاهیر فیفا رسانه‌ای نشد تا زمانی که سپ بلاتر به تهران آمد. زمانی که بلاتر به تهران آمد، مهدی مهدوی‌کیا به شیوه عجیبی کنار سپ بلاتر بود. هرچند دایی، نکونام و مهدوی‌کیا در مراسم استقبال از بلاتر و شیخ سلمان حضور داشتند، اما مهدوی‌کیا حتی در هتل آزادی هم اتاق داشت و این نشان می داد که حضور مهدوی کیا کنار بلاتر سناریویی است که توسط مدیران فدراسیون فوتبال برای حضور مهدوی کیا در کرسی که دایی از دست داده بود، نوشته شده است. این هدف را باید در مصاحبه‌های آن زمان علی کفاشیان و دبیرکل وقتش مهدی محمدنبی جست‌وجو کرد که می‌گفتند می‌خواهند مهدی مهدوی‌کیا را به جای علی دایی به کمیته مشاهیر فیفا بفرستند و حتی نبی در آبان ۹۲ مصاحبه کرد و گفت به‌زودی مهدوی‌کیا را معرفی می‌کنند تا جای علی دایی را بگیرد و کرسی ایران خالی نماند؛ اما به فاصله یک‌ماه شخصی به نام سیدحامد اصفا به کمیته مهم تعیین وضعیت بازیکنان فیفا معرفی می‌شود. مدیررسانه‌ای وقت تیم سپاهان اصفهان که فارغ‌التحصیل رشته زبان انگلیسی است و البته سابقه حقوقی ندارد به این کمیته مهم معرفی می‌شود.البته باشگاه سپاهان و مدیران فدراسیون فوتبال در جریان این معرفی قرار می‌گیرند و البته وی در سکوت او به فیفا معرفی می‌شود. در حالیکه برخی از اعضای فدراسیون فوتبال روی علی اصغر مانوسی فر برای کرسی کمیته تعیین وضعیت تاکید داشتند اما مهدی محمد نبی دبیرکل وقت به خاطر اختلاف هایی که با مانوسی فر داشت، با حضور وی در این کمیته موافقت نکرد.
اینجا چند سوال مطرح می‌شود؛ اینکه چرا در دو سال اخیر حضور اصفا در فیفا رسانه‌ای نشده است؟ چرا به جای علی دایی، مهدوی‌کیا به کمیته فوتبال فیفا معرفی نشد؟ چرا اصفا بدون داشتن سابقه حقوقی به عضویت کمیته رسیدگی به وضعیت بازیکنان فیفا که کلیه منازعات حقوقی قراردادها بین باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها و سرمربیان تیم‌های ملی با باشگاه‌ها و سرمربیان در آن مطرح می‌شود، درآمد؟ مگر او به غیر از دانش لیسانس ترجمه و مدیریت رسانه‌ای تیم سپاهان، دانش حقوقی و تجربه حقوقی داشته یا وکیل حقوقی بوده که معرفی شده است؟ آیا در حقوق ورزش هم اطلاعاتی دارد؟ مقاله‌ای نوشته است؟ هیچ مصاحبه‌ای در منازعات حقوقی در سرچ اینترنتی دیده نمی‌شود و هیچ کامنت و سابقه‌ای هم وجود ندارد. البته او کوچک‌ترین تقصیری ندارد؛ چراکه او را به یکی از مهم‌ترین کمیته‌های فیفا معرفی کرده‌اند و شاید اگر هرکس دیگری هم بود چنین صندلی‌ای را رد نمی‌کرد.فکرش را بکنید که در سن ۳۱ سالگی بتوانید در فیفا کرسی بگیرید. آن را رد می کنید؟ اما آنهایی که او را معرفی کرده‌اند باید جواب بدهند. در حال حاضر او مدیر روابط بین‌الملل باشگاه سپاهان هم شده است. آخرین تصویری که می شود از وی دید مربوط به روزهای اول حضور استیماچ در سپاهان است که وی به عنوان مترجم کنار استیماچ ایستاده است. ویدیوی لحظاتی که وی برای استیماچ در حال ترجمه بود را می توانید در این لینک ببیند. این کار به دلیل نداشتن تصویر و عکس از حامد اصفاست و البته از ایشان مطلبی در حوزه ورزش و فوتبال در اینترنت پیدا نکردیم و البته مصاحبه ای هم از ایشان ندیدیم. تنها تصویری که از وی وجود دارد بخشی از ترجمه سخنان استیماچ است که ایشان را نیم رخ به عنوان مترجم نشان می دهد.
 
چرا در منازعات بازنده‌ایم؟
در هر حال هر زمان کفاشیان به زوریخ می‌رود، اصفا هم با او به مقر فیفا می‌رود. درواقع کفاشیان برای شرکت در جلسات کمیته فوتبال ساحلی و استاد اصفا برای شرکت در جلسات کمیته تعیین حقوقی وضعیت بازیکنان در فیفا می‌رود. البته نکته اینجاست که ما همیشه در منازعات بازنده‌ایم در حالی که این کمیته یک عضو ایرانی دارد و در سایت فیفا هم نامش وجود دارد و ثبت شده است. سوال دیگر این است که اگر مدیران سابق و کنونی سپاهان یعنی آقایان ساکت، رحیمی، خلیلیان، خورش و حتی بصیرت وضعیت را می‌دانند (که می‌دانند) چرا این قضیه را پوشانده‌اند؟ چرا کفاشیان و نبی و ترابیان و کمیته های بین الملل سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال هم این ماجرا پوشانده اند؟ جواب ساده است؛ چون قابل دفاع نیست. در حالی که ما چندین سال است در همه منازعات بازنده‌ایم و البته یک عضو ایرانی در کمیته تعیین وضعیت بازیکنان داریم. عضو کمیته حقوقی تعیین وضعیت بدون توانمندی در امر حقوق فوتبال و بازهم باید پرسید، چرا بدون اینکه او را بشناسند، معرفی‌اش کرده‌اند؟
مصاحبه دو سه هفته پیش که کفاشیان گفته بود می‌خواهیم از جیانی اینفانتینو استفاده کنیم که کرسی بگیریم را همه یادشان هست. اما نباید فراموش کرد که همین دوستان، سپ بلاتر را به ایران آوردند و چند هفته بعد حکم را با پنهان‌کاری زدند و بعد همه در سایت فیفا متوجه شدند که سیدحامد اصفا، عضو ایرانی این کمیته مهم است. سوال دیگر این است که چرا باشگاه سپاهان که چنین افتخاری را کسب کرده و مدیر روابط بین‌الملل کنونی‌اش عضو کمیته حقوقی است، یک‌بار هم مصاحبه و خبر و حتی یک مصاحبه از ایشان روی سایتش نگذاشته است؟ افتخار از این بالاتر که عضو ایرانی کمیته حقوقی تعیین وضعیت بازیکنان از باشگاه سپاهان است؟ حتی یک‌بار هم عنوانش را در هر موتور جست‌وجوگری در اینترنت سرچ کنیم چیزی نمی‌آید. سوال دیگر این است که چطور فیفا او را بدون سابقه حقوقی پذیرفته است؟ البته حامد اصفا در حال حاضر همراه با تیم سپاهان در امارات به‌سر می‌برد و امیدواریم برگردد تا در روزهای آینده با او گفت‌وگو کنیم وحداقل او به همه این موارد پاسخ دهد.
در هر حال مهدوی مهدوی کیا که آن زمان مدیرفنی تیم ملی نوجوانان بود پس از بازگشت از جام جهانی نوجوانان و حضور در مراسم استقبال از بلاتر، در تیم ملی جوانان به عنوان سرپرست مشغول به کار شد و البته در کارهای فنی به علی دوستی مهر،سرمربی وقت تیم ملی جوانان کمک می کرد و پیگیر ماجرای کرسی که قرار بود بگیرد، نشد و پس از ناکامی تیم ملی جوانان با فدراسیون فوتبال قطع همکاری کرد اما شانس زیادی داشت تا حداقل کرسی علی دایی را پس بگیرد.

منبع: وبسایت برنامه 90
     
آی اسپورت
2016-02-29 13:14:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر