فهرست
نگاه روز: معنایِ «لیست امید» برای ورزشی‌ها
نگاه روز: معنایِ «لیست امید» برای ورزشی‌ها

نگاه روز: معنایِ «لیست امید» برای ورزشی‌ها

آی اسپورت- یک/ صف‌های شلوغِ حوزه‌های رای‌گیری در همه شهرهای کشور، بیشتر از آن‌که نتیجه جو انتخاباتی روزهای منتهی به هفتم اسفندماه و یا نشاط سیاسی جامعه باشند، حاصلِ بی‌علاقگی مردم به ادامه کار بیشتر نماینده‌های مجلس فعلی بودند. در پایان رای‌گیری، دو سوم نماینده‌های خانه ملت از انتخاب مجدد بازماندند تا بزرگ‌ترین خانه‌تکانی این چند سال در کشور شکل بگیرد. در تهران، هر سی نفر فهرست امید به عنوان نمایندگان مجلس دهم معرفی شدند و چهره‌های سرشناس زیادی کرسی مجلس را از دست دادند. شاید بسیاری از رای دهنده‌ها حداقل نیمی از افراد حاضر در فهرست سی نفری «امید» را نمی‌شناختند اما شناختِ کامل از فهرست سی‌وپنج‌نفره جناحِ روبرو آن‌ها را به تلاش برای حذف این جناح از مجلس بعدی مصمم کرد. تصمیم مهم مردم، یک بزنگاه خاصِ سیاسی برای ایران ساخت. بزنگاهی که بار دیگر نشان داد مردم فراموش‌کار نیستند و بلدند به خوبی از ابزارهای دیپلماتیک برای تغییر وضعیت وجود استفاده کنند.
 
                  


  
دو/ یکی از حذف‌شده‌های سرشناس مجلس شورای اسلامی، «فاطمه آلیا» بود. نماینده‌ای که درست در اوج درخواست‌های داخلی و جهانی برای صدور مجوز حضور بانوان در سالن‌های والیبال ایران مصاحبه‌ای انجام داد تا تاکید کند:«کار زن شوهرداری است نه والیبال دیدن!». آلیا و آلیاها با نظر مردم حالا دیگر بخشی از مجلس نیستند و انتظار می‌رود نماینده‌های جدید، با نگاهی جدید به سراغ مسائلی شبیه به این بروند. کنایه‌آمیز اینکه چهره‌هایی مثل مقداد نجف نژاد و حسن بیادی با سابقه نسبتا طولانی عضویت در هیات مدیره باشگاه‌های سرخابی پایتخت نیز از راهیابی به مجلس بازمانده‌اند. این عضویت می‌توانست بزرگ‌ترین امتیاز برای آن‌ها باشد اما عملکرد آن‌ها، مردم را مجاب کرد به گزینه‌های دیگری رای بروند و شانس مجلسی‌شدن را از این گروه بگیرند.
  
 سه/ همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در تهران، انتخابات فیفا نیز برگزار شد و علیرغم همه فشارها برای انتخابات شیخ سلمان، اینفانتینو به عنوان رئیس جدید این نهاد معرفی شد تا شاید فوتبال را به فیفا و فیفا را به فوتبال برگرداند. شکست شیخ سلمان با پرونده‌های قطور حقوق بشری، در تواترِ شکست آن دست از چهره‌های انتخاباتی قرار گرفت که قصد داشتند از سوابق ورزشی‎شان برای تبلیغات بهره ببرند. حالا دوران جدیدی در سیاست ایران آغاز شده است و پیام قدرتمندانه مردم، روشن‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. نسل جدید، خواهان تغییر در حوزه‌های مختلف هستند و بدون تردید ورزش نیز این این تغییرات مصون نخواهد بود. شاید اگر نظر مستقیم مردم دخالت بیشتری در تصمیمات ورزشی این سال‌ها داشت، بازنده‌هایی مثل خاکپور و مایلی‌کهن به همین سادگی شانس المپیکی ایران را نابود نمی‌کردند. آینده ورزش تنها در صورتی روشن خواهد بود که تضاد میان مردم و تصمیم‌های کلیدی این حوزه کم‌تر و کم‌تر شود. جمعیت بسیار زیادی که ار پایتخت به «فهرست امید» رای داده‌اند، شاید این توانایی را ندارند که مستقیما در فدراسیون‌ها و وزارت‌های مختلف تغییر ایجاد کنند اما مجلسی که با این رای حداکثری شکل گرفته، در دوره جدید مسئول تک تک آرا خواهد بود تا همه آن‌هایی که در سال‌های پیش‌رو از فهرست مردم جا می‌مانند را مورد بازخواست قرار بدهد. شاید روز خوبی که در آن دیگر خنده و شکست، کلیدواژه‌های مدیریت در ورزش کشور نباشند، نزدیک باشد. شاید دیر یا زود روزی از راه برسد که اعضای مجمع فدراسیون‌ها به خاطر وعده‌های رنگارنگ، حاضر نشوند نظر مردم را نادیده بگیرند و ریاست آدم‌های ناامیدکننده در فدراسیون‌ها را تمدید کند. آن روز هم اگر نرسد، مردم نشان داده‌اند که از دروغ روی برمی‌گردانند و بی‌کفایتی را پس می‌زنند. صندلی‌های ریاست مهم نیستند وقتی همه چیز ممکن است راس ساعت 8 صبح روز انتخابات، دگرگون شود!  هما رهنورد
کدخبر:9405
  ۶  
آی اسپورت
2016-02-29 16:00:44
نظر دهید
۶ نظر
امیررضا
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴، ۱۶:۱۷
وقتش شده که خانم الیا بره خونه و شوهر داری بکنه. بیچاره شوهرش البته
-
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴، ۱۷:۴۹
بد جوری رفت در بعضیا
برزو
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴، ۱۸:۴۲
مقاله عالی بود، کشور ما 20 سال دیگه از زمین تا اسمون با الان متفاوت خواهدبود اون موقع دیگه تندرویی نخواهیم داشت مردم اکثرا سواد سیاسی دارن ولی متاسفانه هنوز متولدین دهه 60 به پستهای مدیریتی و ریاست جمهوری و ... نرسیدند.
محمدجواد
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴، ۲۱:۱۲
رسالت یک سایت ورزشی انتشار اخبار و تحلیل های مربوط به ورزشه نه حمایت از یک گروه سیاسی خاص در مقاله های به ظاهر ورزشی
-
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴، ۲۲:۰۹
آقای محمدجواد رسالت ژورنالیست تحلیل مسایل روز هست و زدن حرف حق،مقاله عالی بود
برزو
دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴، ۲۳:۴۴
این اقای "محمد جواد" که کامنت گذاشته اصلا معلوم نیست به لیست اصولگرایان رای داده و بعد از شکست سخت و سنگینی که خوردند ناراحته!! 30 نفر اصلاح طلب هر 30 کرسی تهران رو گرفتند. منم اگه طرفدار جناح رقیب بودم میسوختم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر