فهرست
تاثیر بازیکنان پرسپولیس روی امتیازات از دست رفته: قاتل، خودی است!
تاثیر بازیکنان پرسپولیس روی امتیازات از دست رفته: قاتل، خودی است!

تاثیر بازیکنان پرسپولیس روی امتیازات از دست رفته: قاتل، خودی است!

آی اسپورت - پرسپولیسِ برانکو؛ یکی از هیجان‌انگیز‌ترین پرسپولیس‌های یک دهه اخیر به شمار می‌رود. تیمی که فوتبالی جذاب ارائه می‌کند و مهم‌تر از آن، توانسته حتی پیشکسوتان تیم‌های رقیب را مجاب کند که به تحسینِ مدل بازی‌اش بپردازند. با این پتانسیل فنی و قدرتِ هجومی؛ انتظار می‌رود این تیم صدرنشین رقابت‌های لیگ برتر باشد اما هر بار لغزشی از راه می‌رسد و شانس رسیدن به رتبه اول جدول را از این تیم می‌گیرد. آن‌ها بیشتر از هر تیم دیگری در رقابت‌های لیگ، تاوان اشتباهات فردی بازیکنان دفاعی‌شان را داد‌ه‌اند. بازیکنانی که در بسیاری از موارد اگر تنها سر جای‌شان می‌ایستادند و دست به حرکات اضافی نمی‌زدند، حالا سرمربی باشگاه مجبور نبود برای تمدد اعصاب به دبی سفر کند. بد نیست پرسپولیسی‌ها قبل از غر زدن به مهاجمان تیم یا عواملی مثل قضاوت داور، یک بار گل‌های خورده‌شان را مرور کنند.

هفته اول/ پرسپولیس-پدیده؛ خسته نباشید آقای بنگر!
اولین بازی فصل تیم برانکو در آزادی. قرمزها با گل علی‌علیپور و یک نمایشِ چشم‌نواز از حریف پیش افتاده‌اند و شانسِ زیادی برای رقم‌زدن یک شروع ایده‌آل در لیگ برتر دارند اما دو شاهکار متوالی از محسن بنگر، مقدمات اولین گل فصلِ رقبای پرسپولیس به این تیم را فراهم می‌آورد. اولین بار که توپ به طرف دروازه پرسپولیس می‌آید؛ اگر بنگر تنها سر جای خودش‌ بایستد نهایتا یک کرنر به حریف می‌دهد اما او دو بار به اشتباه سایه توپ را می‌زند و در نهایت با عبور توپ از بین پاهای این بازیکن، یونسِ شاکری موفق به باز کردن دروازه ایمان صادقی می‌شود. قرمزها در نهایت دو امتیاز این مسابقه را از دست می‌دهند.

هفته دوم/ استقلال خوزستان-پرسپولیس؛ شاهکارِ ایمان
یک سایه‌زنی معرکه دیگر!  اواسط نیمه دوم، مسابقه با تساوی بدون گل دنبال می‌شود و به نظر می‌رسد پرسپولیس شانس برابری برای به دست آوردن 3 امتیاز بازی با تیم ویسی دارد اما خروج وحشتناک گلر جوان این تیم و اشتباه او در ضربه زدن به توپ، حسن بیت‌سعید را به اولین گل لیگ‌برتری‌اش می‌رساند و در نهایت پرسپولیس در دومین هفته لیگ، برای اولین بار شکست می‌خورد. آقای گلر در نیم‌فصل در فهرست خروجی باشگاه قرار می‌گیرد اما 3 امتیاز این مسابقه دیگر هرگز به حساب پرسپولیس برنمی‌گردد.

هفته سوم/ سپاهان-پرسپولیس؛ چهار اشتباه مرگبار در یک مسابقه!
پاسِ رو به عقبِ فاجعه‌بار فرشاد احمدزاده، زمینه‌ساز اولین گل سپاهان می‌شود اما این تازه شروع اشتباهات مداوم شاگردان برانکو در این دیدار است. آن‌ها به خوبی به مسابقه برمی‌گردند و دو گل تماشایی به ثمر می‌رسانند اما این بار مایکل اومانیا دروازه خودی را باز می‌کند و روحیه هم‌تیمی‌ها را از بین می‌برد. در راه رقم‌خوردن این گل، چمن ورزشگاه بیشتر از اومانیا مقصر است اما نمی‌شود نقش این مدافع را نیز نادیده گرفت. مسابقه هنوز مساوی است که کفشگری برای جبران پاس اشتباه، یک اشتباه بزرگ‌تر می‌کند و به سادگی به حریف پنالتی می‌دهد. شاید باورکردنی نباشد اما حتی این هم آخرین اشتباه پرسپولیسی‌ها در مسابقه نیست. آخرین اشتباه سهمِ کمال کامیابی‌نیا می‌شود. آقای هافبک از وسطِ زمین توپ را روی بند کفش‌های محمدرضا خلعتبری می‌اندازد تا گل بعدی طلایی‌ها نیز وارد دروازه پرسپولیس شود. مسابقه‌ای که می‌توانست با اولین برد فصل پرسپولیس همراه شود، 3 امتیاز دیگر را به سادگی از این تیم می‌گیرد.

هفته چهارم/ پرسپولیس-ذوب؛ مشتِ نامرئی سوشا
در پایانِ مسابقه، همه از علیرضا فغانی حرف می‌زنند و اشتباهات داوری او را به یاد می‌آورند اما قبل‌تر از جریان پنالتی بنگر و سوت اشتباهی آقای داور؛ این اشتباه یکی از بازیکنان تیم بود که ذوب را به مسابقه برگرداند. روی سانتر مهدی رجب زاده، سوشا مکانی به قصد مشت کردن توپ از دروازه خارج شد اما خروج او کاملا اشتباه بود تا کاوه رضایی در مواجهه با یک دروازه خالی از دروازه‌بان، گل مساوی را بزند.

هفته پنجم/ پرسپولیس-سایپا؛ همپایِ مهربان نارنجی‌ها
قرمزها با یک پنالتی نادرست از حریف گل خورده‌اند اما هنوز شانس زیادی برای بازگشت به مسابقه دارند. فشار پرسپولیس روی دروازه سایپا حفظ شده و بازیکنان این تیم همه تلاش‌شان را برای باز کردن دروازه فلاح‌زاده به خرج می‌دهند اما امیدواری هواداران پرسپولیس با اشتباه بنگر به باد می‌رود. مدافع 36 ساله پرسپولیس ابتدا توپ را به بازیکنان حریف پاس می‌دهد و در راه پس‌گرفتن آن نیز نقش زمین می‌شود و سرانجام این غلامرضا رضایی است که گل دوم سایپا را وارد دروازه می‌کند. به لطفِ محسن بنگر 3 امتیاز دیگر نیز از دامان پرسپولیس جدا می‌شود.

هفته نهم/ سیاه‌جامگان-پرسپولیس؛ پاسِ گلِ بنگر
بازی با سیاه‌جامگان در مشهد، یکی از بهترین نمایش‌های فصل پرسپولیس به شمار می‌رود. آن‌ها دو بار دروازه حریف را باز کرده‌اند و حتی فرشاد احمدزاده بالاخره در یک بازی برای تیمش گل زده است. کلین شیت صادقی تا لحظات پایانی ادامه دارد اما مرد شماره 6 قرمزهای تهران، این بار به حریف پاس گل می‌دهد. این بار استثنائا اشتباه بنگر امتیازی از پرسپولیس نمی‌گیرد.

هفته سیزدهم/ نفت‌تهران-پرسپولیس؛ بی‌تفاوتیِ رامین
خراب شدن پنالتی مهدی طارمی، روحیه را به ساق‌های شاگردان علیرضا منصوریان برگردانده و آن‌ها که در طول بازی با روزهای خوب‌شان فاصله زیادی داشته‌اند؛ چند ثانیه بعد از تعویض پیام صادقیان به ساده‌ترین شکل ممکن دروازه پرسپولیس را باز می‌کنند. ضربه بازیکن نفت قدرت زیادی ندارد اما رضاییان با بی‌تفاوتی خودش را از مسیر توپ کنار می‌کشد تا پرفسور و تیم‌اش دو امتیاز دیگر را هم از دست بدهند.

هفته شانزدهم/ پدیده-پرسپولیس؛ کهکشانی‌ها!
درست مثل نیم فصل اول لیگ برتر، پرسپولیسی‌ها در مسابقه برگشت نیز موفق به شکست دادن پدیده مشهد نمی‌شوند. آن‌ها با یک بازی هجومی تیم میزبان را به عقب می‌رانند اما خروج بی‌نظیر سوشا مکانی، گل اول پدیده را رقم می‌زند. سوشا در راه این خروج هر چیزی را لمس می‌کند به جز توپ فوتبال! گل طارمی تیم را به مسابقه برمی‌گرداند اما این بار بنگر برای تکمیل‌کردن یک روز رویایی؛ خودش گل دوم پدیده را به ثمر می‌رساند. پرسپولیس با گل دیرهنگام رامین به یک امتیاز در این مسابقه می‌رسد.

هفته هجدهم: پرسپولیس-سپاهان؛ بازگشتِ بابک!
مصدومیت محمد انصاری، شانس بازگشت به ترکیب اصلی تیم را بعد از مدت‌ها برای بابک حاتمی مهیا می‌کند. مدافع پراشتباه تیم برانکو تقریبا تک تک توپ‌ها را به بازیکنان حریف واگذار می‌کند. اشتباه بزرگ بابک دقایقی بعد از گل علی علیپور رقم می‌خورد. جایی که این مدافع با یک تکل عجیب درون محوطه جریمه خودی، طوری به لوسیانو پریرا پاس می‌دهد که این بازیکن چاره‌ای به جز باز کردن دروازه پرسپولیس نداشته باشد. حاتمی با این پاسِ گل، چیزی نمانده که سپاهان را بعد از مدت‌ها از بحران خارج کند و این تیم را به پیروزی برساند.

هفته نوزدهم: ذوب آهن-پرسپولیس؛ کمالِ تعجب
به نظر می‌رسد فولادشهر بدیمن‌ترین استادیوم ایرانی برای کامیابی‌نیا باشد. قرمزها با یک گل از حریف پیش هستند که گتوزو پشت ضربه پنالتی قرار می‌گیرد و توپ را از دست می‌دهد. فقط چند ثانیه بعد، او با سرعتی خیره‌کننده به محوطه جریمه خودی می‌رسد تا با یک حرکت عجیب که شاید در ورزش والیبال مرسوم باشد، به ذوب‌آهن پنالتی بدهد و گل مساوی مسیر مسابقه را عوض کند. قرمزها سرانجام در این مسابقه نیز تنها به تساوی می‌رسند.

سایپا-پرسپولیس؛ این داستان تکراری
باز هم سایپا و باز هم محسن بنگر. مدافع پراشتباه پرسپولیس دوباره با یک تصمیم عجیب، دو امتیاز کلیدی دیگر از تیمش می‌گیرد. مسئولیت اول این بازیکن در مقام یک مدافع، طبیعتا دور کردن توپ از محوطه جریمه خودی است اما او با یک ضربه سر عجیب، توپ را به شکلی خطرناک به دروازه خودی نزدیک می‌کند و در نهایت دغاغله با ضربه‌ به توپ، آن را به درون دروازه پرسپولیس می‌فرستد تا این تیم حتی برای چند ساعت در جدول رده‌بندی نیز بالاتر از استقلال قرار نگیرد.

از صدرنشینِ مطلق تا سهمیه متزلزل
مرور اشتباهات فردی این فصل بازیکنان پرسپولیس و تاثیر آن بر روند امتیازگیری تیم نشان می‌دهد این تیم می‌توانست با مهار بازیکنان خودی، 20 امتیاز بیشتر بگیرد و تقریبا از همین حالا قهرمانی‌اش در رقابت‌های لیگ را قطعی کند. شاید این آمار کمی فانتزی به نظر برسد اما اگر این تیم صاحب یک خط دفاعی و یک گلر مطمئن بود و اشتباهاتی که در بندهای بالا مرور شد را انجام نمی‌داد؛ حالا صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر در تسخیر استقلال‌های پایتخت و جنوب قرار نمی‌گرفت.

شصتی‌ها
در پایان هفته بیست و یکم لیگ برتر؛ پرسپولیس 23 گل دریافت کرده که 14 تای آن‌ها، نتیجه اشتباهات فردی بازیکنان این تیم بوده‌اند. حیرت‌انگیز به نظر می‌رسد که بازیکنان کم‌دقت تیم برانکو مسئول مستقیم به ثمر رسیدن دقیقا 60 درصد از گل‌های تیم‌های رقیب پرسپولیس به این تیم هستند. در واقع قبل از آغاز هر مسابقه، مربی تیم روبروی پرسپولیس بیشتر از مهاجمان تیم خودی، روی مدافعان تیم برانکو برای ضربه زدن به تیم خودشان حساب باز می‌کند. مهره‌هایی که به اندازه بازی برای این تیم سرحال، خوب نیستند.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۳  
آی اسپورت
2016-02-29 17:38:33
نظر دهید

۳ نظر
-
سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴، ۰۱:۳۵
پرسپولیس قهرمانه به شرطی که دیگه نورمحمدی و سوشا بازی نکنن
برزو
چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴، ۰۶:۳۷
تازه اینا همش در صورتیه که همه ی داوریها (به جز بازی رفت لیگ با ذوب اهن و جام حذفی با ذوب اهن) همه ی داوریها به نفع لنگ بوده وگرنه معلوم نبود الان کجای جدول باشند.
سهراب
پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۲۲
باز خوبه ژاوی و مسی یه کاری کردند این بازیکن دوزاری های لیگ ایران هم یاد بگیرند! دستشونو میگیرن جلو دهنشون حرف میزنن انگار چی میخوان بگن به هم! و فک میکنن انگار خیلی واسه بقیه مهمه چی میگن به هم! اینجوری به قول خودشون میخوان جلوی حاشیه رو بگیرن اما میرن یه جای دیگه با دخترا عکس و فیلم میگیرن و میرقصند 100 برابر واسه خودشون حاشیه درست میکنند! کلا تناقضات لنگ و بازیکنان لنگی ادمو شگفت زده میکنه! (عکس رو میگم)
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر