فهرست
یادداشت: رونالدو به اندازه‌یِ کافی خوب نبوده
یادداشت: رونالدو به اندازه‌یِ کافی خوب نبوده

یادداشت: رونالدو به اندازه‌یِ کافی خوب نبوده

گیوم بلگه
 
من فکر می‌کنم مردم بیش از حد رونالدو را سرزنش می‌کنند. او حالا تبدیل به سوژه‌ای ساده برایِ مسخره کردن و انتقاد کردن شده است و دلیلش هم این است که در اسپانیا و حتی بینِ هوادارانِ مادرید هم دیگر خیلی کسی دوستش ندارد. اما اگر دقیق‌تر به حرف‌هایش گوش بدهیم، حرفِ تازه‌ای در آن‌ها نیست که تا حالا نمی‌دانستیم. رونالدو می‌گوید ترجیح می‌دهد کنارِ بیل و بنزما بازی کند تا خسه یا لوکاس وازکز. این‌ها مسلما نام‌هایی بزرگ‌تر و بازیکنانِ بهتری هستند. مشکل بیشتر در زمان‌بندیِ حرف‌هایِ رونالدو بود. آیا نیازی بود او این حرف‌ها را درست بعد از شکست مقابلِ اتلتیکوو مادرید بزند؟ خودِ رونالدو هم به اشتباهش در زمان‌بندی پی برد و برایِ همین بعدا تلاش کرد منظورش را به گونه‌ای دیگر بیان کند و بگوید حرفش سرِ آمادگیِ بدنی و مصدومیتِ بازیکنان بوده، نه استعداد و تکنیک‌شان.
بازهم اگر دقیق‌تر به حرف‌هایِ رونالدو گوش بدهیم می‌بینیم که انتقادِ اصلیِ او از باشگاه درباره‌یِ برنامه‌یِ پیش‌فصل است که با سفرهایِ بسیار باعث شد بازیکنان آمادگیِ فیزیکیِ لازم برایِ یک فصلِ طولانی را نداشته باشند. این نکته را بازیکنانِ دیگرِ رئال، غیر از رونالدو هم پیش از این مطرح کرده بودند. «اگر همه به اندازه‌یِ من آماده بودند حالا صدرِ جدول بودیم.» انتقادِ رونالدو از نحوه‌یِ بستنِ تیم توسطِ باشگاه و دکترهایِ تیم است که روندِ رو به رشدِ رئال ضربه زده‌اند. اما به نظرِ من این حرفِ آخرِ رونالدو چندان هم درست نیست. رونالدو این فصل به اندازه‌یِ کافی خوب نبوده و تاثیرِ زیادی رویِ بازی‌هایِ بزرگ نداشته است. این حقیقت که رئال هیچکدام از چهار تیمِ بالایِ جدول را این فصل شکست نداده، نشان می‌دهد که رونالدو با اینکه تعدادِ گل‌هایش در مجموع کم نشده، به اندازه‌یِ فصلِ پیش موثر نبوده است.
اما نکته‌یِ مهمتر این مقایسه‌یِ خودش با دیگر بازیکنانِ تیم است. رونالدو ستاره‌یِ تیم است و خودش باید در بازی‌هایِ بزرگ نمایشی بهتر از دیگر بازی‌ها داشته باشد. درسته هیچکدام از بازیکنانِ رئال در این بازی‌ها ندرخشیدند، اما رونالدو هم مثلِ بقیه درخششی نداشته است. از این منظر است که رونالدو باید سر به زیرتر باشد. شکستِ رئال مقابلِ اتلتیکو مادرید، چیزی که می‌دانستیم را ثابت کرد: زیدان آماده‌یِ مربیگریِ رئال نیست. جدا از تجربه‌یِ کمِ زیدان، تیمی که او به رسیده هم تعادلِ بازیکنی ندارد. اما نکته‌ای که بیش از بقیه آزاردهنده است، بی‌احترامی به پروسه‌یِ مربی شدن در رئال است. انگار هرکسی می‌تواند به راحتی این شغل را به دست بیاورد. به نظرم تویِ سرِ فلورنتینو پرز دقیقا همین فکر می‌چرخد. رئال از زمانِ رفتنِ بنیتز امتیازاتِ کمتری به دست آورده است، اما انگار برایِ او فرقی ندارد.
در نهایت همانطور که از اول فصل هم می‌گفتم، در تابستان شاهدِ تغییراتِ زیادی در رئال خواهیم بود و بازیکنانِ زیادی می‌روند و بازیکنانِ زیادی می‌روند. خودِ زیدان در کنفرانسِ مطبوعاتیِ بعد از شکست مقابلِ اتلتیکو مادرید هم به این نکته اشاره داشت و حتی گفت، تغییرِ مربی در تابستان هم محتمل است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-01 10:00:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر