فهرست
آنالیز: چالشِ جدیدِ لستر؛ با توپ بازی کردن
آنالیز: چالشِ جدیدِ لستر؛ با توپ بازی کردن

آنالیز: چالشِ جدیدِ لستر؛ با توپ بازی کردن

نیک رایت
 
موفقیتِ چشمگیرِ این فصلِ لستر سیتی با اتکا به نظمِ دفاعی، ضدِحمله‌هایِ سریع و استفاده‌ از فرصت‌هایِ گل به دست آمده است. منچستر سیتی، چلسی، لیورپول و تاتنهام همه قربانیانِ این فوتبالِ ساده اما بسیار موثرِ لستر بوده‌اند. شنبه‌یِ این هفته نوریچ هشتمین تیمی شد که این فصل با دستِ خالی از استادیومِ کینگ پاور بیرون آمد. اما شاید هیچ تیمی زندگی را برایِ شاگردانِ رانیری اینقدر سخت نکرده بود. لستر 89 دقیقه موفق به باز کردنِ دروازه‌یِ نوریچ نشد و فقط به لطفِ فرصت‌هایی که کمرون جروم در نیمه‌یِ اول از دست داد در بازی باقی ماند و نهایتا 3 امتیاز را گرفت. با این حال الکس نیل تاکتیک و سیستمِ تیمش را کاملا درست انتخاب کرده بود. این تنها دومین بازیِ نوریچ بود که نیل تیمش را با 3 مدافعِ مرکزی، به علاوه‌یِ رابی بریدی و ایو پینتو به عنوانِ دو وینگ‌بک به زمین می‌فرستاد. دلیلِ این تغییرِ سیستم، بازیِ لستر بود که با عرضِ کم و مبتنی بر استفاده از میانه‌یِ زمین است. نوریچ با چهار هافبکِ میانی در این بازی و سه مدافعِ مرکزی‌اش، راسل مارتین، تیم کلوزه و رایان بنت که با عمقِ زیاد و چسبیده به باکسِ خودشان دفاع می‌کردند، فضا را به رویِ مهره‌هایِ هجومیِ لستر کاملا بسته بود. جیمی واردی خطرناک‌ترین مهره‌یِ لستر که فوتبالش بر اساسِ سرعت بالا و فرار از پشتِ مدافعین است در طول بازی تنها یک بار موفق شد حرکتِ همیشگی‌اش را انجام بدهد که آن هم با خروجِ جان رادی خنثی شد. خودِ رانیری هم بعد از بازی اعتراف کرد که این یکی از سخت‌ترین جدال‌هایِ فصل برایِ تیمش بود.
نکته‌یِ مهم اینجاست که لستر بر خلاف دیگر تیم‌هایِ مدعیِ قهرمانی بدونِ توپ خیلی راحت‌تر بازی می‌کند. اساسِ بازیِ لستر بر دزدیدنِ توپ از حریف در میانه‌یِ زمین و حمله‌یِ سریع و مستقیم است. این شرایطی است که لستر در خطرناک‌ترین فرمِ خودش قرار می‌گیرد. برایِ همین جایِ تعجب ندارد که می‌بینیم لستر از منظرِ میانگینِ مالکیتِ توپ تیمِ هجدهم، از منظرِ تعدادِ پاس‌هایِ سالم تیمِ نوزدهم و از منظرِ درصدِ پاس‌هایِ سالم تیمِ بیستمِ جدولِ لیگِ برتر است.
اتفاقی که در بازی مقابلِ نوریچ افتاد این بود که الکس نیل با آگاهی از ذاتِ فوتبالِ لستر توپ را به آن‌ها داد و باعث شد بیشترین مالیکتِ توپ کلِ فصلِ لستر به دست بیاید (58.8)، در نظر بگیرید که میانگینِ مالکیتِ توپِ لستر این فصل 41 درصد بوده است. برایِ همین لستر به ناگاه خودش را در شرایطی جدید و ناشناخته دید و با دفاعی مواجه شد که هیچ فضایی را خالی نگذاشته بود و همین باعث شد تا لستر تا دقیقه‌یِ 58 حتی یک شوت درونِ چهارچوب هم نداشته باشد. در سویِ دیگر زمین هم لستر در دامِ تاکتیکی افتادِ بود که خودش استادش است. سرعتِ نیتان ردموند و کمرون جروم خطِ دفاعیِ لستر را در نیمه‌یِ اول رویِ ضدحمله‌ها بارها به دردسر انداخت. اما در پایانِ تمامِ زحماتِ نوریچ رویِ یک لحظه آزاد گذاشتن مارک آلبرایتون در سمت راست و جاگیریِ عالیِ لئوناردو اوژوا بر باد رفت.
از منظرِ لستر و رانیری این چالشی جدید برایِ تیمِ شگفتی‌سازِ فصل بود. لستر تنها 11 بازی با قهرمانی فاصله دارد و تا 3 هفته‌یِ آخر و جدال مقابلِ یونایتد، اورتون و چلسی تقریبا بازیِ سختی روبرو ندارد. اما این بازی‌هایِ به نسبت ساده‌تر باید با رویکردی جدید از سویِ لستر همراه باشد. البته رانیری در نیمه‌یِ دومِ بازی مقابلِ نوریچ نشان داد که می‌تواند با نرمشِ تاکتیکی در چنین بازی‌هایی هم پیروز شود. آمدنِ جفری شلوپ به عنوانِ بالِ چپ، رفتنِ آلبرایتون به راست و قرار گرفتنِ محرز پشتِ سرِ واردی و اوژوا به عنوانِ هافبکِ شماره‌یِ ده، باعث شد تا عرضِ بازی بیشتر شود و نهایتا با یک ارسال دروازه‌یِ حریف سرسخت باز شود. این چالشِ جدید لستر تا هفته‌هایِ پایانی است، جایی که باید خودشان را برایِ بازی با توپ و مقابله با خطوطِ دفاعیِ عمیق‌تر و فشرده‌تر تطبیق بدهند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-01 11:05:21
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر