فهرست
نکونام: به مازیچ گفتم ما را یادت می‌آید؟
نکونام: به مازیچ گفتم ما را یادت می‌آید؟

نکونام: به مازیچ گفتم ما را یادت می‌آید؟

آی اسپورت - یکشنبه شب، ورزشگاه خانگی السد، جدا از تمام اتفاقاتش، یک تقابل ویژه داشت؛ نکونام و ژاوی. دو بازیکن کهنه کار فوتبال که سال ها در اسپانیا، مقابل هم قرار گرفتند. در سال های اوج فوتبال ژاوی در بارسلون، نکو هم در خط میانی اوساسونا خوش می درخشید. این دو، بارها در زمین مقابل هم بازی کردند و این بار، خاطره های خود را دور از اسپانیا و در کشور قطر زنده کردند.  پیش از شروع بازی، رسانه های قطری از این تقابل نوشته بودند؛ از اینکه دو بازیکن با تجربه در میانه میدان رودروی هم قرار می گیرند. اتفاقا این تقابل کم هیجان نداشت. نکونام و ژاوی در میانه های میدان بارها و بارها مقابل هم قرار گرفتند که ستاره ایرانی العربی در این باره با لبخند می گوید: «چند باری همدیگر را در زمین زدیم.» با نکو بعد از این تقابل گپی زدیم که مصاحبه ای خواندنی از دل آن درآمد.
بعد از سال ها ژاوی را در زمین فوتبال ملاقات کردید. بله، خب سال ها در اسپانیا بودم و این شانس را داشتم که مقابل ستاره های بزرگ دنیا بازی کنم. ژاوی هم از جمله این بازیکنان بود. سبک بازی اش را دوست دارم. مثل قلب تیم می ماند. در السد هم او همه کاره است. تمام نقشه ها را ژاوی در زمین طراحی می کند.
شما بازی او را بیشتر می پسندید یا اینستا را؟ اینیستا هم بازیکن فوق العاده ای است ولی به نظر من اول ژاوی است، بعد او. ژاوی هنوز فوق العاده است و از فوتبالش لذت می برید.
کری خوانی هم داشتید؟ نه، ولی چند دقیقه قبل از بازی با هم حرف زدیم و همینطور بعد از بازی هم دقایقی گپ زدیم که مرتضی پورعلی گنجی هم در آنجا بود. در زمین هم که بیشتر تمرکزمان روی بازی بود. یکی دو بار همدیگر را زدیم.(خنده)
اشکان در این مسابقه یک بار توپ را به تیر دروازه زد. تصور می کنید به خاطر بدشانسی بازی را باختید؟ بدشانسی تاثیرگذار بود. ما خیلی زود دو گل خوردیم و همین مسئله روی تیم فشار ایجاد کرد. چیزی برای از دست دادن نداشتیم به خاطر همین هجومی بازی کردیم. این باعث شد تا السد روی ضد حملات خطرناک باشد. ولی وقتی دقیقه ۵۰ گل زدیم، می توانستیم در ادامه بازی را به تساوی بکشیم ولی توپ اشکان به تیر خورد. او یک موقعیت خوب هم داشت که دروازه بان حریف گرفت. قطعا اگر ضربه اول اشکان گل می شد، ما دیگر به این شکل نمی باختیم چون مجبور شدیم حمله کنیم و آنها روی ضد حمله گل سوم را زدند.
روی گل اول السد که مرتضی زد، روی شما خطا شد؟ صد در صد. بازیکن این تیم مرا هل داد و باعث شد به زمین بیفتم. داور می توانست خطا بگیرد. مدافع ما هم خوب مرتضی را یارگیری نکرد. به طور کلی خط دفاع ما نتوانست شب موفقی را سپری کند. البته دست زولا هم بسته بود. سه بازیکن کلیدی خط دفاعی ما غایب بودند به همین خاطر او مجبور شد از نیمکت نشین ها استفاده کند.
شما هر جا که بازی می کنید خوب گل می زنید و خوب پاس گل می دهید. در العربی هم این وضعیت ادامه دارد. من همیشه می خواهم خوب بازی کنم و ببریم. اگر بتوانم گل هم می زنم. برای همین سخت است که گل بزنم و تیم ببازد. ترجیح می دهم ببریم ولی گل نزنم.
ولی خط دفاع این تیم را غافلگیر کردید. در آن شرایط تیم شدیدا به گل نیاز داشت. دقیقه ۵۰ بود. در یک لحظه توپی رسید که اگر مکث می کردیم، مدافعان آن را می زدند به خاطر همین بدون مکث ضربه را زدم که خدا را شکر گل شد.
این بازی را مازیچ سوت زد، همان داوری که بازی ایران و آرژانتین را سوت زد. بحثی، حرفی.... فقط به او گفتیم ما را در جام جهانی یادت می آید؟ بازی ایران و آرژانتین و آن پنالتی. هیچ چیز نگفت. او هنوز نمی داند جلوی چه اتفاق مهمی را در تاریخ فوتبال ایران گرفت. آن پنالتی می تواند افتخار بزرگی را تاریخ فوتبال ما ثبت کند که مازیچ آن را ندید، در حالی که کل دنیا دیدند. با اینکه شکست خوردیم مردم از آن بازی به خوبی یاد می کنند، حالا تصور کنید برنده می شدیم چه اتفاقی می افتاد. در هر صورت، اشتباهات داوری جزیی از فوتبال است و از شانس بد ما، باید آن روز این اشتباه رخ می داد که ما بازنده مسابقه باشیم. ولی مهم این است که همه دنیا دیدند ایران ۹۰ دقیقه مرد و مردانه جلوی آرژانیتن بازی کرد.

منبع: خبر آنلاین
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-01 13:09:48
نظر دهید

۱ نظر
برزو
سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴، ۱۹:۰۰
با همون تساوی 0-0 جلوی ارژانتین هم تو تاریخ ماندگار میشدیم با اشتباه بچگانه تو موقعیت واسه مسی درست شد و تونست گل بزنه. ضمنا اگه ایران میبرد کفاشیان و وزارت ورزش و... فک میکردند به خاطر امکانات و مدیریت خوب اونا بوده که ایران این نتیجه رو گرفته. من خودم اصلا دوست نداشتم ایران ببره فقط و فقط به خاطر اینکه حتی 1% از این پیروزی به پای کفاشیان و فدراسیونش نوشته نشه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر