فهرست

گزارش ویژه: بازگشت فوتبال به بحران دوران علی آبادی

آی اسپورت - «اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران به تایید هیات دولت نرسیده است» این خبری است که سایت ایسنا روی خروجی اش قرارداد خبری که اگر صحت داشته باشد بازگشت فوتبال ایران به 8 سال قبل را نشان می دهد. سال هایی که فوتبال ایران به خاطر عدم اصلاح اساسنامه و البته دخالت های دولتی در برکناری محمد دادکان تعلیق شد. 
هرچند آنچه این روزها از تعلیق فدراسیون فوتبال ایران در سال 85 به خاطر مانده فقط دخالت دولت در برکناری رییس فدراسیون فوتبال است اما آنچه کمتر کسی به خاطر دارد ماجرای اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران است. اساسنامه ای که فدراسیون جهانی فوتبال فیفا در همان سال ها بارها درخواست اصلاحش را داده بود و البته سازمان تربیت بدنی وقت زیربار اصلاحات آن نمی رفت . 

محمد دادکان در سال های منتهی به جام جهانی فوتبال در پاسخ به آخرین نامه پی گیری تغییر اساسنامه فدراسیون فوتبال و مستقل شدن این نهاد روزهای پس از جام جهانی را وعده داد. زمانی که خوب می دانست از فوتبال خارج می شود و محمدعلی آبادی و فیفا را با درخواست هایی برای تغییر قانون تنها خواهد گذاشت. هرچند در مورد متن این نامه ها نقل های فراوانی وجود دارد . اما هر چه که بود فدراسیون جهانی فوتبال به فدراسیون فوتبال ایران زمان لازم را برای اصلاح اساسنامه داده و البته ایران به هر دلیلی ان را تغییر نداده بود. 

فدراسیون فوتبال در آن زمان مدعی بود که اصلاح اساسنامه توسط سازمان تربیت بدنی پذیرفته نشده است. اساسنامه ای که فیفا روی اصلاح چند بند آن و البته مستقل شدن فدراسیون فوتبال اصرارزیادی داشت. 

فدراسیون فوتبال پس از آن چالش با برکناری دادکان وارد تعلیق و ماجرای کمیته انتقالی شد . دورانی که در نهایت با تصویب اساسنامه جدید و البته برگزاری انتخابات به پایان رسید. حالا خبر منتشر شده اگر صحت داشته باشد نشان می دهد که همه اتفاقات رخ داده در 8 سال گذشته یک بازی بوده است. بازی خطرناکی که می تواند به راحتی دوباره بحران را آغاز کند. 

طبق گزارش منتشرشده سازمان بازرسی به اجرای اساسنامه فعلی ایراد گرفته است و قاعدتا طبق قانون باید اساسنامه قبلی فدراسیون فوتبال مورد استفاده قرار بگیرد . اساسنامه ای که ایران به فیفا اطلاع داده که تغییر کرده است. در اصل و براساس ادعای این گزارش اساسنامه تغییر نکرده است و همین مساله می تواند فوتبال ایران را وارد بحرانی عجیب و غریب کند. 

رییس فدراسیون فوتبال ، کفاشیان باشد یا هرشخص دیگری اساسنامه این فدراسیون نیاز به هماهنگی با فیفا دارد و مسوولان هیات دولت باید به فکر مسیری باشند که این مشکل را زودتر مرتفع کنند. هرچند شاید دولت اعتقادی به تغییرات مورد نظر در اساسنامه نداشته باشد اما اساسنامه فعلی فدراسیون های ورزشی مغایرت اساسی با قوانین بین المللی دارد و بهتر است هرچه زودتر و با کمترین سروصدا این مشکل حل شود. 

اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال 8 سال قبل به تایید هیات دولت نرسیده و این بدترین بحران ممکن برای فوتبال ایران است . یک میراث ناخواسته از دولت قبل با توانایی ایجاد بحرانی جبران ناپذیر برای فوتبال . بحرانی شبیه به آنچه در دوران مدیریت علی آبادی در سازمان تربیت بدنی و ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رخ داد و فوتبال ایران به نابودی کشاند. منبع: عصر ایران
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-03 09:35:38
نظر دهید

۱ نظر
برزو
پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۴۵
امیدوارم دود این لج و لجبازی به چشم فوتبال ایران نره.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر