فهرست
گفت‌وگوی بلند با پروین: کی‌روش فقط یک کار مثبت کرده/ حق با «محمد مایلی» است
گفت‌وگوی بلند با پروین: کی‌روش فقط یک کار مثبت کرده/ حق با «محمد مایلی» است

گفت‌وگوی بلند با پروین: کی‌روش فقط یک کار مثبت کرده/ حق با «محمد مایلی» است

گفت‌وگوی متفاوت تسنیم با علی پروین را در روزهای پایانی سال 94 در زیر می‌خوانید.
 سال 94 برای شما چطور گذشت؟
از لحاظ کاسبی امسال سال خوبی برای من نبود. امیدوارم سال 95 با توجه به برداشته شدن تحریم‌‌ها و آشتی ایران و کشورهای دیگر، شرایط اقتصادی مملکت کمی بهتر شود.
 در سال 94 اتفاقات بد زیادی را شاهد بودیم و شماری از فوتبالی‌ها دیگر در جمع ما نیستند.
بله، همین‌طور است. امسال از این جهت هم سال خوبی نبود و چند تا عزیز از جمع ما رفتند. هنوز باور نمی‌کنم همایون بهزادی در جمع ما نیست. او واقعاً مرد بزرگ و بی‌آزاری بود. به یاد ندارم که بهزادی پشت سر کسی حرف زده یا به کسی بدی کرده باشد. خدا رحمتش کند.
پرسپولیس را در سال 94 چطور دیدید؟
پرسپولیس واقعاً با برانکو تیم دیگری شده. برانکو تیم را متحول و کاری کرده که بازیکنان واقعاً با هم رفیق شوند. هروقت در یک تیم بازیکنان با هم دوست باشند آن تیم حتماً موفق خواهد بود. مدیران باشگاه هم دارند زحمت می‌کشند و برای باشگاه پول می‌آورند. هروقت پول باشد بازیکن دیگر صدایش در نمی‌‌آید. فکر کنم پرسپولیس این فصل جزو 4 تیم اول شود.
فکر می‌کردید برانکو در پرسپولیس موفق باشد؟
راستش فکر نمی‌کردم به این خوبی تیم را جمع‌وجور کند. برانکو واقعاً تیم را جمع کرده و ان‌شاءالله بتواند این روند را ادامه دهد. پرسپولیس تا پایان سال دو بازی سخت دارد و اگر بتواند این دو بازی را ببرد شانس قهرمانی خواهد داشت.
چه تیم‌هایی مهمترین رقیب پرسپولیس برای قهرمانی هستند؟
من فکر کنم پرسپولیس و استقلال مدعیان اصلی قهرمانی هستند. البته استقلال خوزستان هم تیم خوبی است و نباید آنها را دست‌کم گرفت. خیلی مهم است که بعد از تعطیلات تیم‌ها شرایط خود را حفظ کنند. گاهی وقت‌ها این تعطیلات به‌نفع برخی تیم‌ها می‌شود و بعضی‌ تیم‌ها هم از این تعطیلات ضربه می‌خورند.
 شما گفتید پول به باشگاه پرسپولیس آمده اما بازیکنان این تیم چندی پیش اعتصاب کرده بودند.
بله، اتفاقاً به مهدی طارمی پیغام دادم که "تو نباید از الآن دنبال این چیزها باشی، بلکه باید روی بازی‌ات تمرکز کنی تا بیشتر گل بزنی". خودش الحمدلله فهمید اشتباه کرده و عذرخواهی کرد. بچه‌های پرسپولیس نباید در این شرایط اعتصاب می‌کردند و کارشان خوب نبود.
اگر بازیکنی اعتصاب می‌کرد چگونه با او برخورد می‌کردید؟
کاری نمی‌شود کرد. اگر همه بازیکنان با هم باشند باید نشست و با آنها صحبت کرد. البته من نمی‌دانم چرا اعتصاب کردند چون باشگاه تا الآن خوب به آنها پول داده. طاهری انصافاً تا الآن خوب برای باشگاه درآمدزایی کرده است. تا آنجا که من شنیده‌ام بعضی از بازیکنان پرسپولیس گفته‌اند تا الآن هرچه گرفته‌اند بیشتر طلب فصل سال گذشته‌شان بوده، از  طرفی طاهری هم گفته "تا الآن 50 درصد پول این فصل‌تان را گرفته‌اید".
با طاهری در ارتباط هستید؟
بله، در مراسم‌ها کنار هم می‌نشینیم و به‌طور تلفنی هم با یکدیگر ارتباط داریم.
 با برانکو چطور؟
بله، هر موقع همدیگر را ببینیم با هم صحبت می‌کنیم. یک نفر بین ماست که باعث شده ارتباط‌مان بهتر شود. البته هیچ‌وقت با برانکو در مورد پرسپولیس صحبت نمی‌کنم و خودم را کوچک نمی‌کنم که بخواهم از کار برانکو ایراد بگیرم. کلاس خود را بالاتر از این حرف‌ها می‌بینم که بخواهم در خصوص این مسائل با برانکو صحبت کنم و فقط با او احوالپرسی می‌کنم.
در گذشته بازیکنان پرسپولیس ادعا کردند پول آجیل و شیرینی ندارند! خاطرتان است؟
دوره سردار رویانیان بود که البته حرفشان واقعیت نداشت. بازیکنانی که این حرف‌ها را می‌زنند باشگاه خراب‌کن هستند چون کسی باور نمی‌کند بازیکنی که قراردادش یک میلیارد تومان است 100هزار تومان نداشته باشد تا پول آجیل بدهد! چنین چیزی واقعاً ممکن است؟!
نظر شما در رابطه با رایگان شدن بازی‌های لیگ چیست؟
به‌نظر من تصمیم درستی نیست و باید راه دیگری را برای کشاندن هواداران به ورزشگاه پیدا کنند. اینکه رایگان کنند، 70هزار تماشاگر بیاید و بازی بعد بلیت فروشی کنند فقط 10هزار تا به ورزشگاه بیاید که نشد کار! باید کار اساسی کرد و قیمت بلیت‌ها را ارزان کنند تا مردم بتوانند به استادیوم بیایند. الآن یک نفر بخواهد به ورزشگاه بیاید 50هزار تومان برایش آب‌ می‌خورد. شما می‌دانید که اکثر فوتبالدوستان از پابرهنه‌ها هستند و شرایط این را ندارند که برای هر بازی تیم‌شان 50هزار تومان هزینه کنند. باید قیمت بلیت‌ها را پایین بیاورند و وسایل رفت‌و‌آمد را برای مردم رایگان کنند. اگر این کار را بکنند همیشه 70هزار تماشاگر به استادیوم می‌رود.
درباره نظرسنجی‌هایی که در مورد بهترین‌های فوتبال ایران در برنامه نود شد چه‌نظری دارید؟ اگر شما را هم در لیست بهترین‌ها می‌گذاشتند رأی می‌آوردید؟
فردوسی‌پور به من زنگ و گفت که می‌خواهد مرا بین بهترین هافبک‌های بعد از انقلاب قرار دهد. من هم گفتم "عادل‌جان، نام من را تو لیست نگذار چون این نسل که بازی‌های مرا یادش نمی‌آید. جوان‌های 20 و 25 ساله شاید من را بشناسند اما بازی‌های مرا فقط از طریق پدر و مادرشان شنید‌ه‌اند". به عادل گفتم "اسمم را در این لیست نگذار" و او هم گفت "علی‌آقا، مصاحبه کن و بگو که خودتان خواسته‌اید در این لیست نباشید". من هم این کار را انجام دادم.
مدتی با عادل فردوسی‌پور قهر بودید؟
نه، من با کسی قهر نبودم. شما مطمئن باش من اگر دشمن خودم را هم در خیابان ببینم با او سلام‌وعلیک خواهم کرد.
در سال 94 تیم امید نتوانست راهی المپیک شود، دلیلش چه بود؟
واقعاً حیف شد که این تیم نتوانست المپیکی شود. خدایی، حبیب کاشانی برای تیم امید خیلی زحمت کشید و باید به او خسته نباشید، گفت. من نمی‌دانم در بازی با ژاپن چه شد که به‌یک‌باره 3 گل خوردیم. «محمد مایلی» قبل از رفتن تیم به من می‌گفت "علی‌ آقا، تیم خوبی داریم و راحت قهرمان می‌شویم". فکر کنم بدشانسی آوردند. البته 2،3 بازی کردند که خیلی خوب نبودند. در بازی با سوریه خیلی خوب بازی نکردند اما بردند ولی در بازی با قطر خوب نبودند. در واقع باخت به قطر باعث حذف‌مان شد. وقتی خوردیم به ژاپن کارمان خیلی سخت شد و مثل آب خوردن از این تیم 3 گل دریافت کردیم. مگر شوخی است که 14 ماه در اروپا اردو بزنی و این همه تدارک ببینی بعد از ژاپن 3 گل بخوری؟! این معمایی است که دوستان می‌دانند جوابش چیست!
محمد خاکپور سرمربی خوبی برای تیم امید بود یا اینکه او برای هدایت این تیم جوان و کم تجربه بود؟
به هر حال «محمد مایلی»، کنار خاکپور بود. می‌توانستند با این تیم کارهایی بکنند. فکر کنم تغییراتی که مدام در ترکیب ایجاد می‌کرد باعث حذف‌شان شد. البته خاکپور سرمربی بود و او بهتر از همه می‌دانست چه کسی را بازی دهد. ما بیرون نشسته‌ایم و می‌گوییم لنگش کن!
 اختلاف شدید مایلی‌کهن و کی‌روش در ناکامی تیم امید تاثیرگذار بود؟
به نظر من کی‌روش نباید می‌رفت قطر، چون می‌دانست مایلی‌کهن با او مشکل دارد. کی‌روش در این زمینه مقصر بود. 
در دعوای بین مایلی‌کهن و کی‌روش حق را به چه کسی می‌دهید؟
در دعوای کی‌روش و مایلی‌کهن، من حق را به «محمد مایلی» می‌دهم. موافق این هستم که کی‌روش باید زیر نظر فدراسیون کار کند نه اینکه فدراسیون زیر نظر سرمربی تیم ملی کار خود را انجام دهد. شرایطی که متاسفانه الان در فوتبال ما دیده می‌شود.
 شما فکر می‌کنید چرا فدراسیون زیر نظر کی‌روش فعالیت خود را انجام می‌دهد؟
چرای آن را از علی کفاشیان سؤال کنید.
 اگر ریاست فدراسیون فوتبال را فرد قوی‌تری از لحاظ مدیریت بر عهده داشت  باز فدراسیون زیر نظر سرمربی تیم ملی کار می‌کرد؟
در هیچ مقطعی این طور نبوده و شما در هیچ جای دنیا نمی‌بینید که سرمربی تیم ملی همه کاره فوتبال آن کشور باشد. مربی خط بدهد به فدراسیون فوتبال! مگر می‌شود این طور باشد؟! فدراسیون باید بر کار سرمربی تیم ملی نظارت کند.
 کی‌روش استعفای خود را برای روز 11 اردیبهشت تنظیم کرده، در واقع روز انتخابات فدراسیون، این مسئله را چطور می‌بینید؟
حتما کی‌روش و کفاشیان خیلی با هم رفیقند که سرمربی تیم ملی چنین تصمیمی گرفته! کفاشیان رئیس نشود کی‌روش هم می‌رود. به هر حال زمانه برعکس شده و سرمربی تیم ملی بر رئیس فدراسیون فوتبال کنترل دارد. حرف من این است که کلاً کی‌روش برای فوتبال ایران چه کار کرده؟ شما به من بگویید. زمانی که ما رفتیم جام‌جهانی 1978 آرژانتین از دو قاره آسیا و اقیانوسیه فقط یک تیم می‌رفت. در آن زمان در جام جهانی در گروه‌مان چهارم شدیم. در سه دوره بعد هم که صعود کردیم باز در گروه‌مان چهارم شدیم. این وسط کی‌روش کار خاصی نکرده است. فرق او با مربیان دیگر تیم ملی واقعا چه بوده؟ کی‌روش تنها کاری که در تیم ملی کرده  این بوده که حاشیه‌ها را از بین برده و تیم ملی خدایی، بی‌حاشیه شده. به نظر من غیر این یک کار، هیچ کار مثبت دیگری انجام نداده است. مقابل آرژانتین همه می‌گفتند 5 تا می‌خوریم اما من می‌گفتم اگر ببازیم، یک بر صفر می‌بازیم. به خاطر همین وقتی یک گل خوردیم مردم ریختند تو خیابان! سطح فوتبال ما آنقدر هم پایین نیست که بابت این اتفاق خوشحال باشیم. کی‌روش 11 نفر را گذاشت تو زمین خودمان تا مقابل آرژانتین زیاد گل نخوریم. شما هم بودی فرقی نمی‌کرد همین کار را انجام می‌دادی! البته نمی‌خواهم بگویم کی‌روش مربی بدی است. همیشه اعتقاد من این بوده باید مربیان بزرگ خارجی را به ایران بیاوریم نه مثل برخی تیم‌ها که مربیان سطح پایین و «درپیت» آورده‌اند. برانکو و کی‌روش خدایی مربیان بزرگی هستند.
 تیم ملی می‌تواند راهی جام‌جهانی 2018 شود؟
بله صعود می‌کنیم. دلمان را خوش کرده‌ایم که فقط راهی جام جهانی شویم و بعد از آن هیچ برنامه‌ای نداریم. اینکه هر دوره برویم و در گروه‌مان چهارم شویم، فایده ندارد.
به نظر شما رئیس فدراسیون فوتبال چه کسی خواهد شد؟
کفاشیان دوباره رئیس می‌شود. 
اگر به کفاشیان اجازه حضور در انتخابات را ندهند، چه؟
مگر می‌شود به کفاشیان اجازه ندهند؟ 4 سال پیش هم به کفاشیان گفتند که از انتخابات کنار بکشد. او هم گفت در لحظه آخر به نفع قریب کنار می‌کشم اما این کار را نکرد و دید اوضاع خوب است و ماند!
چه کسی بهترین گزینه برای ریاست فدراسیون است؟
محمد دادکان. فردوسی‌پور در برنامه نود یک حرف خوب به کفاشیان زد و گفت؛ تو چرا نمی‌توانی مثل محمد دادکان برای فدراسیون فوتبال پول بسازی؟! خب راست می‌گوید. در فدراسیون والیبال خودشان پول می‌آوردند و از وزارت کمک نمی‌خواهند. در فوتبال هم اگر دادکان بیاید آن وقت دیگر نیازی نیست فدراسیون از وزارت ورزش پول بگیرد.
 عملکرد وزارت ورزش چطور بوده است؟
کارشان را انجام می‌دهند. چه بگویم؟
وزارت ورزش در اداره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال موفق بوده است؟
من شنیده‌ام وزارت ورزش به باشگاه استقلال و پرسپولیس کمک مالی می‌کند. اگر این کار را بکند، خوب است.
 اگر در بین نامزد‌های ریاست فدراسیون از شما بخواهند از یک نفر حمایت کنید آن فرد چه کسی خواهد بود؟
اگر قرار باشد من از کسی حمایت کنم، آن فرد محمد دادکان خواهد بود. دادکان هم کار بلد است و هم خودش سال‌ها در تیم ملی بوده است. او 20 سال هم کار اجرایی کرده است.
 اما در عین حال اعتقاد دارید کفاشیان رئیس فدراسیون می‌ماند؟
هنوز هم می‌گویم کفاشیان رئیس می‌ماند چون هیئت‌های استان‌ها پشت کفاشیان هستند و به او رای می‌دهند. کفاشیان هیئت‌ها را برای خودش دارد.
 ماندن کفاشیان به نفع فوتبال ایران است؟
کفاشیان بماند وضع فوتبال ما همین خواهد بود. او با خنده از کنار خیلی از مسائل می‌گذرد و شرایط همین می‌ماند که هست. مگر ندیدید در برنامه نود چطور سؤالات را با خنده رد می‌کرد؟!
 سال 95 چه آرزویی دارید؟
خدا یک تن سالم به من بدهد، دیگر هیچی نمی‌خواهم. خدا را شکر همه چیز دارم و به هر چه هم می‌خواستم رسیدم. فقط دعا می‌کنم فلج نشوم و بیفتم یک گوشه. آدم یک بیماری‌هایی این روزها می‌بیند که واقعا تعجب می‌کند. مردم همه گرفتارند. همین اخیرا یک خانمی به من پیغام داده که 300 میلیون بدهی دارد و فقط 10 تا (میلیون) کم دارد تا از زندان بیاید بیرون. من هم گفتم تحقیق می‌کنم و اگر راست گفته باشد آن 10 میلیون را می‌دهیم. پولدارها هم یک جور گرفتارند.
آرزوی فوتبالی‌تان در سال 95 چیست؟
آرزو می‌کنم پرسپولیس قهرمان شود. ما هنوز با برد پرسپولیس حال می‌کنیم و با باختش هم ناراحت. البته نه به اندازه آن موقعی که خودمان تو تیم بودیم!
هنوز هم پرسپولیس ببازد شب خوابتان نمی‌برد؟
نه می‌خوابم، چرا دروغ بگویم؟! البته این را بگویم زمانی که خودم سرمربی پرسپولیس بودم از دو روز قبل از بازی با استقلال پاهایم می‌لرزید!
 در همه دربی‌ها یا اینکه فقط یک بازی؟
نه در همه بازی‌هایی که مربی و بازیکن بودم. باور کنید از دو روز قبل از دربی انگار می‌خواستند جان‌مان را بگیرند اما به محض اینکه داور سوت پایان بازی را می‌زد همه وجودمان راحت می‌شد. حالا فرقی نمی‌کرد چه نتیجه‌ای بدست آمده، فقط از استرس راحت می‌شدیم.
 تجارت بهتر است یا فوتبال؟
تجارت. چون پول داری و خیالت راحت است. الان همه بازی می‌کنند فقط برای پول نه چیز دیگر (می‌خندد).
قرارداد شما با پرسپولیس چقدر بود؟
هیچی، ما اصلا قراردادی نداشتیم.
 در دوران مربیگری چطور؟
اگر یک قرارداد از من با پرسپولیس گیر آوردی جایزه داری. اصلا تو بگو یک کارت بازی! من تنها کسی بودم که کارت بازی هم برایم صادر نمی‌شد چون هر جا می‌رفتم مرا می‌شناختند.
 یعنی شما در دوران بازیگری و مربیگری‌تان با پرسپولیس قراردادی امضا نکردید؟
نه خدایی! برو دنبالش اگر چیزی گیرت آمد.
پس چطور پول درمی‌آوردید؟
من از 17 سالگی کاسب بودم. یادم است خانه‌ای خریدم 17 هزار تومان و فروختم به یک رفتگر. بنده خدا همه پولش پنج‌زاری بود! خداوکیلی 4 ساعت فقط پول‌ها را می‌شمردیم. 20 هزار تومان فروختم و 3 تومان در سال 47 و در سن 17 سالگی سود کردم.
 برای تماشای بازی‌های پرسپولیس به ورزشگاه می‌روید؟
بله اگر بازی‌ها تابستان باشد، می‌روم. من خیلی سرمایی‌ام و اگه هوا سرد باشد یخ می‌کنم. تابستان و بهار به ورزشگاه می‌روم. البته بعد از پانزدهم فروردین چون از اول عید می‌روم شمال و تا پانزدهم موبایلم خاموش است و فقط «کِیف» می‌کنیم! جای هم در یک کوچه بن بست است که راحت یک تور والیبال می‌بندیم و هر روز چند ساعت والیبال بازی می‌کنیم.
 شما اخیرا با وزیر ورزش جلسه نداشتید؟
قبلا یک جلسه داشتیم و در مورد پرسپولیس صحبت‌هایی کردیم. چیز خاصی نبود.
در یک جلسه هم با علی‌ دایی مشاجره لفظی شدید داشتید؟
نه درگیری خاصی نبود. دو تا اون گفت دو تا هم من! الکی شلوغش کردند و ضبط کردند و فلان کردند و ....
مشاجره شما با دایی چطور ضبط شد؟
نمی‌دانم والله.
 چیزی به نام باند اصفهانی‌ها را قبول دارید؟
به هر حال اصفهانی در فدراسیون و سازمان لیگ زیاد است. به نظر من تاج خیلی خوب کار می‌کند. شما ببین برنامه‌‌های لیگ ما یک روز این‌ور و آن‌ور نمی‌شود. هر کسی بیاید خوب کار کند، خوب است؛ فرقی نمی‌کند اصفهانی باشد یا تهرانی.
 فتح‌الله‌زاده در سال 94 ادعا کرده در یک بازی استقلال 8 گل به پرسپولیس زده است؟
من که یادم نمی‌‌‌آید.
نظر شما در مورد برجام چیست؟
خوب است که آشتی کرده‌اند. امیدوارم اقتصاد تکانی بخورد و کاسبی‌ها بهتر شود. الان 7،8 ماهه که داریم از جیب می‌خوریم. اگر پول نچرخد کارای ما کاسب‌ها می‌خوابد. به هر حال ما یک ساختمان اینجا می‌سازیم یکی شمال می‌سازیم و بی‌سروصدا ساختمان‌سازی‌مان را می‌کنیم اما خدایی دو ساله که اوضاع خیلی خرابه و کاری نتوانسته‌ایم بکنیم. بهتر است فعلا از جیب بخوریم تا تحریم‌ها کامل برداشته شود و پول در این مملکت بچرخد. من در این انتخابات پیش هر کاندیدایی می‌رفتم می‌گفتم خدایی فقط به فکر مردم و این گرانی‌ها باشید. باور کنید یکسری آدم‌ها و خانواده‌ها هستند که پول ندارند و نان را در روغن می‌زنند و می‌خوردند. شما اگر تلفن من را دستت بگیری روزی 50 تا از این آدم‌ها به من زنگ می‌زنند. یکی 70 میلیون می‌خواهد یکی 40 تا! ما هم برای جهیزیه یا بیماری باشد تا حد توان کمک می‌کنیم. 
 آدم سیاسی هستید؟
نه من اصلا وارد این مسائل نمی‌شوم. هر کسی را برای کاری ساخته‌اند و من هم کنار سیاست هستم و کار خودم را می‌کنم.
 بهترین و بدترین خاطره سال 94؟
به نظر من بدترینش همین کاسبی هست، بهترین هم روز خوب نداشتیم که بگویم. زمان می‌گذرد؛ چه خوب و چه بد.
اهل شبکه‌های اجتماعی هستید؟
نه؛ من را چه به این کارها. موبایلم از این معمولی‌‌هاست و 300 تومان هم قیمتش است! نوه‌هام دنبال این چیزها هستند.
حرف آخر؟
امیدوارم همه سال خوبی داشته باشند و در ایام عید هر جا می‌روند در رانندگی احتیاط کنند تا خدای نکرده اتفاق بدی رخ ندهد. برای همه مردم آرزوی سلامتی و تندرستی دارم.
     
آی اسپورت
2016-03-04 13:46:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر