فهرست
یادداشت/ در کلاسیکر مرگ و زندگی برای دورتموند
یادداشت/ در کلاسیکر مرگ و زندگی برای دورتموند

یادداشت/ در کلاسیکر مرگ و زندگی برای دورتموند

پیتر استاونتون
مقایسه رقابت بین بارسلونا و رئال مادرید می تواند معیار خوبی برای حمله به برند بوندسلیگا باشد. جایی که بایرن مونیخ معمولا دستاوردهای خوبی دارد و دورتموند به عنوان یکی از دو غول فوتبال آلمان ناکام است.
در ماه نوامبر بایرن مونیخ در ورزشگاه وستفالن دورتموند را شکست داد و تیم یورگن کلوپ در جدول رده بندی از انتها در رتبه سوم قرار گرفت. تک گل آن بازی که 3 امتیاز برای بایرنی ها به همراه داشت را روبرت لواندوفسکی به تیم سابقش زد. اما در آن دوره از فصل بایرن صدرنشین بود و با وولفسبورگ، تیم دوم 10 امتیاز و با دورتموند که در رده دهم قرار داشت 31 امتیاز فاصله داشت. عجب رقابتی!
دوران دورتموند کلوپ تمام شد. با دو قهرمانی در بوندسلیگا و یک فینال لیگ قهرمانان. این تیم اتفاقا در فینال به همین بایرن مونیخ باخت و قهرمانی را از دست داد.
روزهایی تلخ و پر از ناامیدی برای دورتموند گذشت. اما یادآور یک روز خاص بود. به یاد بیاورید سال 2012 را. زمانی که آرین روبن ضربه پنالتی را از دست داد و نون سابوتیچ رو در روی او بر سرش فریاد کشید. دورتموند به لطف گل لواندوفسکی برد و بعد هم قهرمان بوندسلیگا شد. بعد از آن هم آن ها در فینال برلین در جام حذفی به برد 5 بر 2 رسیدند. قبل از آن اما دورتموند در رسیدن به جام معمولا مقابل بایرن ناکام بود.
برد 5 بر یک برای بایرن در آلیانتس آرنا در ماه اکتبر در رقابت های این فصل تائید می کند که تیم برتر آلمان هنوز بایرن است. اما دورتموند در این فصل اوضاع بدی نداشت و قبل از بازی رفت مقابل بایرن افت هایش شروع شد. اما زمان خوبی برای افت نبود.
در بوندسلیگا رقابت میان این دو تیم کمی ناعادلانه است. بایرن همیشه تیمی بزرگ و پر ستاره است و دورتموند به دنبال بردن با ستاره های کم نورتر است. بر خلاف بازی رفت که دورتموند قبل از آن افت داشت، بایرن با قدرت تمام برای بازی امشب به مصاف دورتموند می رود و سال جدید را به خوبی و پرقدرت آغاز کرده است. دو تیم در حال حاضر 5 امتیاز اختلاف دارند. هرچند با بحرانی که در خط دفاعی بایرن وجود دارد، اصلا بعید نیست که اختلاف بعد از این بازی به عدد 2 برسد.
شکست 2 بر یک مقابل ماینتس در دیدار قبلی برای بایرن شوکه کننده بود. از طرفی دورتموند نشانه های کوچکی دارد که می توان روی آن ها حساب باز کرد. بزرگ ترین انگیزه برای آن ها این است که اختلاف به 5 رسیده و توخل هم گفته بود که حالا شرایط تغییر کرده است.
در رقابت های این فصل تیم توخل بعد از 5 بازی اول صدرنشین لیگ بود و از هفته ششم دوم شد. در بیشتر طول فصل آن ها 8 امتیاز با بایرن فاصله داشتند. حالا توخل فرصت خوبی دارد تا به بایرن نزدیک شود. از طرفی بایرن در لیگ قهرمانان هم می جنگد و گواردیولا سعی کرد در بازی با ماینتس به بازیکنانش استراحت دهد، اما نتوانست پیروزی کسب کند. حضور دو ساله پپ در بایرن بدون قهرمانی لیگ قهرمانان بی معنی خواهد بود. اما می تواند بدتر هم باشد اگر قهرمان بوندسلیگا هم نشود. اگر اختلاف دوتیم به عدد 2 برسد شرایط برای پپ بد خواهد شد و در واقع در شرایطی قرار می گیرد که انتظارش را نداشت. او قبل از این هرگز به رقابت برای قهرمانی در آلمان فکر نکرده بود و به همین دلیل موفقیت در بازی امشب برایش خیلی مهم است. اگر اختلاف 2 باشد بایرن فرصت زیادی برای مانور دادن ندارد و این برای آینده آن ها در لیگ قهرمانان هم بد است. برای دورتموند موقعیت خیلی خوبی است و برای بایرن هم برد لازم است. اما درباره دورتموند بهتر است بگوییم در این در کلاسیکر، یا حالا یا هرگز. کد خبر 9404
     
آی اسپورت
2016-03-05 17:00:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر