فهرست
یادداشت روز: ساندیس، ساندویچِ، حماسه/ این برادری تنی نیست!
یادداشت روز: ساندیس، ساندویچِ، حماسه/ این برادری تنی نیست!

یادداشت روز: ساندیس، ساندویچِ، حماسه/ این برادری تنی نیست!

آی اسپورت- چند فصلی بود که هواداران فوتبال ایران، رمق و رغبتی برای تعقیب بازی‌های لیگ از نمای نزدیک نداشتند. ورزشگاه‌های شهرستانی از هوادارها خالی شده بودند و در ورزشگاه آزادی به عنوان ویترین اصلی فوتبال ایران نیز خبری از استقبال‌ رویایی از مسابقه‌ها نبود. به نظر می‌رسید آنچه در متن فوتبال اتفاق می‌افتد، امکان بازگرداندن تماشاگرها و گره زدن دوباره رلف آن‌ها با فوتبال را فراهم کند اما حتی نمایش‌های غرورانگیز تیم ملی در جام جهانی برزیل هم مرهمی برای زخمِ قهر تماشاگرها نشد و سکوها خالی ماندند و خالی. ملتی که نیمه‌های شب، بوق‌زنان به خیابان می‌ریختند تا برای فوتبال شادی کنند، وسطِ یک روز تعطیل هر جایی ممکن بود باشند جز استادیوم فوتبال. دیگر قرار نبود به شور و حال دهه شصت برگردیم. فوتبال، تنها مانده بود. 
بلیت‌های رایگان. این طرح از تهران شروع نشد اما در تهران نتیجه‌بخش بود. پیش‌تر ذوب‌آهن و چند باشگاه دیگر نیز فرش قرمزی از جنس بلیت‌های مجانی برای هواداران‌شان پهن می‌کردند اما همین که پایِ این طرح به آزادی رسید، پرسپولیسی‌ها رکوردهای آسیا را شکستند و یک قاره را انگشت به دهان کردند. خیلی زود فضای رقابتی در اطراف این طرح شکل گرفت. رقابت بین مدیران فعلی باشگاه با حسین هدایتی، رقابت بین استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها و همه تیم‌های دیگر لیگ. جماعتی که در روز ملی سینما به خاطر رایگان بودن بلیت‌ها شیشه‌ها را سر هم خرد کردند تا یک مشت فیلم معمولی تماشا کنند، دوباره از راه رسیده بودند. به عشقِ فوتبال و بلیت‌های مجانی‌اش. هیچ چیز اما درست نشده بود. هیچ چیز هنوز سر جایش قرار نداشت. نه همه بازی‌ها جذاب بودند، نه همه آب‌خوری‌ها فعال. نه همه اتوبوس‌ها کار می‌کردند و نه صندلی‌های استادیوم برای نشستن راحت بودند. حالا دیگر وقت‌‌اش رسیده بود که فکر بهتری صورت بگیرد. که طرحی برای عبور از رایگان کردن بلیت و بر باد رفتن اولین و آخرین راه درآمدزایی از راه برسد اما شبکه‌های اجتماعی داشتند از طرحِ ساندویچِ رایگان در ورزشگاه آزادی حرف می‌زدند. کمی بعد، مدیران پرسپولیس همه چیز را از اساس تکذیب کردند اما باورنکردنی نبود که این طرح، موافقان خاص خودش را در فضای مجازی داشت. آن‌هایی که معتقد بودند باید خیارشور و کالباس و نانِ مانده باگت را لای کاغذ پیچید و تقدیمش کرد به هوادار تا قدم رنجه کند و لابه لای گاز زدن به لقمه شرم و حیا، کمی هم تشویق کند. کمی هم فریاد بزند.
 همه این سال‌ها، ساندویچ همیشه غیرمرغوب‌ترین کالایی بوده که توی استادیوم‌ها دیده‌ایم. خشک‌ترین، بدمزه و خطرناک‌ترین چیزی که می‌شود در ساعت‌های حضور در ورزشگاه خورد و ریسکِ حضور در درمانگاه را به جان خرید. حالا کار به آن‌جا رسیده که خیلی‌ها در مواجهه خبر/شایعه ساندویچ مجانی دادن به هر تماشاگر، سر و دست می‌شکنند و آن را یک تصمیم درست مدیریتی می‌دانند. لابد اگر قرار به اجرای این طرح بود، دعواهای صفِ غذای نذری نیز در ورزشگاه تکرار می‌شد. البته که فوتبال ایران به تماشاگر نیاز دارد. چه کسی هست که این نکته را از بر نباشد؟ اما آیا برای کشاندن تماشاگر به ورزشگاه درست باید از همان راهی استفاده کرد که برای بیرون کردن حسن کچل از خانه مورد استفاده قرار می‌گرفت؟ آیا راهی به جز تحقیر تماشاگرها برای جذب هوادار وجود ندارد؟ تلخ است که زمانی برای جان دادن به راهپیمایی‌های اعتراضی علیه استکبار جهانی، به جای سیراب کردن ذهن مردم علیه استکبار، شکم‌شان را با ساندیس و کلوچه سیراب می‌کنیم و به جای فهماندن این نکته ساده به تماشاگر که «وظیفه» او آمدن به ورزشگاه و حمایت از تیم است، برای گرسنگی‌اش برنامه‌ می‌ریزیم. از فریاد تغییر برای آب و برق مجانی تا شعارِ حمله برای گل اول و نانِ اضافه دوم، راه درازی نیست. ساندویچ‌ها شاید لختی سکوها را بپوشانند اما چه چیزی لختی ذهن‌های عاری از خلاقیت را خواهد پوشاند؟ 


هما رهنورد 

کدخبر:9405
  ۱۱  
آی اسپورت
2016-03-05 17:25:32
نظر دهید

۱۱ نظر
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۷:۴۲
ببین هما همه ی متنت یه طرف نمایش های غرور انگیز تیم ملی در جام جهانی هم یه طرف خخخ برو از خدا بترس :D
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۷:۴۴
الانه که لنگیا جعل کنن که درسته لنگ به محمدان بنگلادش باخته, ولی
استقلال هم به تشتک سازی فیلیپین باخته, در راستای ماست مالی کردن لنگیا در مورد,قضیه ساندویچ
یه افتخار تو آسیا حسرت پرسپولیسیا
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۷:۴۶
کم مونده بگن هرکی بیاد استادیوم بهش ...ون میدیم
مرید هما رهنورد
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۷:۵۲
حالا لنگیها میان فحش میدن!
کیسه کش
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۸:۰۴
دیدیم ساندیس نمی دن برگشتیم خونه
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۱۹:۳۹
تا وقتی بازی های لنگ مجانی بود هیچ ایرادی نداشت, تا یه بازی استقلال مجانی شد, همه شروع کردن به نوشتن
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۲۰:۰۵
واقعا لنگیا خجالت بکشین
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۲۱:۰۸
عالی بود.هما جون سایزتون چنده برای سایز گونی میخواستم.خخخخ
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۲۲:۰۸
کم زر بزن نویسنده :/
-
شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴، ۲۲:۰۹
احمق
-
پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴، ۱۴:۲۵
تلخ است که زمانی برای جان دادن به راهپیمایی‌های اعتراضی علیه استکبار جهانی، به جای سیراب کردن ذهن مردم علیه استکبار، شکم‌شان را با ساندیس و کلوچه سیراب می‌کنیم و به جای فهماندن این نکته ساده به تماشاگر که «وظیفه» او آمدن به ورزشگاه و حمایت از تیم است، برای گرسنگی‌اش برنامه‌ می‌ریزیم. از فریاد تغییر برای آب و برق مجانی تا شعارِ حمله برای گل اول و نانِ اضافه دوم، راه درازی نیست. ساندویچ‌ها شاید لختی سکوها را بپوشانند اما چه چیزی لختی ذهن‌های عاری از خلاقیت را خواهد پوشاند؟
.......عالی بود این قسمت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر