فهرست
یادداشت: بارسایِ انریکه، بهترین تیمِ تاریخِ اسپانیا
یادداشت: بارسایِ انریکه، بهترین تیمِ تاریخِ اسپانیا

یادداشت: بارسایِ انریکه، بهترین تیمِ تاریخِ اسپانیا

فرانسسک توماس
 
با اینکه شاید رمانتیک‌هایِ فوتبالی بارسلونایِ پپ گواردیولا را با شش جامی که برد هنوز بهترین تیمِ تاریخِ اسپانیا بدانند، اما مثلثِ غیر قابلِ پیش‌بینیِ مسی،  سوارز و نیمار کفه‌یِ ترازو را به سودِ تیمِ انریکه سنگین می‌کند. ارتباطِ تقریبا تلپاتیکی که این سه بازیکن باهم دارند در تاریخِ 87 ساله‌یِ لا لیگا نظیر نداشته است. همه‌یِ مربیانِ رقبا از خطرِ ام.اس.انِ بارسلونا خبر دارند، اما هیچکدام موفق نمی‌شوند پادزهری برایِ این نیشِ سمی پیدا کنند. چه تیم‌ها با دفاعِ پرعمق بازی کنند، چه دست به ماجراجویی بزنند و شجاعانه برایِ مالکیتِ توپ را با بارسلونا بجنگند، بالاخره مسی و سوارز و نیمار کارِ خودشان را می‌کنند و نتیجه را به سودِ بارسلونا رقم می‌زنند. این تیمِ بارسلونا تنها با اتکا به استعداد و نبوغِ فردیِ بازیکنانش هم قادر به بردنِ بازی‌هاست، اما آنچه از آنها قهرمانِ سه‌گانه‌یِ فصلِ پیش را ساخت و شانسِ تکرارش را هم امسال بهشان داده، همبستگی و روحیه‌یِ تیمیِ بالایشان است. مهمتر از همه اینکه تیمِ لوئیس انریکه به درجه‌ای از بلوغ و خود باوری رسیده که نزدیک‌ترین فاصله‌یِ ممکن به تعالی رسیده است، تیمی که حتی وقتی عقب است سنتِ فوتبالیِ خودش را فراموش نمی‌کند و هرگز تمرکزش را در شرایطِ سختِ بازی‌ها از دست نمی‌دهد. این کاری است که انریکه با بارسلونا کرده است.
بارسلونایِ انریکه برعکسِ بارسلونایِ گواردیولا قادر به تغییر دادنِ ریتم و سرعتِ بازی است. هروقت دفاعِ حریف منظم و عمیق مقابلِ پاس‌هایِ کوتاهِ بارسایی‌ها مقاومت می‌کند، آنها رو به بازیِ مستقیم، پاس‌هایِ بلندتر و عمقی می‌آورند. این تفاوتِ مهمی بینِ دو بارسایِ سه‌گانه برده است. نکته‌یِ مثبتِ دیگری که باید از بابتش از لوئیس انریکه تقدیر کنیم غلبه کردن به مصدومیت‌هایِ پرتعدادِ اولِ فصل بود. در حالِ حاضر غیر از رافینیایِ جوان که او هم در راهِ بهبود است، بقیه‌یِ مهره‌هایِ بارسلونا در آمادگیِ بدنی به سر می‌برند. عاملی مهم در این سلامتِ بازیکنان، استفاده‌یِ چرخشی انریکه از آنها است.
تنها نکته‌یِ منفیِ بارسایِ انریکه مسئله‌یِ ضرباتِ پنالتی است. بازیکنانِ بارسا به شکلِ باورنکردنی تنها 11 ضربه از 19 ضربه‌یِ پنالتیِ این فصلش را گل کرده‌اند. واقعا عجیب است وقتی می‌بینیم مسی و سوارز و نیمار هر سه در گل کردنِ این موقعیتِ ساده به مشکل برمی‌خوردند، در حالی که در جریانِ بازی کسی مانعِ گل زدنشان نمی‌شود. این مشکلی است که باید به زودی حل شود. راهِ حل شاید این باشد که انریکه به جایِ اینکه به مثلثِ هجومی‌اش اجازه بدهد پنالتی‌ها را بینِ خودشان تقسیم کنند، ایوان راکیتیچ را با توجه به سابقه‌یِ خوبش در سویا، به عنوانِ پنالتی‌زنِ اصلیِ تیم اعلام کند. درسته که بارسلونا آنقدر این فصل قوی بوده که پنالتی‌هایِ از دست رفته تاثیری در سرنوشتشان تا اینجایِ فصل نداشته است، اما انریکه باید تیمش را برایِ چمپیونز لیگ و بازی‌ و یا بازی‌هایِ احتمالی‌ای که به ضرباتِ پنالتی کشیده می‌شود، آماده کند.
بارسلونا دیشب هم مقابلِ ایبار، تیمِ شجاعِ باسکی قرار گرفت و با دو گلِ مسی، که یکی از آن‌ها از رویِ نقطه‌یِ  پنالتی بود، و دو گلِ دیگر از مونیر الحدادی و لوئیس سوارز قدمی دیگر به سویِ تاریخ‌سازی برداشت.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-07 10:51:51
نظر دهید

۱ نظر
برزو
دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴، ۱۵:۲۸
والا با این خط حمله ای که بارسلونا داره بعید میدونم هیچ بازی ای باشه که سرنوشتشون به پنالتی بکشه یا از دست دادن پنالتی msn تو نتیجه ی اخر بازی(برد یا باخت) تاثیرگذار باشه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر