فهرست
یادداشت: رونالدو برایِ خودش گل می‌زند
یادداشت: رونالدو برایِ خودش گل می‌زند

یادداشت: رونالدو برایِ خودش گل می‌زند

گیوم بلگه
 
رئال مادرید در نیمه‌یِ اول مقابلِ سلتا ویگو نه خوب بازی کرد و نه بد. به نظر می‌رسید این ذهنیت که دیگر چیزی برایِ بازی کردن در لیگِ ندارند رویشان تاثیر گذاشته بود. اما نیمه‌یِ دوم داستانی متفاوت داشت و البته بازهم بازی‌ای که باید با لذت و خوشحالی برایِ هوادارانِ رئال به پایان می‌رسید، نکاتی مسئله‌برانگیز و قابلِ بحث داشت. مهمترین این نکات کریستیانو رونالدو بود که بعد از گلِ دومش دستش را پشتِ گوشش گرفت. دلیلِ این کار این بود که رئالی‌ها بعد از یک پاسِ اشتباهِ رونالدو به دنی کارواخال او را هو کردند. هو شدن معمولا انگیزه‌ای مضاعف به رونالدو می‌دهد، چیزی که در نمایشش مقابلِ سلتا دیدیم. اما قضیه فقط همان گلِ دوم نبود، بلکه رونالدو در ادامه همینطور به گل زدن و تلاش به گل زدن ادامه داد، چون مهمترین چیز برایِ او گل زدن است، حتی وقتی تاثیری رویِ نتیجه ندارد.
اما رویکردِ تماشاگرانِ مادریدی به رونالدو در این بازی نشان داد که او دیگر هرگز محبوبیتِ سابقش در سانتیاگو برنابئو را نخواهد داشت. تماشاگرانی که رونالدو را هو کردند و هم خودشان دو دسته بودند. یک دسته به خاطرِ پاسِ اشتباهش هو کردند و یک دسته به خاطرِ مصاحبه‌یِ بعد از بازی با اتلتیکو مادرید. رونالدو در این مصاحبه گفت اگر همه به اندازه‌یِ او خوب بودند رئال الان صدرِ جدول بود و اینکه او ترجیح می‌دهد کنارِ بیل و بنزما بازی کند تا خسه و لوکاس. شاید این حرف‌ها به خودیِ خود ایرادی نداشته باشد، اما وقتی بعد از شکست در داربی مطرح می‌شود انگار می‌خواهد بارِ مسئولیت را از دوشِ رونالدو بر دارد.
رونالدو حالا رکوردِ تلمو زارا را هم پشتِ سر گذاشته و دومین گلزنِ برترِ تاریخِ لا لیگا است. رونالدو هر جوری که دوست داشته باشد قادر به گل زدن است و در لیگ‌هایِ اروپایی هم تنها گرت مولر و جیمی گریوز از نظرِ گلِ زده بالاتر از او هستند. و در دورانی این آمارِ گلزنی را دارد که گل زدن سخت‌تر از گذشته است. البته جالب است که 13 تا از 27 گلِ این فصلِ رونالدو در لیگِ این فصل مقابلِ فقط دو تیم بوده است: سلتا و اسپانیول. رونالدو همچنان به گل زدن ادامه خواهد داد، اما تاثیرِ او در بازی‌هایِ بزرگ کم شده است. ببینیم آیا رونالدو می‌تواند یک بارِ دیگر ثابت کند که در بازی‌هایِ بزرگ هم موثر است یا نه.
اما نیمار برایِ دومین سالِ متوالی با پنج اخطاره شدن فرصتِ سفر به برزیل و حضور در جشنِ تولدِ خواهرش را پیدا کرد. برایِ همین مردم می‌گویند واقعا نیمار هر کاری دوست داشته باشد می‌کند؟ در حالِ حاضر به نظر می‌رسد چنین باشد. نمایشِ او در زمین این آزادیِ عمل را بهش می‌دهد و رویکردِ بارسلونا این است که بازیکنی که در زمین خوب است می‌تواند خارج از آن به کارِ خودش برسد. من خودم جوابی برایِ اینکه آیا نیمار واقعا چنین بازیکنی است یا نه ندارم. اما این سیستمی است که در بارسلونا کار می‌کند و جواب داده است. مادامی که بارسا بازی‌هایش را می‌برد مشکلی نیست.
حتی قبل از بازی‌ها هم نقشِ لوئیس انریکه این است که طرحِ کلی را بریزد و مثلا از مدافعین کناری بخواهد که نفوذ کنند یا عقب بایستند و بعد مسی می‌آید و خودش تصمیم می‌گیرد که وسط بازی کند یا در گوش. نقشِ راکیتیچ و بوسکتس هم این است که از مدافعینِ کناری حمایت کنند. در بارسا همه با این سیستمِ کنار آمده‌اند و کار می‌کنند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-08 11:11:47
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر