فهرست
گزارش: وداع با پادشاهِ رم
گزارش: وداع با پادشاهِ رم

گزارش: وداع با پادشاهِ رم

آی‌اسپورت – تقریبا 23 سال از اولین بازیِ فرانچسکو توتی برایِ رم می‌گذرد. توتیِ 16 ساله برایِ اولین بار با پیراهنِ جالوروسی مقابلِ برشا به زمین رفت و در بیش از دو دهه تمامِ رکوردهایِ باشگاه را به نامِ خودش ثبت کرد: بیشترین بازی (750)، بیشترین گل (300)، جوان‌ترین کاپیتان، مسن‌ترین کاپیتان و البته مسن‌ترین گلزنِ تاریخِ چمپیونز لیگ با گلی که در سپتامبرِ 2014 به من سیتی زد. وفاداریِ توتی به رم باعث شد تا مثلِ خیلی دیگر از ستاره‌هایِ دورانِ خودش افتخاراتِ زیادی کسب نکند، اما قهرمانیِ سریِ آ و کوپا ایتالیا در فصلِ 2000-2001 به رهبریِ فابیو کاپلو که از توتی بهترین بازیکنِ ایتالیا و نامزدِ دریافتِ توپِ طلا ساخت و قهرمانیِ جامِ جهانیِ 2006 می‌توانند گوشه‌ای از نبوغِ پادشاهِ رم را نشان دهند. توتی در جامِ جهانی در هر 7 بازیِ ایتالیا حضور داشت، یک پنالتیِ حیاتی در وقتِ اضافه مقابلِ استرالیا زد و بعد از فینال مقابلِ فرانسه هم از بازی‌هایِ ملی خداحافظی کرد.
توتی سپتامبرِ امسال 40 ساله می‌شود. پدیده‌ای که از 12 سالگی به عنوانِ توپ جمع‌کن در باشگاهِ رم حضور داشته، به پایانِ دورانِ طلاییِ خودش نزدیک می‌شود. اما فصلِ آخرِ این داستان جوری که توتی و هوادارانش دوست داشتند نبوده است. لوچانو اسپالتی که بینِ سال‌هایِ 2005 تا 2009 مربیِ رم بود و استفاده از شماره‌یِ 9 کاذب در فوتبالِ مدرن را با توتی بنیان گذاشت، در بازگشت به پایتختِ ایتالیا رابطه‌یِ چندان دوستانه‌ای با شاگردِ سابقش نداشته است. اسپالتی قصد داشت توتی را در بازی مقابلِ پالرمو از ابتدا به زمین بفرستد، اما مصاحبه‌یِ روزِ قبل از بازی که در آن گفت انتظار دارد باشگاه احترامِ بیشتری بهش بگذارد، باعث شد تا نامش از لیستِ تیم خط بخورد و کاپیتان مجبور شود بینِ تماشاگران شاهدِ پیروزیِ 5-0 جالوروسی باشد. با توجه به نتایجِ درخشانی که اسپالتی با رم در هفته‌هایِ اخیر گرفته، 7 پیروزیِ پیاپی در سریِ آ و رسیدن به رده‌یِ سوم و حتی شاید نیم نگاهی به فتحِ اسکودتو، نمی‌شود از تصمیمِ او برایِ نیمکت‌نشین کردنِ توتی انتقاد کرد. رم بدونِ توتی و با اتکا به انرژیِ بازیکنانی مثلِ صلاح، الشراوی، پروتی و ناینگولان به اوج بازگشته و شجاعتِ اسپالتی در این تصمیم به سودِ تیمش شده است. با اینکه روزنامه‌یِ کوریره دلو اسپورت تصمیمِ اسپالتی را توهین به تاریخ دانست، اما خودِ اسپالتی در جوابی ساده و درست گفت: «من مربیِ رم هستم، نه مربیِ توتی.»
با این حال رمی‌ها دوست دارند با توجه به احتمالِ کمِ صعودِ تیمشان مقابلِ رئال، امشب پادشاه را شاید برایِ آخرین بار با پیراهنِ جالوروسی در چمپیونز لیگ ببینند. جیمز پالوتا، رئیسِ رم در این شرایط سعی کرده جوِ تیم را آرام کند و از احتمالِ تمدیدِ قراردادِ توتی برایِ یک سالِ دیگر، چیزی که خودش می‌خواهد، و البته پیشنهادِ شغلِ اجرایی در باشگاه به مدتِ 6 سال حرف زده است. توتی بارها گفته از بازنشستگی می‌ترسد چون باید از رویایی که بیش از 20 سال آن را زندگی کرده بیدار شود. بیدار شدن از این رویا اجتناب‌ناپذیر است، اما پایانی باشکوه برایِ آن حالا در دستانِ اسپالتی است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-08 12:15:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر