فهرست
نکونام: برای من هیچ چیز بهتر از بودن کنار کی‌روش نیست/ 11 فروردین برایم تلخ و خاطره‌انگیز بود
نکونام: برای من هیچ چیز بهتر از بودن کنار کی‌روش نیست/ 11 فروردین برایم تلخ و خاطره‌انگیز بود

نکونام: برای من هیچ چیز بهتر از بودن کنار کی‌روش نیست/ 11 فروردین برایم تلخ و خاطره‌انگیز بود

آی اسپورت- هرچند نکونام در سال‌های پایان فوتبال خودش قرار دارد ولی او آن‌قدر تأثیرگذار و آماده است که همچنان هم می‌تواند کشورهای عربی را برای پیشنهاد دادن به سمت خودش بکشد. نکونام فعلا در لیگ قطر بازی می‌کند و چه‌بسا که سال آینده هم همچنان در خارج از ایران باشد. او درمورد شرایط خودش در فوتبال قطر و مسائل مختلف دیگر، گفت‌وگویی با همشهری ورزشی انجام داده که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.
 

خیلی‌ها دوست دارند بدانند چرا نکونام حتی در این سن و سال هم آماده است؛ به‌ طوری ‌که همچنان این شانس را دارد که به ‌عنوان لژیونر در خارج از ایران بازی کند؟
مهم‌ترین دلیل آماده‌بودن من این است که خوب تمرین می‌کنم و زندگی حرفه‌ای دارم. من در اسپانیا یاد گرفتم که چطور زندگی کنم و هرجا هم که رفتم، نهایت تلاشم را انجام دادم تا هم خودم موفق باشم و هم تیمم. شاید هم در گذشته اشتباهاتی رخ داده باشد ولی مهم این است که همیشه تلاش کردم تا به هدف‌هایم برسم.
 
چرا فوتبال ایران برخلاف سال‌های گذشته، در تیم‌های مطرح اروپایی نماینده ندارد؟
من برای شما کره‌جنوبی را مثال می‌زنم که الان لژیونرهای مختلفی دارد. یک زمانی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بازیکنان ایرانی را جذب می‌کردند ولی حالا دنبال بازیکنان کره‌ای هستند. آیا بهتر نیست که جای آنها بازیکنان ایرانی ترانسفر شوند؟! قطعا بهتر است. همه می‌گویند فوتبال در دهه60 خیلی خوب بود. تماشاگران زیادی به ورزشگاه می‌آمدند و سطح فنی بازی‌ها بالا بود. من می‌خواهم بگویم فوتبال در حال پیشرفت است. فوتبال در حال توسعه است اما فوتبال ما فقط در حرف زدن پیشرفت می‌کند. وقتی زمین تمرین بین‌المللی نداریم و وقتی امکانات نداریم، طبیعتا مشکلاتی به‌ وجود می‌آید. به هر حال بازیکنان باید در زمین‌های خوب تمرین کنند تا بتوانند به رشد و شکوفایی برسند. شما می‌بینید که در فوتبال ایران با یک باران یا برف، تمام زمین‌ها خراب می‌شوند. شما می‌بینید که تیم‌ملی کشورمان زمین تمرین ندارد و این مشکلات واقعا ناراحت‌کننده است.
 
آیا قرار است سال آینده هم در العربی بمانی؟
قرارداد من یک‌سال‌ونیمه است که البته قرارداد فصل آینده مشروط خواهد بود. در حال حاضر فقط به این فکر می‌کنم که بازی‌ها این فصل به پایان برسد و معلوم نیست در آینده شرایط چگونه پیش خواهد رفت. مطمئنا برای سال بعد برای هر دو طرف جای مذاکره وجود دارد. باید ببینم شرایطم چگونه خواهد بود.
 
از زمانی که در اسپانیا بازی می‌کردی، مثل اینکه رابطه خوبی با ژاوی داشتی. آیا این رابطه فقط در زمین فوتبال است یا اینکه با او ارتباط داری؟
من با ژاوی در ارتباط هستم و در اسپانیا هم با او در ارتباط بودم. مطمئن باشید او در آینده سرمربی بارسلونا خواهد بود و من آن زمان هم با او ارتباط خواهم داشت. ارتباط من با این بازیکن فراتر از زمین فوتبال است و رابطه نزدیکی داریم. امیدوارم شرایط طوری فراهم شود که بتوانم از تجربیات او در کارهایی که خودم در ذهنم دارم استفاده کنم. امیدوارم از این تجربیات بتوانم برای فوتبال کشور خودم استفاده کنم.
 
مدت‌هاست که بحث حضور شما در تیم‌ملی فوتبال ایران مطرح است. بالاخره آیا قرار است که به‌ عنوان دستیار کارلوس کی‌روش انتخاب شوید یا اتفاق دیگری خواهد افتاد؟
بعد از خداحافظی از تیم‌ملی ایران به این موضوع اشاره کردم که بودن در تیم‌ملی برای من افتخار است و هر کمکی از دستم بربیاید انجام خواهم داد. واقعا برای من فرقی ندارد که در تیم‌ملی بازیکن باشم، مربی باشم یا تدارکات. حتی یک روز کار کردن در تیم‌ملی هم یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود. بعد از خداحافظی از تیم‌ملی، تصمیم گرفتم که فوتبالم را در رده باشگاهی ادامه بدهم. نمی‌خواستم زود از صحنه کنار بروم تا بعدها پشیمان شوم. کار کردن با کارلوس باعث افتخار است و خیلی‌ها دوست دارند با مربیان بزرگ کار کنند تا تجربیات زیادی به ‌دست بیاورند. هیچ‌چیز برای من بهتر از بودن کنار کی‌روش نیست چون او یک گنجینه است که می‌توانیم از داشتن این مربی استفاده کنیم. آخرین صحبتی که داشتیم، این بود که همه‌چیز را برای پایان این فصل بگذاریم. من در مورد حضور در تیم‌ملی در پایان فصل با کی‌روش و فدراسیون صحبت خواهم کرد. بودن در کنار او افتخار بزرگی است.
 
کی‌روش استعفا داده است؛ احتمال جدایی او ناراحت‌کننده نیست؟
این هم از ناشکری ماست. فقط می‌توانم همین را بگویم.
 
لیگ ایران را دنبال می‌کنی؟
بله.
 
شانس کدام تیم را برای قهرمانی بیشتر می‌دانی؟
فاصله مدعیان قهرمانی خیلی فشرده است و نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد. هرکدام از مدعیان می‌توانند شانس داشته باشند و من امیدوارم درنهایت تیمی قهرمان شود که لیاقتش را دارد.
 
بعد از جام‌جهانی برزیل هجمه سنگینی علیه مهرداد پولادی در ایران به ‌وجود آمد. آیا قرار نیست او به ایران بازگردد؟
من ترجیح می‌دهم در کارهای دوستانم دخالت نکنم ولی اگر کمکی از دستم بربیاید، دریغ نخواهم کرد. مهرداد به قطر آمد و با الشحانیه قرارداد امضا کرد. آنها دنبال جذب من هم بودند و حتی مذاکره هم کردیم. اگر قرار باشد پولادی به ایران بیاید و سپس برای او مشکلاتی ایجاد شود، قطعا فیفا ورود خواهد کرد چون او با الشحانیه قرارداد دارد. مهرداد به ایران بازخواهد گشت چون کشورش را دوست دارد و البته خانواده‌اش در ایران هستند. شما دیدید که مهرداد در اردوی تیم امید و ذوب‌آهن هم حاضر شد چون برای او ایران مهم است. من معتقدم بعضی‌ها به مهرداد و بازیکنان سرباز کم‌لطفی می‌کنند. مشکلاتی که برای آنها به ‌وجود آمد، تقصیر خودشان نبود و این مشکلات توسط یک گروه ایجاد شد. من معتقدم باید استعدادهای فوتبال ایران را قدر بدانیم و اگر آنها را از دست بدهیم خیانت به فوتبال کشور است.
 
بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا را دنبال می‌کنید؟
بله؛ بازی‌ها را می‌بینم.
 
شما طرفدار بارسلونا هستید؛ تیم انریکه را بیشتر دوست دارید یا تیمی که گواردیولا سرمربی‌اش بود؟
من بارسلونا را دوست دارم.
 
فکر می‌کنید این تیم امسال قهرمان اروپا شود؟
بارسلونا جزو مدعیان جدی است ولی فوتبال را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. اگر بارسلونا در اروپا دبل کند فوق‌العاده خواهد شد ولی چیزی قابل پیش‌بینی نیست. اگر یادتان بیاید چند سال پیش هیچ‌کس فکر نمی‌کرد بارسلونا مقابل اینترمیلان بازنده شود. در آستانه آن بازی آن داستان‌های کوه آتشفشان به ‌وجود آمد و بارسلونا به ‌صورت هوایی نتوانست راهی ایتالیا شود، درنهایت هم شکست خورد.
 
سال1394 برای تو چطور بود؟
خدا را شکر از هر لحاظ سال خوبی بود. من در دو بازی تیم‌ملی که در نوروز94 برگزار شد، مقابل شیلی و سوئد گل زدم و یازدهم فروردین از تیم‌ملی خداحافظی کردم. این روز همیشه در یاد من می‌ماند؛ روزی که برایم تلخ و البته خاطره‌انگیز بود. پوشیدن پیراهن تیم‌ملی همیشه برایم یک افتخار بزرگ بود و حتی در بازی‌های دوستانه هم تلاش کردم که بهترین بازی‌ها را انجام دهم. من امیدوارم که مردم ایران در سال جدید روزهای خوبی داشته باشند و بتوانند از عهده شرایط سخت زندگی بربیایند. آنها واقعا تحت فشار بودند و امیدوارم روزهای آرامی را داشته باشند.
 
راستی چرا بازی خداحافظی برای شما برگزار نشد؟
بازی خداحافظی؟ من اگر فوت کنم همه می‌آیند! در ایران خیلی‌ها زود فراموش می‌شوند.
 
آیا ناراحت نیستی که بعد از این‌ همه بازی در تیم‌ملی و اروپا، برای شما بازی دوستانه نگذاشته‌اند؟
ما به این اتفاقات عادت داریم. متأسفانه نامهربانی در مورد فوتبالیست‌ها خیلی زیاد است. من سال‌ها کاپیتان تیم‌ملی بودم ولی خیلی‌ها غریبانه از فوتبال کنار رفتند.


9411
     
آی اسپورت
2016-03-08 14:22:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر