فهرست
وقت فروش پیراهن شماره 2 و 15 بارسا
وقت فروش پیراهن شماره 2 و 15 بارسا

وقت فروش پیراهن شماره 2 و 15 بارسا

یک: دقیقه 86 وقتی اختلاف بارسا با حریف کوچکش به 5 گل رسید یک آمار ویژه گوشه صفحه تلویزیون چشم را میخکوب می کرد.ایبار به اندازه بارسا یعنی 6 بار کرنر زده و تعداد شوت هایش با این تیم برابری می کرد.امروز حتما همه از بارسا و مسی می نویسند اما حتما و حتما به احترا م ایبار کوچک و مندلیبار باید کلاه از سر برداشت.عموما تیم های کوچک لالیگا در نوکمپ یا تسلیم محضند یا از همان ابتدا اتوبوس هایشان را مقابل دروازه پارک می کنند اما تیم مندلیبار در این  مسابقه فوق العاده بود.آنها هیچ گاه دنبال فوتبال تدافعی نرفتند و شاید اگر خوش شانس بودند  یا بارسا یک نابغه مثل لئو مسی نداشت با امتیاز از بارسلونا برمی گشتند.ایبار در حالی با اختلاف 5 گل باخت که دو بار تیر دروازه بلوگرانا را لرزاند و تراشتگن دو سه سیوعالی داشت.پیش از ین ایبار را با استادیوم محقر 7 هزار نفری اش و شور میزبانی آنها از بارسا و رئال در این ورزشگاه به خاطر می آوردیم اما حالا این نمایش آنها می تواند ذهن را به سویی ببرد که تصور کنیم این فصل تیم های کوچک لالیگا هم راحت تسلیم غول ها نمی شوند.

دو: بعد از مصدومیت طولانی و آزاردهنده دمبله تصور می شد دلوفئو با درک شرایط برای خودنمایی و اثبات توانایی هایش از این فرصت طلایی نهایت بهره را برده و با بازی کنار مسی و سوارز کاری کند تا غیبت چهار ماهه دمبله چندان هم ترسناک به نظر نیاید اما این محصول لاماسیا حداقل درنمایش شب گذشته اش ناامید کننده بود.در واقع همان مصدومیت دمبله و احساس نیاز به نمایشی که همه بگویند «او می تواند» بر کار دلوفئو تاثیر منفی گذاشت و جرارد دنبل شوی انفرادی  رفت اما نمی دانست در بهترنی حالت مثل نیمارهر کار کند زیر سایه مسی گم می شود و فقط در شرایطی به چشم خواهد آمد ک یک پارتنر خوب برای لئو و دیگر عناصر تهاجمی بارسا باشد.در واقع او در آرمانی ترین شرایط ممکن یک ضلع از مثلثی خواهد شد که بزرگترین نامش مسی است و تن ندادن به کار گروهی خیلی زود دلوفئو را از کنون توجه دور خواهد کرد.

سه: نقطه عطف این مسابقه نمایش خیره کننده پائولینیو و سمدو در خط میانی و دفاع راست بود. پائولینیو برای اولین بار در ترکیب اصلی بارسا بازی کرد تا همه آنهایی که می گفتند هزینه 39 میلیون یورویی برای بازیکن 29 ساله  مصداق بارز دور ریختن پول است از حرف های خود پشیمان شوند و دو گام به عقب بردارند.بعد از گلزنی در خانه ختافه همه گفتند پائولینیو همانی است که بارسا دنبالش می گشت و حالا بعد از شب رویایی مقابل ایبار حتما فراتر از دمبله او را بهترین خرید این فصل بارسا خواهند نامید .نمایش شب گذشته هافبک برزیلی ثابت کرد خط میانی بارسا به چنین بازیکنی نیاز مبرم داشت.بازیکنی که درروزهای وارفتگی بوسکتس  و ضعف راکیتیچ  و از کار افتادگی اینیستا در نیمه دوم پشتیبان مسی باشد.بازیکنی که تنه بزند، دعوا کند، روی ضربات ایستگاهی در نقش یک سرزن جلو بیاید  و البته ریتم بازی تیم را با تکنیک و دنودگی اش حفظ کند.پائولینیو مقابل ایبار باز هم جلوتر از بوسکتس بازی کرد  و با گل و پاس گل  و آن نمایش درخشان کاری کرد فراموش کنیم که بارسا امسال یک هافبک دفاعی خریده است.از روزی که پائولینیو به بارسا آمد تا یک هفته بعد خبر اینکه هیچ پیراهنی از او به فروش نرفته به نوعی نمایانگر یک خرید اشتباهی بود اما حالا باید برای خرید پیراهن شماره 15 صف کشید و با جان و دل پول پرداخت.

چهار: نلسون سمدو امسال شماره 2 بارسا را به تن می کند و انگار الکس ویدال را از عرصه رقابت کنار زده و حتی سرخی روبرتو هم فقط زمانی جا او بازی می کند که والرده سیستم چرخشی را برگزیند وگرنه حالا مهره اصلی بارسا در پست دفاع راست یک پرتغالی سیه چرده است که از تکنیک، سرعت و قدرت بدنی به اندازه کافی بهره برده و مدافع کناری استانداردی است. انگار سمدو همانی است که بارسا دو فصل دنبالش می گشت؛ همانی که دوباره به دفاع راست سامان بدهد.شاید قبل تر از مسابقه سه شنبه شب هم می شد نشانه های پختگی و بلوغ را در نمایش های این مدافع پرتغالی پیدا کرد اما حتما تعداد آنهایی که بعد از بازی ایبار گفته اند«او می تواند جای دنی آلوس را پر کند» بیشتر و بیشتر شده است.سمدو در دفاع  و حمله فوق العاده بود.یک پنالتی گرفت و خیلی کم توپ لو داد.او در مواقع بحرانی و پرس شدید حریف که تا لحظات پایانی نیز تداوم داشت خیلی خوب توپ را از فضاهای تنگ در می آورد و با اثبات این خصیصه اش نشان داد چرا والورده و بارسا دنبال او رفته اند.سمدو در بیشتر نفوذها  و کارهای ترکیبی موفق بود و بدون شتابزدگی و عجله دقیقا می دانست چه باید بکند.فقط حیف که بازیکن مقابل او یعنی دلوفئو شب خوبی پشت سر نگذاشت وگرنه شاید نلسون می توانست برای عنوان تصاحب بهترین بازیکن میدان با پائولینیو و مسی رقابت کند.

پنج: بازگشت ماسچرانو به خط دفاعی بارسا آن هم پیش چشم سامپائولی و دستیارش اتفاق ویژه ای بود بعد از آن نود دقیقه بحرانی مقابل ختافه و نمایش سردرگم پیکه - اومتیتی. ماسچرانو با نمایشی استاندارد ثابت کرد می تواند کنار اومتیتی زوج مناسب تری برای خط دفاعی حداقل در مقطع فعلی بسازد.پاس های قطری رئیس کوچک و صلابتش در امور تدافعی مقابل تیمی که در فاز حمله فوق العاده نشان داد حتما باعث خواهد شد والورده برای سامان دادن به خط دفاعی که با ضعف بوسکتس از مشکلات عمده ای رنج می برد روی ماسچرانو حساب ویژه تری بازی کند.

شش: در شب درخشش مسی و تکراری شدن این درخشش‌ها، حتی اگر تیم مقابل ایبار باشد نمی‌توان از معجزه ساق های او حرفی نزد و چیزی ننوشت. بعداز گل چهارم دوستی پرسید:«وقتی توپ زیر پای مسی است و مثل دیگر بازیکنان باید منتظر گارد شوت زدن و ضربه زدنش باشیم لئو چطور ضرباتی به توپ می زند که دقیقا نمی فهمیم چگونه نواخته شد و چطور اینقدر دقیق و درست به توپ ضربه می زند؟»برایش جواب روشن ومشخصی نداشتم الا اینکه بگویم:« مسی و حرکاتش را نمی توان هیچ جوره تحلیل و آنالیز کرد.» سه شنبه شب می‌شد به وضوح رگه های  نبوغ  را در تک تک گل های او دید و از تجمع این همه خصوصیت فوق العاده آن هم در بالاترین سطح ممکن در یک فرد لذت برد. از آن پنالتی نرم که آنالیز کردنش هم شما را با پیچیدگی هایی مواجه خواهد کرد تا آن گل بیلیاردی که توپ را به آرام ترین شکل ممکن گوشه دروازه حریف قل داد یا ضربه نهایی  با بیرون پای راست و البته گل آخر که چرخش توپ حکایت از یک تاچ استثنایی با پای لئو داشت. نمی دانم چرا گاهی فراموش می‌کنیم او مسی است ولی  شاید چنین شب هایی برای یادآوری اینکه لئو چیزهایی در خود دارد که بی رقیبش می کند کافی باشد.

۱۴ ۳  
آی اسپورت
2017-09-20 19:29:00
نظر دهید

۳ نظر
جيم
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۳۴
تيم ه شش تا خورده نويسنده مي گه ساده تسليم نشده؟ چند تا ميخورد رضايت ميدادي راحت تسليم شده؟ شونزده تا؟

امه زورش نميرسيد به فوتبال هجومي و شش تا خورد؛ منطقيش اين بود بياد مثل ايران تو حام جهاني اتوبوس پارك كنه شايد مساوي بگيره. احتمال امتياز گرفتنش خيلي بيشتر از اين سيستم بود كه شش تا خورد و شش تا ديگه نخورد .... حالا دو تا هم به تير زد، خوب چي؟ هيچي فاضل كلش پنج تا منفي شد .... لااقل يكي منفي ميشد.

گاهي وقتي نويسنده ها همچين چرت مينويسن كلا معناي منطق عوض ميشه
۲
وحيد بارساپوليسي
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶، ۲۰:۰۱
فرق بسياري است بين يك بهترين بازيساز بهترين دريبل زن بهترين پاسور و بهترين گلزن كامل و يك تنها گلزن خوب ،.. يوهان كرويف كبير
۵
مهدی
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶، ۰۶:۱۹
ضعف بوسکتس؟ این حجم از گلواژه در تاریخ بی سابقس
اقا شما بارسا رو تحلیل نکن لطفا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر