فهرست
درباره یک سال رفتارهای متناقض آقای پدیده: هم دیو، هم دلبر
درباره یک سال رفتارهای متناقض آقای پدیده: هم دیو، هم دلبر

درباره یک سال رفتارهای متناقض آقای پدیده: هم دیو، هم دلبر

آی اسپورت - فقط یک سال و نیم. این همه زمانی بود که مهدی طارمی در آن از یک بازیکن ناشناس در سطوح پایین فوتبال ایران به آقای گل رقابت‌های لیگ برتر تبدیل شد. مهام بوشهری سابق ایرانجوان، با سرعتی دیوانه‌وار پیشرفت کرد تا در دومین فصل حضورش در پرسپولیس، یکی از بهترین مهره‌های فوتبال ایران لقب بگیرد و یکی از بازیکنان ثابت کارلوس کی‌روش در تیم ملی باشد. فوروارد شماره 9 پرسپولیس و بازیکن باهوش شماره 17 تیم ملی، کشفِ غیرمنتظره‌ای برای فوتبال ایران بود. ستاره‌ای که در روز امضای قرارداد با باشگاه پرهوادار تهرانی هیچکس حساب ویژه‌ای روی او باز نمی‌کرد اما از همان بازیِ اول در ورزشگاه آزادی، نشان داد که چه پتانسیل ویژه‌ای برای درخشیدن در ترکیب این تیم دارد. ورود برانکو به باشگاه، روند پیشرفت طارمی را سریع‌تر کرد اما حالا رفتارهایی نیز از طرف او سر می‌زند که این بازیکن را به یک مجموعه کاملا متناقض تبدیل کند. پسر جنوبی پرسپولیس، میوه فوتبال ایران است. یک مهره کاملا غیرقابل پیش‌بینی که هیچکس نمی‌داند چند روز بعد چه شرایطی خواهد داشت. یک فوتبالیست خاص که پله‌های ترقی را به سرعت طی می‌کند و البته روی هر پله، غافلگیری عجیب و جدیدی برای هواداران‌اش دارد.

پسرِ خوب، پسرِ بد
در اولین روزهای بازی در لیگ برتر فوتبال ایران، اخلاق مهدی طارمی بیشتر از توانایی‌های فوتبالی او موردتوجه قرار گرفت. خیلی‌ها مجذوب خوش‌رفتاری‌های این فوتبالیست در زمین مسابقه بودند. در مستطیل سبز حتی ممکن بود طارمی به خطا متوقف شود و به سرعت از بازیکنی که روی او خطا کرده عذرخواهی کند!  کمی بعد اما بین رفتارهای خوب و رفتارهای بد این بازیکن در زمین مسابقه موازنه برقرار شد. طارمی در طول لیگ پانزدهم، بارها و بارها برخوردهایی کاملا بی‌دلیل و غیرضروری با بازیکنان تیم حریف داشت. برخوردهایی که گاهی حتی بیرون از محوطه خط‌کشی‌شده زمین رخ می‌دادند و معمولا کارت زرد را سهمِ طارمی‌ می‌کردند. او به خاطر همین برخوردهای بی دلیل و کارت‌های زرد متعددی که به واسطه همین صحنه‌ها نصیب‌اش شده بود، از دو بازی تیم‌اش با گسترش فولاد و سایپا محروم شد.

اعتراض؟
مهدی طارمی بخش مهمی از پیشرفت فوتبالی‌اش را مدیون علی دایی است که در روزهای حضور روی نیمکت پرسپولیس خاضر شد با این بازیکن لیگ یکی قرارداد امضا کند و فرصت بازی در سطح اول فوتبال ایران را برای او فراهم آورد. طارمی در تیم شهریار همیشه یک بازیکن آرام و تابع مربی بود و به این روند در تیم حمید درخشان نیز تداوم بخشید. در این مقطع زمانی پرحاشیه و سرشار از قهر و آشتی در پرسپولیس، حتی یک مصاحبه از او در اعتراض به کادر فنی وجود ندارد اما همین پسر آرام، بعد از رسیدن پنالتی حساس تیمش به جری بن‌سون در بازی با تراکتورسازی، در مقابل دوربین‌ تلویزیون علیه تصمیم سرمربی تیم موضع می‌گیرد و جالب است که مدتی بعد این موضوع را به طور کلی تکذیب می‌کند. حتی گل شدن پنالتی پرسپولیس به دست مهاجم خارجی و 3 امتیازی که نصیب پرسپولیس شده برای این بازیکن راضی کننده نیست و اصرار دارد که خودش قهرمان همه بردهای سرخپوشان باشد.

بخشش پول، اعتصاب برای پول!
یکی از اولین تفاوت‌های کلیدی طارمی با سایر ستاره‌های فوتبال ایران، بی‌توجهی‌اش به صفرهای حساب بانکی بود. در حالی که یکی از بازیکنان تیم رقیب سنتی، از نقشه‌هایی خاص برای بردن جایزه ماشین یک برند استفاده کرده بود، طارمی بعد از بردن این ماشین، آن را به مجتبی محرمی تقدیم کرد. او بخشی از اولین قراردادش با پرسپولیس را نیز به چهره‌های مختلفی بخشید تا در جامعه به عنوان یک بازیکن بی‌نظیر مورد ستایش قرار بگیرد. همین بازیکن اما در تابستان هفته‌ها بر سر مسائل مالی با باشگاه مذاکره کرد و ماجرا وقتی عجیب‌تر شد که او رهبر اعتصاب بازیکنان تیم‌اش لقب گرفت. مهاجمی که یک روز به همین سادگی از میلیون‌ها تومان چشم می‌پوشید، حالا به خاطر نرسیدن حقوق، تمرین باشگاه را تعطیل می‌کرد و نظم پرسپولیس را به هم می‌ریخت.

بزرگترو کوچکتر
در ماه‌های اول، همه مصاحبه‌های طارمی با رسانه‌های مختلف مرعوب پیشرفت سریع این بازیکن بودند. او عمدتا در مواجهه با سوال‌هایی قرار می‌گرفت که درباره بوشهر و غذاهای جنوبی موردعلاقه‌اش می‌پرسیدند. مصاحبه‌های حاشیه‌ساز او نیز اما مدتی بعد از راه رسیدند تا مردِ تیترهای کم‌خطر و صلح‌آمیز، ناگهان تیترهای جنجالی زیادی خلق کند. مهدی در چند مقطع خودش را ممنوع‌المصاحبه کرد اما جدی‌ترین جنجال او زمانی شکل گرفت که با خبرنگاران حاضر در تمرین پرسپولیس درگیر شد و خودش را «بزرگ‌تر» باشگاه دانست. جمله‌ای که هیچ سنخیتی با رفتارهای قبلی او نداشت. البته که آقای مهاجم، جمله‌اش را پس گرفت اما آیا باورش در این مورد را هم اصلاح کرد؟ او نسبت به روزهای اول بازی برای پرسپولیس، تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته و بخشی از کاراکترش را به تصویر کشیده که شاید همیشه درون او بوده اما به تدریج، خودش را نمایان می‌کند.


تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-12 16:36:30
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴، ۱۷:۳۲
جو ندین بابا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر