فهرست
۷برش از نبردهای تهران و تبریز؛ جنگ سرخ
۷برش از نبردهای تهران و تبریز؛ جنگ سرخ

۷برش از نبردهای تهران و تبریز؛ جنگ سرخ

آی اسپورت –  در حساسترین دیدار هفته هفدهم لیگ برتر، تیم پرسپولیس میزبان تراکتوری سازی تبریز خواهد بود این دو تیم دیدارهای به یادماندنی زیادی داشته اند که برخی از آنها بررسی شده اند.  این دو تیم سرخپوش و پرطرفدار فوتبال کشور از سال ۵۴ تاکنون ۴۰بار در جام‌های مختلف (تخت جمشید - لیگ قدس - آزادگان و لیگ برتر) مقابل یکدیگر قرار گرفته اند که ۱۸ بار تیم پرسپولیس به برتری دست یافته و ۹ بار تراکتورسازی. ۱۳ بازی دو تیم به تساوی انجامیده است.

 بازیهای این دوتیم همواره جذاب و تماشایی بوده؛ خصوصا در سالهای اخیر که با قدرت گرفتن تیم تبریزی رقابت دو تیم وارد فاز تازه ای شده و حساسیت های ان را دو چندان کرده است. پرسپولیس و تراکتور فصل پیش رقابت جذاب و تنگاتنگی را بر سر قهرمانی داشتند که در نهایت پرسپولیس برنده این جدال بود و توانست قهرمانی را از چنگ شاگردان قلعه نوعی خارج کند. در فصل جاری اما شرایط برای دو تیم کاملا متفاوت بوده و تراکتور با ۲۰ امتیاز از ۱۶ مسابقه در رده دهم است و پرسپولیس با ۳۷ امتیاز و ۱۹ اختلاف نسبت به تیم گل محمدی صدرنشین است و مدعی اول جام. به بهانه چهل و یکمین جدال دو تیم مروری داشته ایم به خاطره انگیز بازیهای سرخ های تهران و تبریز در ۴۵ سال گذشته.

 برد و صدرنشینی پرسپولیس در اولین جدال

 تیم های پرسپولیس و تراکتورسازی اولین بار در ۲۹ فروردین ۱۳۵۴ در استادیوم باغشمال تبریز مقابل یکدیگر قرار گرفتند. این بازی که درهفته ششم سومین دوره جام تخت جمشید و در حضور ۳۵ هزار تماشاگر برگزار شد با برتری ۳ بر صفر پرسپولیس همراه بود.جهانگیر فتاحی در دقایق ۲۱ و ۹۰ و صفر ایرانپاک در دقیقه ۳۷ گل های پرسپولیس را به ثمر رساندند . با این برد پرسپولیس صدرنشین شد.همایون بهزادی و محمد بیاتی هدایت دو تیم را در این دیدار برعهده داشتند.

 اولین شکست تبریزی ها در آزادی

 اولین میزبانی پرسپولیس از تراکتورسازی هم با برتری سرخپوشان تهرانی همراه بود. در دور برگشت مسابقات لیگ سوم تخت جمشید، پرسپولیس با یک گل میهمان سرخپوش خود را شکست داد. علی پروین در دقیقه ۳۲ از روی نقطه پنالتی تک گل پرسپولیس را به ثمر رساند.ایرانپاک که در بازی رفت با زدن یک گل و ارسال یک پاس گل ستاره بازی بود، در بازی برگشت هم از تبریزی ها یک پنالتی گرفت تا نقش پررنگی در رفت و برگشتی شدن تبریزی ها داشته باشد.اتفاق جالب این مسابقه سفید پوش شدن پرسپولیس در خانه بود!

 رکورد شکنی پیوس در روز ۴ تایی شدن تراکتور

 اولین جدال دو تیم سرخپوش فوتبال کشور در لیگ آزادگان با برتری پرگل ۴ بر یک سرخپوشان تهرانی همراه بود.۱۵ شهریور ۱۳۷۰ پرسپولیس با ۴ گلی که فرشاد پیوس به ثمر رساند تیم تراکتورسازی را در استادیوم باغشمال تبریز در هم شکست.گلزن افسانه ای سرخها با به ثمر رساندن نود و ششمین گل خود با پیراهن پرسپولیس در این دیدار ،برترین گلزن تاریخ این باشگاه شد و رکورد ۹۵ گل علی پروین را شکست.

 ۴ تایی شدن دوباره تراکتور در تبریز

 یکی از تماشایی ترین بازیهای پرسپولیس و تراکتور در سال ۷۷ رقم خورد. این بازی که از هفته یازدهم لیگ هشتم آزادگان برگزار شد با برد ۴ گله دیگری برای شاگردان پروین همراه بود. پرسپولیس که خیلی زود و در دقیقه ۹ بازی از حریفش عقب افتاد روی درخشش علی کریمی و اسماعیل حلالی ۴ بار دروازه تبریزی ها را باز کرد. حلالی، هاشمی نسب، کریمی و استیلی برای پرسپولیس گل زدند و تیم تراکتورسازی دو بار توسط برمک از روی نقطه پنالتی دروازه عابدزاده را باز کرد تا این بازی با حساب ۴ بر ۲ به سود پرسپولیس خاتمه یابد. کریمی ستاره این بازی بود و بارها در زمین گل آلود تبریز با حرکات تماشایی اش تماشاگران را به وجد آورد و گل سوم پرسپولیس را روی حرکتی انفرادی و دریبل تمام مدافعان حریف وارد دروازه تراکتور کرد.

 شکست تحقیر امیز تراکتور در آزادی

 ۱۹ اسفند ۷۸ پرگل ترین مسابقه تاریخ دو تیم در استادیوم آزادی برگزار شد. این بازی که ۷ گل داشت ازهفته هجدهم لیگ آزادگان برگزار شد و بسیار تماشایی و پرهیجان بود .در روزی که مهاجمان پرسپولیس فوق العاده بودند این تیم توانست با نتیجه جالب توجه ۵ بر ۲ میهمان خود را شکست دهد و پرگل ترین بازی تاریخ دو تیم را رقم بزند..ادموند بزيک در دقایق ۳۵ و ۴۷، علی كريمی دقيقه ۶۴، بهنام سراج دقيقه ۷۷ و مهدی هاشمی نسب در دقيقه ۸۱ از روی نقطه پنالتی گل های پرسپولیس را به ثمر رساندند.

 باختی که منجر به اخراج دایی شد

یکی از تلخ ترین شکست های پرسپولیس مقابل تراکتورسازی در هفته هفتم لیگ چهاردهم رقم خورد. در روزی که پرسپولیس دایی حتی مستحق تساوی مقابل حریفش نبود، در حالی که با گل محسن بنگر از حریف پیش بود، روی اشتباه مدافعان و دروازه بان خود ۳ بار دروازه اش باز شد و شکست سنگینی را تجربه کرد. این اولین باخت خانگی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی پس از ۱۷ ماه بود؛ باختی که حکم برکناری دایی را صادر کرد!

 خارج کردن تراکتور از کورس قهرمانی

 بدون شک خاطره انگیزترین بازی تاریخ دو تیم، دیدار برگشت فصل گذشته بود. جایی که پرسپولیس و تراکتورسازی بر سر قهرمانی جدال داشتند و سرخ های تهرانی توانستند بازی فصل را از تیم تبریزی پیروز شوند. این بازی که در حضور بیش از ۶۰ هزار تماشاگر برگزار شد با ۳ گل به سود پرسپولیس همراه بود. مهدی طارمی، رامین رضائیان و وحید امیری گل های پرسپولیس را زدند تا فاصله سرخها در صدر جدول با جدی ترین رقیب خود به ۹ امتیاز برسد. این نتیجه تراکتور را به طور کامل از صحنه رقابت خارج کرد. اما اخراج کامیابی نیا در دقایق پایانی و از دست دادن این بازیکن در دربی این برد شیرین را به کام سرخ ها تلخ کرد.

  نود

 

۲ ۳  
آی اسپورت
2017-12-29 11:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
کوهیار
جمعه ۸ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۱۷
جدال قهوه ای نه سرخ..تراکتوریا همیشه ازپیش بازنده هستند
۱
محمد
جمعه ۸ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۳۰
و خدا حامی ماست
ناصر
جمعه ۸ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۴۹
4 تایی شدن پرسپولیس رو که نزدی. و همینطور 5 تا بازی پشت سر هم از تراکتور باخته که در نوع خودش یه رکورد محسوب میشه.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر