فهرست
جابر سزاوار این حجم از انتقادات است؟
جابر سزاوار این حجم از انتقادات است؟

جابر سزاوار این حجم از انتقادات است؟

آی اسپورت – جابر انصاری از جمله بازیکنانی است که زیر سایه درخشش مامه تیام و جپاروف و حال ِخوب استقلال در نیم‌فصل دوم، هفته‌ها به باد انتقاد گرفته شد اما آمارها نشان می‌دهد انصاری حداقل در هفته‌های اخیر جزو بازیکنان موثر استقلال در لیگ برتر بوده که با توجه به نمایش‌اش در ماه‌های گذشته این تاثیرگذاری از نگاه هواداران دور مانده است. مهاجم شماره 11 استقلال در 22 هفته ابتدایی لیگ برتر و در 900 دقیقه بازی فقط 2 گل و یک پاس گل به نام‌اش ثبت شده بود؛ و در 4 هفته اخیر و حضور تقریبا 200 دقیقه‌ای موفق شده همین آمار را تکرار کند و جزو بازیکنان تاثیرگذار و امتیازآور استقلال باشد. 2 گل و یک پاس گل در 4 هفته که نشان از جهش ناگهانی جابر در هفته‌های پایانی لیگ هفدهم دارد. مهاجمی که با وجود این جهش هنوز نتوانسته ذهنیت‌ها را تغییر دهد و همچنان به چشم جابر ِهفته‌های پیش از این دیده می‌شود. تا جایی که هواداران استقلال در اینستاگرام شفر درخواست نیمکت‌نشینی او را داشته باشند.

شاید از مهمترین دلایلی که عملکرد انصاری را از چشم‌ هواداران دور نگاه داشته و البته در همین حین برای شفر و کادرفنی رضایت‌بخش بوده، توانایی او در فضاسازی برای خودش و خط هجومی استقلال است. هوش بالای جابر در بازی بدون توپ باعث شده تا حضورش در خط حمله استقلال با افزایش خلاقیت و طبعا موقعیت‌های گلسازی همراه باشد. از دست دادن موقعیت‌های جدی گلزنی اما به چالش بزرگ جابر بدل شده است. تندباد انتقادات از این دلیل سرچشمه می‌گیرد اما نگاه منصفانه و جدی‌تر به عملکرد انصاری در خط حمله نشان می‌دهد جابر در آنچه کادرفنی استقلال از او خواسته ناموفق نبوده و اثرگذاری مستمری روی حملات آبی‌پوشان داشته است.

انصاری به خودی خود در زمان تصاحب توپ هم جزو موثرترین بازیکنان استقلال بوده. هنوز هم جابر با 4 گل زده بهترین گلزن استقلال در لیگ هفدهم است و با نرخ تبدیل موقعیت به گل 13 درصدی جزو سه مهاجم برتر استقلال در لیگ هفدهم است. جابر توانایی بالایی در بازی‌خوانی دارد که باعث شده فضاهای خالی باکس دفاعی حریف را با چشمان و ذهنی باز شناسایی کند و بیشتر از دیگر مهاجمان در موقعیت گلزنی قرار بگیرد. همین تعداد بیشتر موقعیت‌های گلزنی و طبعا از دست رفتن تعدادی از این موقعیت‌ها دلیل دیگر انتقادهای تندی است که به جابر می‌شود. 

عملکرد انصاری
عملکرد انصاری

آمارها هم در این 4 هفته نشان می‌دهد که شفر به درستی تشخیص داده از جابر که بازی‌خوانی بالایی نسبت به جریان بازی دارد بیشتر از قبل استفاده کند.  جابر نقشی کاملا موثر در گلزنی، گلسازی و ایجاد موقعیت برای آبی‌پوشان داشته. ردپای پررنگ انصاری در خط حمله را در بازی به بازی هفته‌های گذشته می‌توان دید. سپیدرود، فولاد، نفت تهران و البته بازی دربی برابر پرسپولیس که به او فرصتی برای بازی نرسید. انصاری در چهار بازی گذشته حداقل یک شوت داشته و یک پاس کلیدی ثبت کرده. این تداوم و ثبات در تاثیرگذاری نشانه‌ای دیگر است برای این که دلیل نگاه منفی هواداران به جابر را عملکرد ضعیف ابتدای فصل‌اش بدانیم؛ و انتقادات تندی که به او می‌‍شود را، نه‌چندان واقع‌بینانه.

 متریکا

۱۴ ۵  
آی اسپورت
2018-04-06 12:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
ali
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۳۸
جابر نه، ولی قربانی حتما!
۷
داود
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۴۱
اینطور که شما نوشتید جابر باید فیکس تیم ملی باشه
۶
Kian
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۴:۴۸
جابر خوبه ،ولی قربانی فاجعه اس،فراتر از فاجعه،جابر بمونه بد نیس،ولی قربانی هرگز
۵
محسن
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۳۰
چه عادت بدی داریم ما هواداران فوتبال ایرانی . بابا تیم سرمربی داره و افکارش رو در ترکیب و تاکتیک تیم پیاده میکنه . یک ساله قرمزها به بهانه ربیع خواه ، برانکو رو از دم تیغ میگذرونن و عجیب هواداران پرسپولیس فراموشکار و نمک نشناسن حالا نوبت شفر شده که به بهانه جابر و قربانی تیرباران بشه . اگر شما هواداران بیشتر از برانکو و شفر میفهمید پس چرا در عرصه فوتبال نیستید . تا استقلال اومده جون بگیره جابر شده بهونه برای زدن آبی ها. آقا جون وقتی از تی وی فوتبال میبینید لطفا فرهنگ هواداری هم یاد بگیرید . برانکو تیم داغون پرسپولیس رو سه فصل در رده اول نگه داشته عجیبه واقعا عجیبه که طرفداران این تیم فقط دارن انتقاد که نه تخریب میکنن . انگار مربی باید به دلخواه اونا ترکیب بچینه . شفر تازه شروع کرده روبراه کردن استقلال اونوقت طرفداران این تیم که تا حالا منتظر فقط یه بازی خوب از تیمشون بودن شدن کارشناس و از بازی جابر و قربانی ایراد میگیرن . اصلا چند چندین با خودتون شماها
۵
...
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۵۳
کاری به خوب و بد جابر و یا هر فوتبالیست دیگه ای ندارم چون مربی بهتر از همه شرایط رو درک می کنه. ولی یه چیز جدید که مد شده نویسنده های دوزاری سریع میرن یه آمار از متریکا میگرن فکر می کنن علمی شدن.
باید به این نویسنده های دوزاری گفت آمار رو باید یه خبره تفسیر کنه نه هر نویسنده دوزاری . آمار دراوردن کاری نداره این تفسیرش هست که مهمه
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر