فهرست
یادداشت: لوران بلان؛ ستاره‌یِ اصلیِ پاریس سن ژرمن
یادداشت: لوران بلان؛ ستاره‌یِ اصلیِ پاریس سن ژرمن

یادداشت: لوران بلان؛ ستاره‌یِ اصلیِ پاریس سن ژرمن

گابریله مارکوتی
 
قهرمانی پاریس سن ژرمن به مقتدرانه‌ترین شکلِ ممکن و با پیروزیِ 9-0 و چهار گلِ زلاتان مقابلِ تروا به دست آمد. این چهارمین قهرمانیِ پیاپیِ پی اس جی در فرانسه بود. اما بعد از بازی تمامِ نگاه‌ها به مردِ اصلیِ پاریسی‌ها بود: زلاتان ایبراهیموویچ. داستانِ قراردادِ زلاتان که تا آخرِ فصل به پایان می‌رسد شایعات و گمانه‌زنی‌هایِ زیادی برپا کرده است. خودِ زلاتان بعد از این بازی گفت: «در شرایطِ کنونی من فصلِ آینده در پاریس نخواهم بود. فکر نمی‌کنم باشگاه به جایِ برجِ ایفل مجمسه‌یِ من را بگذارد، اما اگر این کار را بکنند قول می‌دم در پاریس بمانم.» بخشِ آخر شوخی بود. البته با توجه شناختی که از زلاتان داریم خیلی هم نمی‌توانیم مطمئن باشیم.
نکته‌یِ مهمِ جمله‌یِ زلاتان برایِ من نه «فصلِ آینده در پاریس نخواهم بود» است، بلکه جایی که می‌گوید «در شرایطِ کنونی». این یعنی زلاتان هنوز تصمیمِ قطعی برایِ آینده نگرفته و قراردادی امضا نکرده است. کارِ منطقی همین است. او سر فرصت پیشنهاداتی که از آمریکا، چین و انگلیس دارد را بررسی می‌کند و بعد تصمیمِ نهایی‌اش را در بابِ رفتن یا ماندن در پاریس می‌گیرد.
زلاتان ممکن است بازیکنِ سالِ پاریس باشد، اما ستاره‌یِ اصلیِ آن‌ها لوران بلان است. شاید فراموش کرده باشید اما بعد از رفتنِ کارلو آنچلوتی مربیانِ بزرگِ زیادی حاضر نشدند جانشینِ او در پاریس شوند. در واقع بلان گزینه‌یِ اول نبود. اما او از وقتی به پاریس آمده 9 جام از 10 جامِ ممکن در فرانسه را برده است و با توجه به اینکه این فصل هم به فینالِ جامِ اتحادیه و نیمه نهاییِ جامِ حذفی رسیده می‌تواند این رکوردِ فوق‌العاده را بالاتر ببرد. در چمپیونز لیگ هم بلان در فصلِ اول بدشانس بود که تیمش رویِ گل خورده‌یِ خانگی مقابلِ چلسی حذف شد. در فصلِ دوم هم تیمِ بلان فقط مقابلِ بارسلونایِ شکست‌ناپذیر شکست خورد و حذف شد. امسال اما شاید چالشِ اصلیِ بلان در اروپا باشد و باید ثابت کند تیمی که ساخته و در فرانسه غیرِ قابلِ مقایسه با بقیه است، قدرتِ فتحِ چمپیونز لیگ را هم دارد.
اما نکته‌یِ مهم دیگر درباره‌یِ بلان حضور و عملکردِ او در خارج از زمینِ فوتبال بوده است. قبل از آمدنِ بلان به پاریس خیلی‌ها می‌گفتند او به اندازه‌یِ لازم سختگیر نیست و بازیکنانش را آزاد می‌گذارد تا هر کاری دوست دارند بکنند. ولی برخوردِ او با کاوانی و لاوتزی بعد از داستانی که در بازگشت از کوپا امریکا برپا کردند مخالفِ این نظر را نشان داد. بلان به خوبی از این همه بازیکنِ بزرگ و از خود مطمئن یک تیم ساخته و باعث شده تا همشان بهترین نمایشِ ممکن را داشته باشند.
پی اس جی در حالِ حاضر با چالش‌هایِ زیادی روبرو است. از قراردادِ زلاتان و آینده‌یِ کاوانی گرفته تا پیشرفتشان در چمپیونز لیگ و تلاش برایِ بردنِ یک سه‌گانه‌یِ داخلی دیگر. اما در پایانِ این فصل هر اتفاقی بیفتد، بلان وظیفه‌اش را به خوبی در پاریس انجام داده و حتی بالاتر از حدِ انتظار بوده است.
     
آی اسپورت
2016-03-15 12:26:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر