فهرست
گزارش ویژه: 9 گلزن برتر ایران در سال 94 / مهدی‌ها و الویس‌ها
گزارش ویژه: 9 گلزن برتر ایران در سال 94 / مهدی‌ها و الویس‌ها

گزارش ویژه: 9 گلزن برتر ایران در سال 94 / مهدی‌ها و الویس‌ها

آی اسپورت- بهترین گلزنان ایران در سال94 آن‌قدر کارنامه ضعیفی دارند که در استاندارد جهانی حتی در جمع 100گلزن برتر هم قرار نمی‌گیرند. در این سال فقط تعداد گل‌های یک نفر از مرز 20 عبور کرده و اگر قرار بر انتخاب 10نفر برتر بود حتی 8گله‌ها هم به لیست راه پیدا می‌کردند. شاید اگر به جای پیدا کردن «بهترین گلزنان سال» دنبال گل‌نزن‌ها می‌رفتیم، آمارهای چشمگیرتر و اعداد و ارقام بزرگ‌تری نصیب‌مان می‌شد. مثلا همین طارمی با تک‌به‌تک‌ها و پنالتی‌هایی که در سال94 از دست داده می‌توانست یک رکورد بین‌المللی به‌جا بگذارد.بهترین گلزنان لیگ‌برتر در سال94
16گل: مهدی طارمی(پرسپولیس)
9گل: لوسیانو پریرا(سپاهان)- مهدی شریفی(سپاهان و تراکتورسازی)- رامین رضاییان(راه‌آهن و پرسپولیس)- آلویس نانگ(فولاد، نفت، تراکتورسازی)
8گل: کاوه رضایی(ذوب‌آهن)- امید ابراهیمی(استقلال)- حسن بیت‌سعید(استقلال‌خوزستان)- جابر انصاری(گسترش‌فولاد و استقلال)
7گل: سجاد شهباززاده(استقلال)- مرتضی تبریزی(ذوب‌آهن)- مهرداد محمدی(راه‌آهن)- جلال علی‌محمدی(صبا)- مسعود حسن‌زاده(ذوب‌آهن)
 
 

بهترین گلزنان لیگ قهرمانان آسیا در سال94
3گل: بختیار رحمانی(تراکتورسازی)
2گل: غلامرضا رضایی، وحید امیری، ارسلان مطهری(نفت‌تهران)، لوسیانو پریرا(سپاهان)
یک‌گل: لوسیانو ادینیو، شاهین ثاقبی، مهدی کیانی، مهرداد بایرامی، سامان نریمان‌جهان، شجاع خلیل‌زاده و مهدی شریفی(تراکتورسازی)- مهدی طارمی، محمد نوری(پرسپولیس)- رضا علیاری، لئاندرو پادووانی(نفت‌تهران)- امین جهان‌تیغ(فولاد)- مهدی رجب‌زاده (ذوب‌آهن)
 
 

بهترین گلزنان جام‌حذفی ایران در سال94
4گل: عیسی آل‌کثیر(نفت‌تهران)- سجاد شهباززاده(استقلال‌تهران)
3گل: یونس شاکری(پدیده)- مهدی دغاغله(فولاد)- علی زینالی(سایپا)- مهدی شریفی(سپاهان)
2گل: حسین پاپی، وریا غفوری(سپاهان)- پروپئیچ(استقلال)- مهدی طارمی(پرسپولیس)- محسن یوسفی(پدیده)- حمزه یونس(تراکتورسازی)- مرتضی تبریزی، مهدی رجب‌زاده(ذوب‌آهن)
 
 

بهترین گلزنان تیم‌ملی در سال94
بازی‌های تیم‌ملی ایران در سال94 با مصاف‌های دوستانه مقابل شیلی و سوئد آغاز شد و با پیروزی 6 بر صفر مقابل گوام به پایان رسید. طی این مدت 10بازی ملی برگزار شد و 25گل به ثمر رسید که باز هم مهدی طارمی در صدر گلزنان قرار دارد:
5گل: مهدی طارمی
4گل: سردار آزمون
3گل: مهدی ترابی
2گل: جواد نکونام- اشکان دژآگه
یک‌گل: وحید امیری- آندو تیموریان- سیدجلال حسینی- مرتضی پورعلی‌گنجی- سعید عزت‌اللهی- کمال کامیابی‌نیا- رامین رضاییان- مسعود شجاعی- کریم انصاری‌فرد
 
 

لژیونرهای گلزن ایران در سال94
کریم انصاری‌فرد با 7گل زده برای باشگاه یونانی‌اش موفق‌ترین لژیونر سال94 در زمینه گلزنی بود. بعد از او سردار آزمون با ثبت 5گل برای تیم روستوف در رتبه دوم قرار می‌گیرد؛ البته دیگر لژیونرهای ایرانی از جهانبخش گرفته تا احسان حاج‌صفی هم در سال94 پایشان به گلزنی باز شده اما هیچ‌کدام آن‌قدر گل نزده‌اند که بتواند آنها را در رده‌بندی کلی سال94 در رتبه‌های بالا قرار بدهد.بهترین گلزنان سال94 در مجموع بازی‌های ملی و باشگاهی1- مهدی طارمی با 24 گل
بازیکنی که 2سال بیشتر نیست در فوتبال ایران چهره شده، با برتری مطلق و با اختلاف زیاد عنوان بهترین گلزن سال94 را از آن خود کرد. مهدی طارمی برای پرسپولیس 16گل در لیگ‌برتر، 2گل در جام‌حذفی و یک‌گل در لیگ قهرمانان آسیا زد. کارنامه او در بازی‌های ملی هم در بدو ورودش به جمع شاگردان کی‌روش کاملا درخشان بود و 5گل حاصل کار او در 7مسابقه‌ای بود که برای تیم‌ملی به میدان رفت. او در مجموع 24گل زد تا تعداد گل‌هایش تقریبا دوبرابر نفر دوم باشد.
 2- مهدی شریفی با 13 گل
دومین گلزن برتر سال94 از اصفهان آمده و این روزها در تبریز خدمت سربازی را می‌گذراند. شریفی برای سپاهان 8گل در لیگ و 3گل در جام‌حذفی زد. او از زمان حضور در تراکتورسازی هم یک‌گل در لیگ‌برتر و یک‌گل در لیگ قهرمانان آسیا زده است؛ به این ترتیب، با 11گل برای سپاهان و دوگل برای تراکتور، این مهاجم 13گله شده و پشت سر مهدی طارمی می‌ایستد.
 3- سجاد شهباززاده با 11 گل
بهترین گلزن استقلال در دو فصل اخیر با ثبت 11گل، سومین گلزن برتر ایران در سال94 بود. شاید اگر کی‌روش هم به اندازه مربیان استقلال به او اعتماد می‌کرد، سجاد می‌توانست تعداد گل‌هایش را با چند گل ملی از این هم بالاتر ببرد. شهباززاده از 4گلی که در جام‌حذفی این فصل به ثبت رسانده، سود زیادی برد و با احتساب 7گل لیگ‌برتری‌اش 11گله شد. مساوی با شیمبای برزیلی و پشت سر طارمی و شریفی.
 4- لوسیانو پریرا با 11 گل
این برزیلی موفق، یک نیم‌فصل کامل از میدان به دور بود وگرنه لابد آن‌قدر گل می‌زد که مهدی طارمی را هم برای کسب عنوان برترین گلزن به دردسر می‌انداخت. پریرا در 8هفته پایانی لیگ قبلی 6گل زد و بهار خوبی را سپری کرد. در ابتدای لیگ جدید به ‌خاطر مشکلاتی در قراردادش پشت خط ماند و وقتی بعد از 17هفته به میدان برگشت، در 6بازی لیگ 3گل و در دو بازی آسیایی دو گل به اندوخته‌اش اضافه کرد. او بهترین گلزن خارجی فوتبال ایران در سال94 بود. حتی از ادینیو هم بهتر!
5- رامین رضاییان با 10 گل
تعجب نکنید. مدافع راست پرسپولیس و تیم‌ملی پنجمین گلزن برتر فوتبال ایران در سال94 بوده است. رضاییان سال94 را با 10گل زده برای راه‌آهن، پرسپولیس و تیم‌ملی به پایان برد اما بیشترین تکیه او روی گل‌هایی است که در هفته‌های پایانی لیگ گذشته برای راه‌آهن زده بود. او 6گل برای راه‌آهن، 3گل برای پرسپولیس و یک گل هم برای تیم‌ملی زد.
6- سردار آزمون با 9 گل
شاید اگر مصدومیت به سردار اجازه می‌داد بازی‌ها و گل‌های بیشتری از او در سال94 می‌دیدیم. اما جوان ‌اول فوتبال ایران، بازی‌های زیادی را به دلیل مصدومیت از دست داد و درنهایت با ثبت 5گل برای روستوف و 4گل برای تیم‌ملی روی عدد9 متوقف ماند و دورقمی نشد.
7- آلویس نانگ با 9 گل
با گل‌هایی که او در هفته‌های پایانی فصل گذشته برای فولاد زد به نظر می‌رسید فصل درخشانی را در لیگ پانزدهم در پیش داشته باشد؛ اما با انتقال به نفت‌تهران ستاره اقبال او تا حدود زیادی افول کرد و تعداد گل‌هایش به انگشتان دو دست نرسید. در جمع برترین گلزنان سال، نانگ تنها کسی است که برای 3باشگاه مختلف گلزنی کرده است.
 
8- کاوه رضایی با 9 گل
مهاجمی که معمولا در لیست کارلوس کی‌روش حضور دارد، طبعا نباید از جمع برترین گلزنان ایران بیرون مانده باشد. کاوه رضایی با لباس ذوب‌آهن 7گل در لیگ‌برتر زد و یک‌گل در جام‌حذفی که اتفاقا تک‌گل او در فینال این جام به ثمر رسید و برد ذوب‌آهن مقابل نفت را شیرین‌تر کرد.
 
9- جابر انصاری با 9 گل
او فصل قبل برای گسترش‌فولاد خیلی خوب گل می‌زد و این فصل هم برای استقلال بد گل نزده است. جابر 3گل برای گسترش زد و 6گل برای استقلال که مهم‌ترین آنها مقابل پرسپولیس در داربی تهران به ثمر رسید. البته بعید است در جای دیگری از دنیا یک بازیکن بتواند با 9گل زده در جمع گلزنان برتر سال قرار بگیرد ولی اینجا ایران است و همه‌چیز با کمترین امکانات، ممکن می‌شود!


9411
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-15 17:36:43
نظر دهید

۱ نظر
amir
سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴، ۲۱:۱۴
To haft gole ha jaber o nazashti
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر