فهرست
درباره رای AFC؛ در دوحه شکست را پذیرفتیم
درباره رای AFC؛ در دوحه شکست را پذیرفتیم

درباره رای AFC؛ در دوحه شکست را پذیرفتیم

آی اسپورت - پس از اعلام رای بامدادی کنفدراسیون فوتبال آسیا به نفع ایران و به ضرر ایران بسیاری سوال می پرسند، چرا کنفدراسیون فوتبال آسیا به نفع عربستان رای داده است. کنفدراسیون فوتبال آسیا حدود دو ماه پیش که نشستی در این زمینه برگزار کرده بود و البته علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون و محمد رضا کسرایی از کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال برای مذاکره رفته بودند، برای اعلام رای یک مکانیسم تعیین کرد. این مکانیسم نباید از سوی فدراسیون فوتبال ایران پذیرفته می شد.
مکانیسم این بود که کنفدراسیون اعلام کرد در صورتی که تا ۲۵ اسفند ۹۴ روابط بین ایران و عربستان از نظر سیاسی و دیپلماتیک حسنه نشود، کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره تصمیم می گیرد. با این مقدمه، مشخص بود که فوتبال ایران میزبانی اش را از دست می دهد. چرا که در زبان دیپلماسی سیاسی، دو ماه زمان کوتاهی است و همه می دانستند که تا ۲۵ اسفند ۹۴ روابط بین دو کشور حسنه نمی شود. فدراسیون فوتبال ایران نباید به هیچ وجه مقدمه را می پذیرفت که مسایل سیاسی در مسایل فوتبال دخالت کند. این نقض صریح قوانین فیفاست که اجازه نمی دهد سیاست در فوتبال دخالت کند.
فدراسیون فوتبال ایران پذیرفت که مساله مناقشه باید به صورت سیاسی حل شود تا بعد کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم بگیرد.در واقع بعد ورزشی ماجرا از بین رفت و بعد سیاسی جایگزینش شد. همانجا بود که به قول معروف اولین قدم برای از دست دادن میزبانی برداشته شد.در هر حال پذیرش مقدمه این مکانیسم منجر به از دست رفتن میزبانی شد و هر چند برخی می گویند که رای کنفدراسیون فوتبال آسیا سیاسی بوده، اما باید جواب بدهند که چرا اول این مکانیسم را پذیرفتند که رای سیاسی شود؟ چرا اجازه دادند که سیاست برای فوتبال تصمیم بگیرد؟ چرا مبنای تصمیم گیری را پذیرفتند؟
کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده که حدود یک هفته پیش، به هر دو کشور اعلام کرده که گزارشی درباره روند روابط دیپلماتیک هر دو کشور به ای اف سی ارائه کنند، اما کسی نمی داند که آیا این گزارش ارائه شده یا ارائه نشده است.اگر ارائه شده مفادش چه بوده و اگر نشده چرا این اتفاق نیفتاده است؟
البته این را هم باید در نظر داشت که در چنین شرایطی که بین کشورها مناقشه سیاسی شدید (مثل روسیه و اکراین) وجود دارد، فیفا بازیها را به زمین بی طرف می برد اما درجه بندی سطح مناقشه هم جای بررسی بیشتر دارد.اینکه ما در جلسه قطر چه مواردی را قبول کرده ایم مهم است و حتی گفته می شود که در بازیهای ملی این اتفاق نمی افتد. اما کنفدراسیون فوتبال آسیا منتظر است تا قرعه کشی جام جهانی انجام شود و بعد اگر ایران و عربستان همگروه شدند، آن وقت تصمیم می گیرد.
البته بررسی اینکه شیخ سلمان در انتخابات فیفا رای نیاورد و اینفانتینو قبل از انتخابات تنها وارد یک کشور آسیایی و آن هم ایران شد، هم می تواند مهم باشد.

منبع: وبسایت برنامه 90
  ۳  
آی اسپورت
2016-03-16 12:20:31
نظر دهید

۳ نظر
برزو
چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴، ۲۰:۰۱
اقا جان عربستان حق داره نیاد ایران! تسخیر سفارت کار جالبی نبود! // چرا نمیخوایم بفهمیم؟ / الانم اتفاق خاصی نیفتاده همه ی بازیها با تیمهای عربستانی چه رفت و چه برگشت تو کشور ثالث برگزار میشه / اگه فقط بازیهایی که ایران میزبانه قرار بود تو کشور ثالث برگزار بشه اون وقت ظلم بود
هرکیم
پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴، ۱۵:۴۵
یادمه یکی از مسؤلین رده بالای ما گفتن از اینکه زمان گرفتیم ما برنده هستیم :) همون موقع هم موندم گریه کنم یا بخندم با همین کولی بازیاشون 40 ساله دارن با مردم بازی می کنن
هوادار
پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴، ۲۳:۱۹
زور گویی وهابیون و پیروان عُمَر ملعون را با شکست دادن تیمهای سعودی در کشور ثالث خواهیم داد ان شاالله.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر