فهرست
گفتگوی نوروزی با علی دایی؛ به امید گره‌گشایی اقتصادی برای مردم/ سال 94 از نظر فوتبالی سال خوبی بود
گفتگوی نوروزی با علی دایی؛ به امید گره‌گشایی اقتصادی برای مردم/ سال 94 از نظر فوتبالی سال خوبی بود

گفتگوی نوروزی با علی دایی؛ به امید گره‌گشایی اقتصادی برای مردم/ سال 94 از نظر فوتبالی سال خوبی بود

آی اسپورت- علی دایی پیش از آن که برای تعطیلات نوروزی به امریکا پرواز کند، در آخرین گفتگویش با رسانه ها درباره شرایط خودش و تیم صبا در سال گذشته و همچنین رویدادهای آینده صحبت کرده است. صحبتهای او را به نقل از همشهری ورزشی بخوانید.
 
سال1394 برای علی دایی چطور بود؟
از نظر فوتبالی برای من سال بدی نبود چراکه تجربه جدید و کار با جوانان را در صبا برایم به همراه داشت؛ البته باید بگویم که سال درگذشت چهره‌های دوست‌داشتنی ورزش و فوتبال بود که جا دارد از هادی نوروزی عزیز، همایون بهزادی و رضا احدی نازنین یاد کنم. از نظر مسائل معیشتی و اقتصادی هم با اینکه سال سختی بود ولی با رخ دادن برجام روزنه‌های امید باز شد.
 
بزرگ‌ترین آرزوی شما در سال جدید چیست؟
آرزوی سلامتی و لبی خندان برای ایرانی‌ها دارم. از طرفی امید به  گره‌گشایی اقتصادی برای مردم بزرگ ایران دارم و آرزو می‌کنم روحیه و چهره آنها از غم و غصه خداحافظی کند و سال جدید را با شادابی آغاز کنند.
 
در لحظه تحویل سال مهم‌ترین دعای شما چیست؟
سلامتی و عاقبت به‌خیری خودم و خانواده‌ام و شفای همه مریضان. همچنین آزادی زندانیانی که گرفتاری مالی دارند.
 
مهم‌ترین خاطره از مرحوم پدرتان در زمان سال تحویل چیست؟
در منزل ما مراسم تحویل سال همیشه جدی گرفته می‌شد. همگی با  پدرم دعای «یا مقلب‌القلوب» را می‌خواندیم و پدرم از میان صفحات قرآن به ما عیدی می‌داد.
 
شما فکر می‌کنید فوتبال ایران پیشرفت کرده است؟
فوتبال ایران در مرحله پوست‌اندازی و ظهور چهره‌های جوان و جدید است. با این حال ساختار فوتبال ما پیشرفت چشم‌گیری نداشته و همه می‌دانیم که با فوتبال اروپا و حتی برخی از کشورهای آسیایی خیلی فاصله داریم.  جایگاه فوتبال ما با توجه به امکاناتی که دارد، خیلی خوب است. با توجه به مسائل سخت‌افزاری و ورزشگاه‌هایی که داریم، جایگاه فوتبال ما بالاتر از حد موجود است اما اگر به استعدادهایی که در فوتبال‌مان هست، نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که جایگاه ما باید بالاتر از این حرف‌ها باشد.
 
به نظر شما در لیگ امسال چه تیمی قهرمان می‌شود؟
روی کاغذ و شرایط جدول 4تیم اول شانس قهرمانی دارند اما به نظر من پیش‌بینی ‌قهرمان با این سطح لیگ و نزدیکی امتیازات غیرممکن است.
 
در سال1395 یکی از اتفاقات مهم، انتخابات فدراسیون فوتبال است. شما مثل برخی طرفدار تغییر در مدیریت فدراسیون هستید یا نظر دیگری دارید؟
همه می‌دانند من موافق انتخابات و حتی انتصابات ورزشی هستم و دوست دارم فوتبال کشورم در دست مدیران خوش‌نام ورزشی و مدیریتی باشد. امیدوارم فردی که انتخاب می‌شود بتواند به فوتبال ایران خدمت کند.
 
دوست دارید تا چه سنی در فوتبال مربیگری کنید؟
خیلی‌ها از من توقعات مختلفی در حوزه فوتبال دارند و معتقدند چرا علی دایی فقط مربیگری می‌کند یا چرا وارد عرصه مدیریت فوتبال نمی‌شود. باید بگویم هدف و عشق من فوتبال است و تا موقعی که حس کنم مربیگری مثمرثمر است به آن ادامه می‌دهم.
 
ظاهرا چند روز پیش هم در یک مراسم خیریه شرکت کردید؟
من معتقدم مردم ایران مهربان‌ترین و نیکوکارترین مردم دنیا هستند و ابراز محبت و عشق خود را به هم‌وطن‌های خود به بهترین شکل نشان می‌دهند. من هم در حد توانم همواره سعی کردم در موسسه‌های خیریه حضور داشته باشم. از برخی کارها در این زمینه می‌توانم به انجام دیدار خیرخواهانه برای کودکان مبتلا به دیابت، بازی خیرخواهانه در مشهد به نفع کودکان ناتوان جسمی و...  اشاره کنم. در پایان مردم خوب کشورم را به کمپین روشنای امید تحت عنوان «حیف نیست بهار باشد ما و شما نباشیم» دعوت می‌کنم.
 
برخی معتقدند شما به دلیل فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، زیاد روی فوتبال وقت نمی‌گذارید. آیا این موضوع صحت دارد؟
اصلا و ابدا این‌طور نیست. کارهای تجاری را خودم انجام نمی‌دهم. آن اوایل طبیعتا بیشتر وقت می‌گذاشتم و با پیشرفت در وسائل ارتباطی، شرایط بهتر شد. من با شریکان و مدیران باتجربه‌ای در ارتباط هستم.
 
شما از لحاظ اعتقادی هم زبانزد هستید. در زندگی شخصی این موضوع برای شما چقدر مهم است و فکر می‌کنید چرا برخی از مسائل اعتقادی فاصله گرفته‌اند؟
هر فردی اعتقادات خودش را دارد و نباید ایراد گرفت که چرا فلان فرد چنین اعتقادی دارد یا ندارد. من همیشه با یاد خدا و ائمه‌اطهار(ع) آرام می‌شوم و توکل به آنها نقش مهمی در فوتبال و زندگی شخصی‌ام دارد.
 
نکته مهم در مورد شما، علاقه شدیدتان به نورا دخترتان است. در این خصوص صحبت می‌کنید؟
این یک هدیه بزرگ از سوی خدا بود و همیشه دوست دارم در کنارش باشم. حتی اگر با بدترین اتفاقات هم مواجه شوم، با در آغوش گرفتن نورا آرام می‌شوم.
 
در زندگی شخصی و فوتبالی، آیا آرزویی داشته‌اید که به آن نرسیده باشید؟
آدم نمی‌تواند به همه چیزهایی که می‌خواهد برسد و من خدا را همیشه بابت چیزهایی که به من داد شکر می‌کنم.
 
در دوران بازیکنی‌تان کدام مربیان تاثیر زیادی در پیشرفت شما داشتند؟
مرحوم ایویچ نقش زیادی داشت؛ همین‌طور میاچ که آن زمان به من کمک کرد و دوست خوبی است. از اوتمار هیتسفلد هم باید نام ببرم. 


9411
     
آی اسپورت
2016-03-17 19:10:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر