فهرست
گزارش عیدانه/ مرور سالهایی که تیم ملی عید نداشت
گزارش عیدانه/ مرور سالهایی که تیم ملی عید نداشت

گزارش عیدانه/ مرور سالهایی که تیم ملی عید نداشت

آی اسپورت- فقط یک روز دیگر تا پایان سال باقی مانده است و برخلاف اغلب تیم‌هایی که به تعطیلات رفته‌اند، تیم‌ملی فوتبال کشورمان سخت مشغول تمرین است و باید طی روزهای پنجم و دهم فروردین دو بازی رسمی مقابل هند و عمان برگزار کند.
اینکه ملی‌پوشان ما عید نوروز و تعطیلی نداشته باشند اصلا چیز عجیبی نیست و طی سالیان گذشته بارها رخ داده است. به همین بهانه سراغ سنوات قبل رفتیم تا نگاه کنیم به سالیانی که تیم‌ملی عملا چیزی به نام عید نوروز و تعطیلی نداشته است؛ البته فقط 25سال گذشته را مدنظر قرار داده‌ایم.


نوروز 1371
اولین صعود فوتسال
اولین صعود تیم‌ملی فوتسال کشورمان به جام‌جهانی در نوروز سال1371 رخ داده. در آن مقطع اساسا چیزی به نام فوتسال باشگاهی در ایران معنایی نداشت و همه اعضای تیم‌ملی فوتسال از جمع ملی‌پوشان تیم فوتبال یا بازیکنان شاغل در لیگ آزادگان انتخاب می‌شدند. حتی مربیان تیم‌ملی فوتبال و فوتسال هم در آن مقطع به نوعی یکی بودند؛ البته علی پروین خودش همراه تیم‌ملی فوتسال برای شرکت در مسابقات انتخابی راهی عمان نشد و محمد مایلی‌کهن به عنوان سرمربی راهی مسقط شد و مقتدرانه با تیم‌ملی به جام‌جهانی صعود کرد.


نوروز 1375
زندگی اردویی
نوروز1375 در حالی شروع شد که محمد مایلی‌کهن تازه سرمربی تیم‌ملی شده بود؛ به همین خاطر هم بر برپایی اردوی تدارکاتی تاکید داشت. مدعوین به تیم‌ملی در آن سال ایام عید را در مجموعه ورزشی انقلاب و اتاق‌های 6تخته سپری کردند. آن مقطع نه خبری از اردوی خارجی بود و نه اثری از هتل‌های باامکانات.


نوروز 1377
سال تحویل در رختکن
بدون‌شک نوروز سال1377 از یاد فوتبالدوستان نمی‌رود. همان عیدی که تیم‌ملی یک‌نیمه را در سال76 مقابل لیون بازی کرد و نیمه دیگر را در سال77 و مراسم تحویل سال را بین دونیمه در رختکن برگزار کرد. درنهایت آن مسابقه دوستانه را 2 بر یک بردیم.


نوروز 1379
عید در قبرس
ملی‌پوشان ایران لحظه تحویل سال1379 را در قبرس جشن گرفتند. تیم‌ملی برای اردو راهی قبرس شده بود و نکته اینجاست که حاضران در آن اردو می‌گویند برخلاف انتظارشان جلال طالبی هیچ مراسمی برای سال نو در اردو ترتیب نداد و فقط دقایقی قبل از تمرین، سال نو را تبریک گفت و تمام!!


نوروز 1383
ناکامی در چین
عید نوروز سال1383 برای تیم امید ایران بسیار تلخ بود. در عید آن سال با حساب 3 بر یک مغلوب چین شدیم و از رسیدن به المپیک2004 محروم ماندیم. نکته حائزاهمیت اینکه سرمربی آن تیم محمد مایلی‌کهن بود تا نامش با ماجراهای نوروزی تیم‌های ملی حسابی عجین شود!


نوروز 1384
پیروزی شیرین و تلخ
در عید سال1384 دو برد بسیار ارزشمند کسب کردیم. ابتدا در روز پنجم نوروز ژاپن را در تهران 2 بر یک بردیم و 5روز بعد کره‌شمالی را در خانه‌اش 2 بر صفر کردیم تا راه‌مان برای صعود به جام‌جهانی2006 تا حد بسیار زیادی هموار شود؛ البته بعد از پیروزی برابر ژاپن چند نفر از هموطنان به دلیل ازدحام هنگام خروج از استادیوم زیردست و پا ماندند و متاسفانه از میان ما رفتند.


نوروز 1387
استارت لرزان دایی
علی دایی برای اولین‌بار در اولین روز بهار سال1387 روی نیمکت تیم‌ملی ایران نشست. در جدالی دوستانه با یک‌گل مغلوب بحرین شدیم. 6روز بعد از آن هم در خاک کویت بازی کردیم و با حساب 2-2 متوقف شدیم.


نوروز 1388
پایان کار شهریار
بدون‌شک نوروز سال88 برای علی دایی بسیار تلخ بود. هشتم فروردین آن سال بود که تیم‌ملی در تهران با حساب 2 بر یک مغلوب عربستان شد تا فردای آن روز حکم برکناری علی دایی ابلاغ شود؛ البته دایی بعدا مدعی شد که علی کفاشیان نه در آوردن او نقشی داشته و نه در عزل او...


نوروز 1394
و بالاخره اینکه نوروز سالی که آخرین روزهایش را سپری می‌کنیم نیز برای تیم‌ملی حسابی پرترافیک بود. در عید سال94 ابتدا شیلی را با حساب 2 بر یک بردیم و پس از آن مقابل سوئد 3 بریک مقهور شدیم.


منبع: همشهری ورزشی
     
آی اسپورت
2016-03-18 13:26:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر