فهرست
یادداشت: بانویِ پیر دوباره می‌ایستد
یادداشت: بانویِ پیر دوباره می‌ایستد

یادداشت: بانویِ پیر دوباره می‌ایستد

مینا رزوکی
 
هیچی تیمی از ایتالیا در مرحله‌یِ یک چهارمِ چمپیونز لیگ و یوروپا لیگ باقی نمانده است. اما یک تیم تا یک قدمیِ قرار گرفتن بینِ هشت تیمِ برتر اروپا پیش رفت. یوونتوس در آستانه‌یِ ثبتِ پیروزی‌ای تاریخی و شکست دادنِ مدعیِ قهرمانی، بایرن مونیخ بود که پاسِ گلِ بازیکنِ سابقش کار را به وقتِ اضافه کشید و در نهایت منجر به حذفش شد. ای کاش پاتریس اورا آن توپ را به بیرون می‌زد، ای کاش گلِ صحیحِ موراتا قبول می‌شد و ای کاش موراتا 180 دقیقه مقابلِ بایرن کامل بازی می‌کرد. یوونتوس با مهاجمِ جوانِ اسپانیایی‌اش سه تا گل زد. موراتا پاسِ گلِ دوم در تورین و مونیخ را داد. اما در دقایقی که  موراتا در زمین نبود، یوونتوس در مجموعِ دو بازی شش گل خورد. پائولو دیبالا و ماریو مانزوکیچ گلِ اولِ یوونتوس در تورین را خلق کردند و این فصلِ ستاره‌هایِ تیمشان در لیگ بوده‌اند، اما هیچ بازیکنی مثلِ موراتا با آن فرارهایِ سریع و مستقیمش بلد نبود چطور خطِ دفاعیِ متزلزلِ بایرن را به هم بریزد.
ماسیمیلیانو الگری در این شب از قهرمان، بابتِ انتخابِ ترکیبِ اولیه و تاکتیکِ شروعِ بازی‌اش، به ضدِ  قهرمان، به خاطرِ تعویضِ موراتا و آوردنِ مانزوکیچِ ناآماده تبدیل شد. مربی‌ای که به قدرتِ بازی‌خوانی و تعویض‌هایِ تاثیرگذارش شهرت دارد، باید بپذرید که مقابلِ بایرن اشتباه کرد. یا شاید این تمامِ توانِ یوونتوس بود و کاری بیشتر از دستِ الگری بر نمی‌آمد. برایِ همین بود که سه روزنامه‌یِ ورزشیِ اصلیِ ایتالیا توجه‌شان را معطوف به «داوریِ فاجعه‌بار» کردند. این گزارش‌ها نه فقط از گلِ صحیح موراتا، بلکه از ضربه‌ای که جوشوا کیمیچ به الکس ساندرو و کارتِ قرمزی که باید می‌گرفت نوشتند.
بپه ماروتا بعد از بازی گفت باید بیشتر از این از فوتبالِ ایتالیا حمایت شود و وقتی از گواردیولا خواستند نظرش درباره‌یِ این حرف را بیان کند، پاسخ داد: «یوونتوس بزرگتر از این حرف‎‌هاست که به این چیزها اعتراض کند. وقتی می‌بازی با حریف دست میدی بهش تبریک میگی و میری خونه.» خودِ گواردیولا در زمینه‌یِ هضمِ تصمیماتِ داوری بی‌تجربه نیست. او بعد از شکست در فینالِ کوپا دل ری در سالِ 2011 به رئال مادرید تبریک گفت، اما در ادامه اضافه کرد (کنایه‌آمیز یا غیرِ کنایه‌آمیزش بستگی به دیدِ شما دارد): «یک تصمیمِ 2 سانتری متری از کمک داور که حتما دیدِ خیلی خوبی رویِ صحنه داشته باعث رد شدنِ گلِ پدرو شد.» برایِ اینکه قضیه روشن شود، پدرو قطعا آفساید بود و کمک داور تصمیمِ کاملا درستی گرفت. اگر پپ از این تصمیم در تورنمنتی که اعتبارش از چمپیونز لیگ خیلی پایین‌تر است ناراضی بود پس باید به یوونتوس حق بدهد که از مردود اعلام شدنِ گلِ موراتا خشمگین باشد، تصمیمی که نه تنها از نظرِ مالی بهشان ضربه زد، بلکه فرصتِ بازگشتشان به جمعِ بزرگانِ اروپا را هم ازشان گرفت. با این حال باید از الگریِ جنتلمن تقدیر کنیم که بعد از بازی فقط از اشتباهاتِ تیمِ خودش حرف زد و کاری به ناعدالتی‌ای که در حقش شده بود نداشت. به هر حال این تیمی جوان بود که چندتا از مهره‌هایی کلیدی‌اش را نداشت. با اینکه زخمِ این بازی سخت فراموش می‌شود اما همین وجه فوتبال است که بیشترین احساسات را جاری می‌کند و باعث می‌شوئ میلیون‌ها نفر در جهان تماشایش کنند.
با این وجود بیانکونری حداقل هنوز فرصتِ کسبِ دو عنوانِ قهرمانی را دارد. یوونتوس صدرنشینِ سریِ آ است و به فینالِ کوپا ایتالیا رسیده است. یوونتوس در بازگشت به ایتالیا باید در «دربی دلا موله» مقابلِ تورینو قرار بگیرد، یکی از جذاب‌ترین بازی‌هایِ فصل برایِ هوادارانِ تورینی. درسته که تورینو این فصل شرایطِ خوبی ندارد، اما یک بازیکنِ سابقِ یوونتوس را در ترکیبِ خودش می‌بیند که فرصتِ خوبی برایِ انتقام از تیمِ سابقش پیدا کرده است. برایِ چیرو ایموبیله شاید این بهترین فرصت برایِ از پا درآوردنِ بانویِ پیرِ خسته و دلگیر از شبِ تلخِ مونیخ باشد. عاملی که بیشترین ضربه را این فصل به یوونتوس زد، عاملِ بازیکنانِ سابقش بودند. گلِ فرناندو یورنته در بازیِ آخرِ دورِ گروهیِ چمپیونز لیگ بود که باعث شد یوونتوس بعد از سیتی، تیمی که در هر دو بازیِ رفت و برگشت شکستش داده بود، به عنوانِ تیمِ دوم صعود کند و قرعه‌یِ سختِ بایرن مونیخ بهش بخورد. مقابلِ بایرن هم ارسالِ کینگزلی کومن بود که نتیجه را مساوی کرد و در نهایتِ خودِ کومن بود که گلِ چهارم و تیرِ خلاص را در وقتِ اضافه زد. چیرو ایموبیله شاید در حدِ یورنته و کومن نباشد، اما مقابلِ تیمی که در شرایطِ ریکاوری به سر می‌برد و از نظرِ ذهنی و جسمی خسته است، توانِ گل زدن و عوض کردنِ نتیجه‌یِ داربیِ تورین را دارد.
یوونتوس تا همینجایِ فصل نشان داده چه قدرتی دارد. حالا وقتش رسیده که بانویِ پیر دوباره بایستد و رویاهایِ خودش در آینده را دنبال کند.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-20 10:06:12
نظر دهید

۱ نظر
سیدمسعود
يكشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵، ۲۱:۱۴
مسیری که یووه اغاز کرده قطعا در چهارسال اینده قهرمانی اروپا به همراه خواهد داشت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر