فهرست
آنالیز: اهمیتِ ماتا و سیلوا در بازتعریفِ لیگِ برتر
آنالیز: اهمیتِ ماتا و سیلوا در بازتعریفِ لیگِ برتر

آنالیز: اهمیتِ ماتا و سیلوا در بازتعریفِ لیگِ برتر

مایکل کاکس
 
لیگی که خودش را بهترینِ لیگِ دنیا می‌داند به شکلِ سوال‌برانگیزی کمبودِ ستاره‌هایِ فوتبال را دارد. بزرگترین بازیکنان این روزها همه راهیِ اسپانیا می‌شوند. لیگِ برتر هم ستاره‌هایِ زیادی به لا لیگا داده است: تیری آنری، کریستیانو رونالدو، لوکا مودریچ، گرت بیل و لوئیس سوارز. در عوض هر سال یک هافبکِ بازی‌ساز و خلاق از اسپانیا به انگلیس می‌آید. سالِ 2010 داوید سیلوا به سیتی پیوست، 2011 خوان ماتا به چلسی پیوست، 2012 و 2013 سانتی کازورلا و مسوت اوزیل به آرسنال پیوستند و 2014 سسک فابرگاس به آرسنال پیوست. این بازیکنان باعثِ انقلابی در فوتبالِ انگلیس شدند. اگر فکر می‌کنید این ادعایی بزرگ است به حدودِ یک دهه‌یِ پیش فکر کنید، جایی که لیگِ برتر عملا هافبکِ بازیسازِ جلویِ زمینِ درجه یکی نداشت. دورانی که رابرت پیرس از آرسنال رفته بود، چلسی رویِ قدرتِ خطِ میانی‌اش اتکا داشت، منچستر یونایتد برایِ فتحِ چمپیونز لیگ به فوتبالِ ری‌اکتیو و ضدحمله‌ای روی آورده بود و بازی‌سازِ لیورپول، ژابی آلونسو، با عمقِ زیادی بازی می‌کرد به دروازه خودشان نزدیک‌تر بود. موفقیتِ ژوزه مورینیو با سیستمِ 3-3-4 در چلسی باعث شد تا محبوبیتِ استفاده از تک مهاجمینِ مرکزیِ قدرتی و وینگرهایِ سرعتی در فوتبالِ انگلیس بالا برود. کیفیتِ این فوتبال در کل عالی بود، اما جایی برایِ هافبک‌هایِ خلاقی که باهوشِ خودشان بینِ خطوط جاگیری کنند و از فضاهایِ خالیِ کوچک موقعیتِ گل بسازند نداشت.
وقتی اسپانیا قهرمانِ یورو 2008 شد فوتبالش انگار از جهانی دیگر می‌آمد. آزادیِ عملِ بالا و اتکا رویِ هافبک‌هایی که مدام از کنار به مرکز و عرضِ زمین می‌آمدند و تنها مستقیم حمله نمی‌کردند زیباییِ فوق‌العاده‌ای برایِ تماشا کردن داشت. انگلیس برایِ اینکه به اسپانیا برسد نیاز به بازیکنانِ اسپانیایی داشت. اما این بازیکنان می‌توانستند در انگلیس موفق بشوند؟ داوید سیلوا که من سیتی آمد سوالاتِ زیادی مطرح می‌شد. آیا او می‌توانست با فیزیکالیته‌یِ بالایِ فوتبالِ انگلیس، با تکل‌هایِ خشن، زمین‌هایِ سنگین و فقدانِ تعطیلاتِ زمستانی بسازد؟
فصلِ اولِ سیلوا لحظاتِ به یادمندی‌ای داشت، اما تاثیرِ او در بازی‌های خیلی بالا و پایین می‌رفت و نمی‌توانست خودش را به شکلِ کامل در تیم تثبیت کند. البته سیستمِ 3-3-4 روبرتو مانچینی که کارلوس توز را به عنوانِ مهاجمِ مرکزی‌ای می‌دید که مدام عقب می‌آمد و بنابراین هدفِ لازم برایِ پاس‌هایِ سیلوا را از بین می‌برد هم یکی از دلایل موفق نبودنِ هافبکِ سابقِ والنسیا در سیتی بود. اما سیلوا در فصلِ دومِ حضورش در انگلیس بدل به بهترین هافبکِ تهاجمیِ لیگ شد. سیلوا در سیستمِ 1-3-2-4 جدیدِ سیتی، سیستمی که در والنسیا به آن عادت داشت، مدام در چرخش توپ را می‌گرفت و فضاهایِ خالی بینِ خطوطِ دفاعیِ حریف را پیدا می‌کرد با یک پاسِ تک ضربِ دقیقِ قطری برایِ تیمش موقعیتِ گل پدید می‌آورد.
در نقطه‌یِ مقابلِ سیلوا، خوان ماتا، هم‌بازیِ سابقش در والنسیا، زمانِ زیادی برایِ ستاره شدن در لیگِ برتر نیاز نداشت. ماتا و سیلوا خصوصیاتِ مشترکِ زیادی داشتند. ماتا ظرافت و سرعتِ سیلوا در فضاهایِ تنگ را نداشت، اما آمارِ گل و پاسِ گلش فوق‌العاده بود. ماتا در دو فصلِ اول بهترین بازیکنِ سالِ چلسی انتخاب شد. این دو فصل، فصولی بودند که چلسی در آن‌ها به ترتیب چمپیونز لیگ و یوروپا لیگ را برد و ماتا در فینالِ چمپیونز لیگ پاسِ گلِ تساوی را به دیدیه دروگبا داد و در فینالِ یوروپا لیگ پاسِ گلِ قهرمانی را به برانیسلاو ایوانوویچ. درسته که دورانِ ماتا در چلسی بعد از یک نیم‌فصلِ ناراضی تحتِ رهبریِ ژوزه مورینیو به پایان رسید، اما ارزشی که او برایِ تیمش را همیشه باید به خاطر داشته باشیم.
از سالِ 2010 بدین سو که داوید سیلوا به عنوانِ اولین هافبکِ خلاقِ لا لیگا در دورانِ جدید راهیِ جزیره شد، ستاره‌یِ سیتی 50 پاسِ گل در لیگِ برتر داده و از این منظر در صدرِ جدول قرار دارد. بعد از او ماتا است با 39 پاسِ گل و کازورلا با 33 پاس در رده‌یِ چهارم ایستاده. سالِ گذشته بیشترین پاسِ گل در لیگ را سسک فابرگاس داد (18) و امسال هم اوزیل تا اینجایِ فصل 18 پاسِ گل داده است.
سیلوا و ماتا گل‌هایی اول و آخرِ فینالِ یورو 2012 مقابلِ ایتالیا را زدند، بازی‎‌ای که بهترین نمایشِ بهترین تیمِ ملیِ دورانِ مدرنِ فوتبال بود. این دو هافبک در دورانی که پستِ شماره‌یِ 10 دوباره به چرخه‌یِ فوتبال بازگشته و اهمیتِ پاسورهایِ درجه یک حیاتی شده است، بهترین نمونه‌هایِ نوعِ خودشان هستند. با اینکه یونایتد و سیتی این روزها فوتبالِ جذابی بازی نمی‌کنند، ولی وقتی داوید سیلوا و خوان ماتا در زمین هستند همیشه امکانِ خلقِ لحظاتِ جادویی هست.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-20 12:52:09
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵، ۱۷:۵۴
ایول
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر