فهرست
گزارش ویژه: دو روز مانده به مهلت AFC برای تعیین کشور ثالث
گزارش ویژه: دو روز مانده به مهلت AFC برای تعیین کشور ثالث

گزارش ویژه: دو روز مانده به مهلت AFC برای تعیین کشور ثالث

آی اسپورت- در حالیکه دو روز به پایان مهلت کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران برای معرفی کشور میزبان باقی مانده است، هنوز فدراسیون فوتبال ایران کشوری را برای انجام بازیهای نمایندگان ایران مقابل عربستان معرفی نکرده است.

پس از حکمی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در روزهای آخر سال ۹۴ درباره مناقشه میزبانی کشورهای ایران و عربستان صادر کرد، قرار شد هر دو کشور طی مهلتی مقرر نام کشورهای مورد نظرشان را برای بازی نمایندگان ایران و عربستان معرفی کنند. در مهلت دو روز مانده به اعلام رسمی کشورها، هنوز فدراسیون فوتبال ایران نام هیچ کشوری را معرفی نکرده و ظاهرا از ای اف سی تقاضای مهلت چند روزه ای کرده تا در جلسه دیگری که با مدیران سه باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا برگزار می کند، نام کشوری که می خواهد در آن تیم های ایرانی میزبان تیم های عربستانی باشند، مشخص شود.
خبرها حاکی از آن است که فدراسیون فوتبال می خواهد بین کشورهای ازبکستان، عمان یا لبنان یکی از کشورها را معرفی کند و منتظر تایید نهایی باشگاههاست.
البته قبل از اینکه رای اعلام شود برخی اعلام کرده بودند که ایران ازبکستان و تاجیکستان را معرفی کرده است اما ظاهرا فدراسیون فوتبال هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده و به همین دلیل هنوز نام کشور نهایی میزبان را اعلام نکرده است.
البته قبلا نام عمان و ازبکستان مطرح شده بود، اما در یکی دو روز گذشته نام لبنان هم شنیده شده که در نوع خود می تواند جالب باشد. کشوری که البته تیم های ایرانی برای رفتن به آن به ویزا احتیاجی ندارند و حضور عربستانی ها در این کشور زیاد راحت نخواهد بود.
اینکه چرا از ای اف سی مهلت خواسته شده تا کشور میزبان باشگاههای ایرانی مشخص شود، را باید مدیران فدراسیون فوتبال پاسخ دهند اما چرا در تمام این مدت هیچ استراتژی وجود نداشته و سردرگمی خاصی در بین مقامات فوتبال دیده می شود هم در نوع خودش عجیب است. به هر جهت باید فدراسیون پلن B  را هم در نظر می گرفت و حالا که میزبانی در داخل کشور از دست رفت، خیلی زود کشور میزبان اعلام می شد.
در مناظره تلویزیونی که در شبکه خبر درباره از دست رفتن میزبانی و رای کنفدراسیون به نفع عربستان پخش شد ( در این لینک می توانید ببینید) هوشنگ نصیرزاده رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات اعلام کرد که پیش از جلسه ۲۵ ژانویه، در وزارت ورزش جلسه ای با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه سیاستگذاری شده است در حالیکه در این لینک مشاهده می شود که در جلسه مشترک نمایندگان وزارت امورخارجه و نمایندگان وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال، امیر عبداللهیان معاون عربی - آفریقایی وزارت امور خارجه غایب بوده و مشخص نیست چرا نصیرزاده در برنامه زنده اعلام می کند که عبداللهیان در جلسه حضور داشته است؟ این جلسه تازه ۱۳ روز پس از جلسه ۵ بهمن یا همان ۲۵ ژانویه بوده است.
فدراسیون فوتبال در این روزها ترجیح می دهد با سکوت کار را پیش ببرد و البته علی کفاشیان گفته بود پس از بازی با هند در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد و این در حالی است که روز جمعه مهلت به پایان می رسد و باید کشور مد نظر باشگاههای ایرانی معرفی شود. البته گرفتن مهلت چند روزه خبر جدیدی است که به گوش رسیده است.
این نکته قابل توجه است که ممکن است هم کنفدراسیون فوتبال آسیا و هم عربستان با حضور در لبنان مخالفت کنند و البته مسایل امنیتی را دلیل مخالفت بدانند. البته در لبنان رقابتهای ای اف سی کاپ هم برگزار می شود و تیم های لبنانی میزبان هستند اما مطمئنا عربستانی ها بهانه گیریهای خودشان را خواهند داشت و با توجه به لابی عربستانی ها به نظر می رسد این بار هم آنها دست بالا را داشته باشند.
علی کفاشیان در روزهای گذشته سعی کرده علیه کنفدراسیون فوتبال آسیا حرف خاصی نزند، بالاخره او نایب رئیس کنفدراسیون و عضو کمیته اجرایی ای اف سی است و این رفتار شاید طبیعی به نظر برسد.
این روزها حرفهای جدیدی هم مطرح می شود. اینکه وقتی علیرضا اسدی در جلسه کمیته مسابقات حضور پیدا کرده تصمیم گرفته شده است. سه آپشن پیش روی نماینده ایران در مذاکرات قرار داشته، آپشن اول این بوده که نمایندگان ایران و عربستان طبق جدول بازی کنند که البته دولت عربستان اعلام کرده اجازه حضور اتباعش را در ایران نمی دهد. آپشن دوم این بوده که بازی ها در صورت غیبت هر تیم، سه بر صفر شود که این مورد قبول دو کشور قرار نگرفته و آپشن سوم هم ماجرای حسنه شدن روابط دو کشور تا تاریخ ۲۵ اسفند بوده که اگر این اتفاق نیفتد بازیها به کشور سوم برود.
نکته عجیب البته این است که علی کفاشیان در گفت و گویی با خبرگزاری فارس اعلام کرده بود بهتر است ایران امارات را معرفی کند، کشوری که به همراه عربستان علیه ایران طرح شکایت کرده بود و البته سطح روابطش را با ایران کاهش داده بود. 
باید منتظر ماند و دید در نهایت ایران چه کشوری را به عنوان میزبان بازیهای نمایندگان ایران مقابل عربستانی ها معرفی می کند.منبع: ویسایت نود
کدخبر: 9407
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-23 16:51:14
نظر دهید

۱ نظر
-
چهارشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۵، ۲۳:۵۷
نه لبنان نه عمان فقط هوای سرد تاشکند
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر