فهرست
بزرگداشتِ باشکوه از یوهان کرویف: وقتی ریتم قطع شد
بزرگداشتِ باشکوه از یوهان کرویف: وقتی ریتم قطع شد

بزرگداشتِ باشکوه از یوهان کرویف: وقتی ریتم قطع شد

آرشِ حقیقی
 
قرار بود با سوتِ فلیکس سوایر، داورِ آلمانیِ جدالِ دوستانه‌یِ هلند مقابلِ فرانسه، بازی در دقیقه‌یِ 14 به مدتِ یک دقیقه قطع شود و به نشانه‌یِ احترام به یوهان کرویفِ افسانه‌ای، آمستردام آرنا در سکوت فرو برود. سوایر سوتش را زد، بازی هم قطع شد، اما سکوتی در کار نبود. 53 هزار تماشاگرِ حاضر در آمستردام آرنا یک دقیقه قبل از شروعِ بازی برایِ ادایِ احترام به قربانیانِ حملاتِ تروریستیِ بروکسل سکوت کرده بودند، اما بزرگداشتِ نابغه‌ای که سال‌ها به عنوانِ بازیکن و مربی تشویق شده بود، با سکوت همراه نبود. شاید یوهان کرویف از اینکه ریتمِ یک بازیِ فوتبال به خاطرش قطع شد راضی نباشد، اما یک دقیقه‌یِ به شدت احساسی در شهری که در آن به دنیا آمده بود، با اشک‌هایی که جاری شد و دست‌هایی که با بیشترین قدرت به هم خورد، بزرگداشتی باشکوه برایِ اسطوره‌یِ فوتبالِ هلند ساخت.
پرچم‌ها و عکس‌هایِ بزرگ و کوچک با پیام‌هایی مشابه کلِ استادیوم را گرفته بود. خیلی از هلندی‌ها که در این شب حداقل صعود نکردنِ تیمِ ملی‌شان به ساده‌ترین یورویِ تاریخ را فراموش کرده بودند، با پیراهن‌هایِ شماره‌یِ 14 یوهان کرویف در جامِ جهانی 1974 به استادیوم آمده بودند تا معنایِ دیگری به این بازیِ دوستانه بدهند. این شبی بود که در تاریخِ فوتبالِ هلند جاودانه خواهد شد، شبی که هودارانِ "اورانجه" با آرشیتکتِ توتال فوتبال، با مردی که پرچمدارِ فرهنگِ مدرنِ هلند بود خداحافظی کردند.
بعد از بازی بلز ماتویدی، کاپیتانِ فرانسه، درباره‌یِ این تجربه گفت: «ما میدونستیم قراره چه اتفاقی بیفته. اما این لحظه‌ای فوق‌العاده احساسی بود. کرویف یکی از بزرگترین فوتبالیست‌هایِ تاریخ بود و لایقِ چنین بزرگداشت و خداحافظیِ باشکوهی. دلِ فوتبال برایِ کرویف تنگ خواهد شد.» اولیویه ژیرو هم که گلِ خودش را به کرویف تقدیم کرد گفت: «باعثِ افتخارمه که تویِ این بازی گل زدم و گلم را به کرویف تقدیم کردم. من وقتی کرویف بازی می‌کرد هنوز به دنیا نیومده بودم. ولی ویدئوهایِ زیادی ازش دیدم و میدونم چه بازیکنِ بزرگی بوده. برایِ همین قبل از بازی به خانواده‌ام گفتم میخوام به احترامِ کرویف یک گل بزنم.»
دقیقه‌یِ 14 بازیِ هلند – فرانسه در بیست و پنجمِ مارچِ 2016 در آمستردام آرنا هرگز فراموش نخواهد شد.
 
  ۲  
آی اسپورت
2016-03-26 10:15:20
نظر دهید

۲ نظر
گتاب سیتی
شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۵، ۱۰:۵۶
زیبا بود
شاهرخ بیله جانی
شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۵، ۱۷:۵۴
بسیار زیبا. ممنون آرش عزیز
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر