فهرست
یادداشت: زندگیِ آلمان بدونِ شواین‌اشتایگر
یادداشت: زندگیِ آلمان بدونِ شواین‌اشتایگر

یادداشت: زندگیِ آلمان بدونِ شواین‌اشتایگر

رافائل هونیگشتاین
 
اولیور بیرهوف، مدیرِ تیمِ ملیِ آلمان، در کنفرانسِ مطبوعاتی قبل از بازیِ دوستانه مقابلِ انگلیس اعلام کرد شواین‌اشتایگر برایِ رسیدن به یورو باید انگیزه و تمرکزش را بالاتر ببرد. انگار بیرهوف قصد داشت انتقادی کنایی از شواین‌اشتایگر نسبت به عملکردِ این فصلش در منچستر یونایتد بکند. به هر سو نکته‌یِ مشخص این است که یواخیم لوف نمی‌تواند ریسک کند و تیمش را بر اساسِ شواین‌اشتایگر بسازد. بهترین سناریو برایِ شوان‌اشتایگر، نوعِ استفاده‌یِ لوف از او و لام و خدیرا، که هیچکدام صد در صد آماده نبودند در دورِ گروهیِ جامِ جهانی است.
مقابل انگلیس در بازیِ امشب تونی کروس کنارِ سامی خدیرا به عنوانِ هافبکِ دفاعی بازی خواهد کرد. این اتفاق باعث می‌شود پستِ شماره‌یِ 10 خالی بماند و ماریو گوتزه که گواردیولا در بایرن بهش بازی نمی‌دهد فرصتی برایِ اثباتِ دوباره‌یِ خودش پیدا کند. اما سابقه‌یِ کروس در بایرن، رئال و خودِ تیمِ ملیِ آلمان به عنوانِ هافبکِ دفاعی نشان می‌دهد این پست چندان برایش مناسب نیست. تکل زدن و دنبال کردنِ حریف جزوِ خصوصیاتِ فوتبالِ کروس نیست. برایِ همین در جامِ جهانی وقتی دو هافبکِ دفاعی پشتِ کروس قرار گرفتند آلمان به تعادلِ لازم رسید. درسته که مصدومیتِ کریستوفر کرامر و سامی خدیرا در فینالِ جامِ جهانی لوف را مجبور کرد یک بارِ دیگر کروس را عقب ببرد، و کروس هم نمایشِ خوبی داشت، اما لوف دنبالِ راهِ حلی طبیعی و درست برایِ پر کردنِ این پست است. البته شاید نمایشی مطمئن از کروس در بازیِ امشب لوف را به این نتیجه برساند که می‌تواند به او در فرانسه به عنوانِ یک هافبکِ دفاعی اطمینان کند.
گزینه‌یِ دیگر مطمئنا ایلکای گوندوگان است. هافبکِ 25 ساله‌یِ دورتموند که فصلی عالی را زیرِ نظرِ توماس توخل طی کرده، بهترین گزینه برایِ جانشینیِ شواین‌اشتایگر در تیم ملی و قرار گرفتن کنارِ خدیرا به عنوانِ هافبکِ دفاعی در سیستمِ 1-3-2-4 است. گوندوگان به دلیل ضرب‌دیدگی برایِ بازی‌هایِ دوستانه‌یِ این هفته دعوت نشده است، اما سرعت و قدرت و تکنیکش از او بازیکنی ایدئال برایِ بازی کردن پشتِ تونی کروس می‌سازد.
یواخیم لوف خوش‌شانس است که بایرن و دورتموند گزینه‌هایِ دیگری هم این فصل برایش دارند. جاشوا کیمیش 21 ساله و جولین وایگل 20 ساله پدیده‌هایِ این فصلِ تیمشان بوده‌اند. درسته که هیچکدام برایِ این هفته به تیم ملی دعوت نشده‌اند (وایگل برایِ تیمِ زیرِ 21 ساله‌ها بازی می‌کند)، اما اگر به فرمِ خوبشان ادامه دهند بعید است که جایی در لیستِ نهاییِ لوف برایِ یورو نداشته باشند. جدا از وایگل و کیمیش، لوف گزینه‌هایِ دیگری مثلِ کریستوف کرامر، لارس بندر، جواهنس گایز، لئون گورتزکا و البته محمود داهودِ جوان را هم دارد. برایِ همین وضعیتِ آلمان نسبت به جامِ جهانی‌هایِ 2006 و 2010 که میشاییل بالاک در آستانه‌یِ شروع شدنشان مصدوم شده بود خیلی بهتر است. مصدومیت‌هایِ پیاپیِ قهرمانِ فینالِ ریو در دو سالِ اخیر باعث شده تیمِ ملیِ آلمان خودش را برایِ زندگیِ بدونِ شواین‌اشتایگر هم آماده کند و به استقلال برسد. یواخیم لوف حالا تمامِ تلاشش را می‌کند که جایِ خالیِ کاپیتانش در فرانسه را پر کند. خطرِ بزرگِ برایِ شواین‌اشتایگر این است که حتی اگر از مصدومیت هم بازگردد ممکن است دیگر جایِ خودش در ترکیبِ اصلی را از دست بدهد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-26 10:59:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر