فهرست
یادداشت: نکاتی از بازیِ آلمان – انگلیس؛ گراسیاس پوچ!
یادداشت: نکاتی از بازیِ آلمان – انگلیس؛ گراسیاس پوچ!

یادداشت: نکاتی از بازیِ آلمان – انگلیس؛ گراسیاس پوچ!

آرشِ حقیقی
 
از نوزده بازیکنی که اخیرا اولین بازیِ ملی‌شان برایِ انگلیس را تجربه کرده‌اند، یازده نفر شاگردانِ موریسیو پوچتینو در ساوتهمپتون و تاتنهام بوده‌اند. آخرینِ نمونه از این شاگردان دنی رز بود که نمایشی کاملا قابل قبول مقابلِ آلمان داشت. روی هاجسون ترکیبِ اصلیِ انگلیس را در استادیومِ المپیکِ برلین با چهار تاتنهامی به زمین فرستاد: دنی رز در دفاعِ چپ، اریک دایر و دلی علی در خطِ میانی و هری کین در خطِ حمله. کین گلِ اولِ انگلیس را در فضایی کاملا بسته و با یک چرخشِ عالی و ضربه‌ای دقیق زد. علی، جدا از موقعیتِ صد در صدی که در دقایقِ پایانی رویِ توپ‌ربایی و پاسِ واردی از دست داد با اطمینان به نفسِ بالا جریانِ بازی را کنترل کرد و خطِ میانیِ آلمان را تحتِ تاثیرِ تکنیک و قدرت و هوشِ خودش قرار داد. اریک دایر گلِ سومِ انگلیس را زد. گلِ دوم انگلیس را هم ناتانیال کلاین، شاگردِ سابقِ پوچتینو در ساوتهمپتون برایِ جیمی واردی ساخت تا پدیده‌یِ این فصلِ لیگِ برتر اولین گلِ ملی‌اش را با پشتِ پایی زیرکانه به مانوئل نویر بزند.
باورش سخت است که به یاد بیاوریم دلی علی یک سال پیش در لیگِ یکِ انگلیس بازی می‌کرد. علی تا قبل از 20 سالگی به اندازه‌یِ گل‌هایِ لمپارد و جرارد و اسکولز رویِ هم، در لیگِ برتر گل زده است و حالا روی هاجسون او را با برایان رابسون مقایسه می‌کند و تاتنهامی‌ها پل گسکوینی جدید در ستاره‌یِ جوانشان می‌بینند. با تمامِ پیشرفتی که راس بارکلی این فصل داشته، جایِ علی را در ترکیبِ اصلیِ تیم ملی انگلیس در فرانسه باید حتمی بدانیم. بازیکنِ سابقِ ام.کی. دانز در بازیِ دیشب بیشتر از هر بازیکنِ دیگری در زمین تکل (3) و شوت (5) زد تا نشان دهد در حال بدل شدن به یک هافبکِ کامل است.
در شبی که وین رونی با توئیتی پیروزی را به هم‌تیمی‌هایش تبریک گفت، سوالِ بزرگی در سرِ روی هاجسون چرخید. حتی اگر رونی از مصدومیت بازگردد آیا جایی برایش در ترکیبِ اصلی خواهد بود؟ سابقه‌یِ رونی نشان داده که همیشه چند هفته بعد از بازگشت از مصدومیت فرصت می‌خواهد تا به فرمِ خوبش برسد. اما حتی بهترین فرمِ رونی در این فصل فاصله‌یِ زیادی با هری کین داشته است. اگر انگلیس با یک مهاجم بازی کند، کین باید گزینه‌یِ اولِ خطِ حمله باشد. هاجسون با داشتنِ دنی ولبکِ دوباره آماده شده و دنیل استوریجی که فعلا مصدوم نمی‌شود، پشتوانه‌یِ خوبی برایِ کین در خطِ حمله دارد. و البته از جیمی واردی چطور می‌شود گذشت؟ واردی در بازی‌هایی که انگلیس مجبور است فوتبالی دفاعی، واکنشی و ضدحمله‌ای بازی کند با سرعت و انرژیِ خودش اسلحه‌یِ مرگباری است و می‌تواند برگِ برنده‌یِ هاجسون در بازی‌هایِ حذفیِ یورو باشد. تمامِ این گزینه‌ها شک و تردید درباره‌یِ حضورِ وین رونی در خطِ حمله را بیشتر می‌کند. شاید یک راهِ حل عقب بردنِ رکورددارِ گلِ تاریخِ تیم ملی و قرار دادنش در پستِ شماره‌یِ 10، اگر انگلیس 1-3-2-4 بازی کند، یا حتی قراردادنش کنارِ اریک دایر به عنوانِ بازی‌سازِ عقبِ زمین باشد. راهِ حلِ دیگر البته نیمکت‌نشین کردنِ کاپیتان است.
بعد از جامِ جهانیِ فاجعه‌بارِ انگلیس، رکوردِ روی هاجسون حالا به 14 برد، 2 مساوی، و تنها یک شکست، مقابلِ اسپانیا، رسیده است. بازگشتِ دراماتیکِ سه‌شیرها مقابلِ قهرمانِ جهان جوِ مثبت و خوشبینانه‌ای در انگلیس ساخته است. به هر حال در فصلی که لستر به سویِ قهرمانیِ لیگِ برتر می‌رود و نزدیک‌ترین رقیبش تاتنهام است، هر چیزی در فوتبال امکان دارد.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-27 08:32:58
نظر دهید

۱ نظر
امین قوام
يكشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۵، ۰۹:۳۵
درود و سپاس بابت مطالب بالا
از نظر فنی کاملا درسته، اما خوب، آلمان در دیدارهای دوستانه، معمولا نتیجه خوبی نداره، نمی شه این بازی را ملاک قرار داد. هر چند که همانطور که عرض کردم، تیم انگلستان، بسیار عالی و متفاوت با قبل بازی کرد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر