فهرست
یادداشت روز: آیا فقدان تجربه می تواند مانع از قهرمانی لیورپول شود؟
یادداشت روز: آیا فقدان تجربه می تواند مانع از قهرمانی لیورپول شود؟

یادداشت روز: آیا فقدان تجربه می تواند مانع از قهرمانی لیورپول شود؟

آی اسپورت - تنها 6 بازی به انتهای رقابت های لیگ برتر انگلستان باقی مانده است و کورس قهرمانی تبدیل به  یکی از نزدیک ترین رقابت ها در چند سال اخیر شده است. لیورپول پیشتاز لیگ است اما شاید شانس اول قهرمانی محسوب نشود.

اگر لیورپول همه ی بازی های باقی مانده اش را پیروز شود قهرمان لیگ برتر خواهد شد. این مساله دقیقا برای سیتی نیز وجود دارد و آن ها نیز می توانند با پیروزی در همه ی دیدارهایشان قهرمان انگلستان شوند. لیورپول و سیتی 13 آوریل به مصاف هم خواهند رفت. در این بین چلسی را نیز نباید فراموش کرد، آن ها تنها 2 امتیاز از مردان راجرز کمتر دارند.

لیورپول از سال 1990 به این سمت نتوانسته قهرمان لیگ برتر شود در حالی که سیتی و چلسی در سال های اخیر توانسته اند قهرمان شوند. این دو تیم به نسبت لیورپول از بازیکنان نامی تر و با تجربه تری نیز بهره مند هستند و این مساله نشان می دهد که لیورول در ادامه ی فصل کار به مراتب دشوار تری را پیش رو خواهد داشت.

اگر منچستر یونایتد را حساب نکنیم، از سال 1992 به این سمت چهار تیم توانسته اند قهرمان شوند: بلکبرن(1995-1994) - آرسنال ( 1998-1997) - چلسی (2005-2004) - منچستر سیتی (2012-2011) در بین این تیم ها تنها این آرسنال بوده که کمتر از 40 سال برای قهرمانی صبر کرده است.

لیورپول در ترکیب فعلی خودش 3 بازیکن در اختیار دارد که پیش از این قهرمان لیگ برتر شده اند. گلن جانسون، کولو توره و استاریج. البته چلسی و سیتی نیز وضعیت بهتری نداشتند. . اما باید پذیرفت که قیاس سیتی و چلسی در آن زمان با لیورپول فعلی منصفانه نیست. سیتی و چلسی مملوء از بازیکنانی گران قیمت و با سابقه بودند که توانسته بودند قهرمان لیگ های مختفلی همچون اسپانیا، فرانسه و یا ایتالیا شوند. البته لیورپول می تواند نا امید نشود چرا که بلکبرن نیز در سال 1995 تنها 3 بازیکن را در ترکیب خود داشت که سابقه ی قهرمانی در هر لیگی را داشتند.

از طرف دیگر اگر قرار باشد گل های زده را معیاری برای قهرمانی در نظر بگیریم لیورپول از وضعیت خوبی در این زمینه برخوردار است. آن ها فعلا 88 گل زده اند و مطمئنا می توانند تعداد گل های خود را 3 رقمی کنند که این آمار با اختلاف فاحشی از تمامی تیم هایی که از سال 1992 به این سمت قهرمان شده اند، بهتر است. نزدیک ترین تیم به آن ها در این زمینه منچستر سیتی است که در فصل قهرمانی خود موفق به زدن 93 گل شده است. درخشش خیره کننده سوارس و استاریج می تواند عاملی تعیین کننده در قهرمانی لیورپول باشد.

میانگین سنی بازیکنانی که در این فصل برای لیورپول در لیگ برتر به میدان رفته اند 24.6 است این عدد برای  چلسی در سالی که برای اولین بار از سال 1992 به بعد قهرمان شده بود 25.1 است. میانگین سنی بلکبرن، سیتی و آرسنال نیز در سال های اولین قهرمانیشان از سال 1992 به بعد، 26.1 بوده است. این اعداد بار دیگر نشان از جوانی لیورپول دارد که ممکن است برای آن ها دردسرساز شود.

گرچه از قدیم می گفتند هر چه پیرتر باشید بهتر کار خواهید کرد اما به نظر می رسد که قدرت خارق العاده ی تهاجمی لیورپول می تواند عدم تجربه ی این تیم را خنثی کند. به سختی می توان دلایلی را یافت که بتواند بگوید این لیورپول اعتبار و قدرت قهرمانی در لیگ برتر را ندارد.

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-04-06 09:43:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر