فهرست
درسی که انگلیس باید از اسپانیا و آلمان بگیرد
درسی که انگلیس باید از اسپانیا و آلمان بگیرد

درسی که انگلیس باید از اسپانیا و آلمان بگیرد

در سال‌هایِ اولِ قرنِ بیست و یکم تیمِ ملی اسپانیا حول محورِ رائول می‌چرخید. رائول سال‌ها بود که در سطحِ ملی و باشگاهی گل می‌زد و بدل به بهترین گلزنِ تاریخِ تیم ملیِ اسپانیا شده بود. اما داستانِ رائول در اسپانیا به جایی کشید که دیگر نمی‌شد استفاده‌یِ درست ازش کرد. رائول فوتبالیستِ فوق‌العاده‌ای بود که هرگز توپِ طلا نگرفت (سالِ 2001 او بعد از مایکل اوون دوم شد). رائول در زمانی که تیم‌هایِ بزرگ همه با دو مهاجم بازی می‌کردند کنارِ فرناندو موریینتس در رئال و اسپانیا در پستِ "نه و نیم" نمایشی عالی داشت. اما شرایطِ رائول با اوج گرفتنِ داوید ویا و فرناندو تورس در تیمِ ملی تغییر کرد. ستاره‌یِ رئال دیگر گزینه‌یِ اول خطِ حمله‌یِ اسپانیا نبود. در دو بازیِ اولِ دورِ گروهیِ جامِ جهانیِ 2006 لوئیس گارسیا پشتِ تورس و ویا بازی کرد. رائول در دورِ بعد در شکست مقابلِ فرانسه به زمین رفت و پشتِ تورس و ویا قرار گرفت و به هیچ وجه موثر نبود.
در دورِ مقدماتیِ یورو 2008 اسپانیا با سیستمِ 3-3-4 و با استفاده از ویا و تورس و رائول در خطِ حمله 3-2 مغلوبِ ایرلندِ شمالی شد. این آخرین بازیِ رائول برایِ تیم ملی بود، و بهترین اتفاقی که برایِ اسپانیا افتاد. حضور رائول و بازی کردن با 3 مهاجم، اسپانیا را مجبور می‌کرد که با 3 هافبکِ دفاعی بازی کند. اما کنار رفتنِ رائول باعث شد تا داوید سیلوا و آندرس اینیستا که هیچکدام در جامِ جهانی بازی نکرده بودند و در بازی‌هایِ مقدماتی یورو هم هرگز از ابتدا در ترکیبِ تیم قرار نگرفته بودند، پشتِ سرِ ویا و تورس بازی کنند. تیکی تاکا اینجا بود که واقعا متولد شد.
آلمان سالِ 2014 تاجِ قهرمانی را از اسپانیا گرفت و بهترین تیمِ فوتبالِ جهان شد. اما این پروژه‌یِ آلمان‌ها چهار سال قبلش شروع شده بود، وقتی در نیمه‌ نهاییِ جامِ جهانیِ 2010 به اسپانیا 1-0 باختند. میشاییل بالاک مغزِ متفکر و رهبرِ آلمان در دهه‌یِ اولِ قرنِ بیست و یکم بود. بالاک با زدنِ تک‌گل‌هایِ یک چهارمِ نهایی و نیمه نهایی، تیمِ متوسطِ آلمان را به فینالِ جامِ جهانیِ 2002 برد، اما خودش فینال را به دلیلِ محرومیت از دست داد. آلمان در این دوران ستاره‌یِ دیگری نداشت و برایِ همین نقشِ بالاک در تیم بسیار کلیدی بود. اما سالِ 2010 بالاک هم وضیعتی مشابهِ رائول در اسپانیا پیدا کرد. بالاکِ 33 ساله دیگر آن هافبکِ دینامیک و گلزن نبود و ترجیح می‌داد عقب‌تر بازی کند و با آرامش ریتمِ بازی را کنترل کند. اما این چیزی نبود که یواخیم لوف می‌خواست.
لوف تیمش را بر اساسِ سرعت در ضدِحمله درست کرده بود. باستین شواین‎اشتایگر در پستِ هافبکی میانی درخشیده بود و آلمان بازیسازِ جذابی در قامتِ مسوت اوزیل پیدا کرده بود. برایِ همین لوف برایِ تکمیل مثلثِ خطِ میانی نیاز به یک هافبکِ دینامیک داشت. اینجا بود که مصدومیتِ بالاک در فینالِ اف.ای کاپِ 2010 باعث شد تا او جامِ جهانی را از دست بدهد و فرصت به سامی خدیرا برسد. غیبتِ بالاک نیرویِ محرکه‌یِ اصلیِ آلمان در جامِ جهانی بود. خدیرا هماهنگیِ بالایی با اوزیل و شواین‌اشتایگر پیدا کرد و نبودنِ بالاک از تمامِ این بازیکنانِ جوان یک رهبر ساخت. به قولِ لوتار ماتائوس بالاک جلویِ پیشرفتِ این نسلِ جدید را گرفته بود و ذهنیت‌اش با رویکردِ این تیمِ جدید نمی‌خواند. از ایجا به بعد بود که راهِ آلمان برایِ قهرمانیِ جامِ جهانی 2014 آغاز شد.
چه تیمِ دیگری در حالِ حاضر می‌تواند از اسپانیایِ 2008 و آلمانِ 2010 درس بگیرد؟ جواب مشخص است: انگلیس. وین رونی حالا نقشِ رائول و بالاک را به خودش گرفته است. دلیلِ اول اینکه روی هاجسون دوست دارد تیمش بینِ 3-3-4 و 2-1-3-4 بازی کند. اما اگر قرار باشد وین رونی کنار هری کین در خطِ حمله باشد عملا استفاده از 3-3-4 در جریان بازی ناممکن می‌شود، چون رونی دیگر سرعتِ لازم برایِ بازی کردن به عنوانِ یک بال را ندارد. گزینه‌هایِ دیگرِ هاجسون، ولبک، استوریج، والکات و واردی که همه بازیکنانِ سریعی هستند می‌توانند به خوبی این نقش را بازی کنند.
 دلیلِ دوم این است که رونی درستِ مثلِ بالاکِ 2010 مدام بازیِ تیم را کند میکند و فوتبالِ سریعِ تیمِ روی هاجسون را به هم می‌ریزد. و دلیلِ سوم که مهمترین دلیل است داشتنِ گزینه‌هایِ بهتر از رونی است. دو سال پیش پشتِ سرِ ولبک و استوریج، ریکی لمبرت مهاجمِ چهارمِ انگلیس بود. اما روی هاجسون حالا بهترین گلزنانِ لیگِ برتر، کین و واردی را دارد و دیگر مجبور نیست از رونی حتما استفاده کند.
با تمامِ این حرف‌ها، اگر رونی از مصدومیت بازگردد هاجسون قطعا او را به یورو خواهد برد. کاری که رونی برایِ تیمِ ملیِ انگلیس کرده هرگز فراموش نمی‌شود. اما این سابقه نباید باعثِ بازی کردنش در ترکیبِ اصلی بشود. انگلیس حالا می‌تواند راهی که اسپانیا و آلمان رفتند را پیش بگیرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-28 08:29:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر