فهرست
یادداشت مخالف درباره چهره ویژه سال 94: سعید مرموز
یادداشت مخالف درباره چهره ویژه سال 94: سعید مرموز

یادداشت مخالف درباره چهره ویژه سال 94: سعید مرموز

یک/ نابغه. این اولین کلمه‌ای بود که بعد از مواجهه با نامِ سعید معروف به ذهن علاقه‌مندان به والیبال می‌رسید. او بهترین بازیکن از نسلِ طلایی والیبال ایران به شمار می‌رفت. یک پاسور غیرقابل‌پیش‌بینی که بارها با حرکات منحصر به فردش مسحورمان کرده بود و فکر می‌کردیم ضریح آن است که دست‌مان به دست‌های هنرمندش برخورد کند. هنرمند. البته که او هنرمند هم بود. با پاس‌های خط‌کشی‌شده‌اش، با جاخالی‌های همیشگی که در عین بی‌رحمانه بودن، شگفت‌انگیز بودند و با کری‌های تمام‌نشدنی‌اش با بازیکنان رقیب. وقتی که سعید روی تور با پاسور ایتالیا درگیر می‎شد، یک ملت پشت پسر استثنایی‌شان بودند اما نود و چهار، سال ناامیدکننده‌ای برای او بود. سالی که آقای ستاره، اعتبارش را با دست‌های خودش کم کرد و در مقابل چشم‌های یک ملت، از پشت آن نقاب اساطیری خارج شد. او هنوز معروف بود اما نه سعید معروفِ آماده و بی‌نظیری که در روزهای رویایی والیبال ایران شناخته بودیم. رفتارهای او نیز درست مثل وضعیت ظاهری‌اش تغییر کرده بودند. حالا ریش‌های سعید بلندتر بودند و بال‌هایش، کوتاه‌تر. از همیشه کوتاه‌تر.

دو/ اولین بار در رختکن تیم ملی بود که سعید معروف کمی ناامیدمان کرد. کاپیتان محبوب تیم‌ملی بعد از بازی دوم با آمریکا در لیگ جهانی، رو در روی مدیران وزارت ورزش که برای ملاقات با بازیکنان تیم آمده بودند ایستاد و با لحنی که برای تعقیب‌کنندگان والیبال آشنا به نظر نمی‌رسید، از وعده‌های بی‌سرانجام مدیران ورزش ایران حرف زد. شاید حق با سعید معروف بود و این بازیکن حق داشت به عنوان یک ستاره ورزشی، از تصمیم‌سازان این حوزه ناراضی باشد اما کاپیتان تیمی که همیشه با تیم‌های ورزشی دیگر ایران تفاوت داشت و به خاطر همین تفاوت موردتوجه قرار گرفته بود، اجازه نداشت به همین سادگی باورها در مورد والیبال را تغییر بدهد و بازیکنان تیم را از قامت یک مشت بازیکن تکرارنشدنی و افسانه‌ای، به سطح جمعی از ستاره‌های طلبکار آشنا تنزل بدهد. این اتفاق دوست‌نداشتنی، سرآغازِ مسیر متفاوتِ معروف در طول سال بود. او به همراه تیم‌ملی به رقابت‌های جام جهانی رفت و  یکی از ضعیف‌ترین نمایش‌های عمر والیبال‌اش را در این جام به نمایش گذاشت تا نتایجی ضعیف و باورنکردنی برای ایران رقم بخورد. آقای پاسور در روزهای برگزاری جام آنقدر با فرم استاندارد همیشگی‌اش فاصله داشت که وسطِ هیاهوی شبکه‌های اجتماعی، متهم به تلاش برای برکنار کردن سرمربی تیم شد. مشکلِ توئیت‌ها و هشتگ‌ها با مرد شماره 4 تیم‌ملی، صرفا نمایش دورازانتظار او نبود. اتفاق آزاردهنده‌تر را واکنش خونسردانه او به همه امتیاز از دست‌دادن‌های تیم ملی در جریان مسابقه‌های این جام می‌ساخت. ایران به عنوان یکی از تیم‌های مدعی به توکیو وارد شد اما پشتِ سر هم شکست‌هایی دردناک را تجربه کرد و همه این شکست‌ها، با «به درکِ»خاصی که توی نگاه کاپیتان تیم بود همراه شد تا در بازگشت به ایران، بیشترین اعتراض‌ها به عملکرد تیم از سوی افکار عمومی، شامل حال بازیکنی شود که تنها در ظاهر به سعید معروف شباهت دارد. کمی بعد، بوبان از تیم ملی کنار رفت اما آیا این تصمیم، به معنای پایان روزهای بد سعید معروف در طول سال بود؟

سه/ پوشیدن پیراهن زنیت در لیگ برتر روسیه و حاضر شدن در قاب‌های مشترک با ستاره‌های تیم‌ملی قهرمان المپیک، یک اتفاق رویایی در کارنامه سعید معروف بود. این بازیکن اما مدت زیادی در والیبال روسیه دوام نیاورد. در ارومیه، عزمی همگانی برای بازگرداندن کاپیتان تیم ملی به این شهر وجود داشت و معروف سرانجام با امضای گرانقیمت‌ترین قرارداد لیگ برتر والیبال، دوباره پیراهن تیم والیبال زادگاهش را پوشید. اوضاع در لیگ برای سعید معروف حتی بدتر از قبل شد.  حالا تصویری که از او در ذهن داشتیم، تصویر یک بازیکن همیشه عصبانی بود که از بازیکنان رقیب تا داور و بازیکنان خودی، با زمین و زمان دعوا داشت و با اعتراض‌های نازیبای‌اش در آخرین مسابقه از مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر والیبال کاری کرد که داور ناچار به استفاده از کارت قرمز بشود و تماشاگران حاضر روی سکوهای خانه والیبال آزادی، با بهت و عصبانیت نام او را به شعارهایی تند گره بزنند. دوست داشتن سعیدِ معروف زمانی کار ساده‌ای به شمار می‌رفت اما حالا سخت می‌شود چشم‌ها را روی همه کژی‌های این ستاره بست و به همان سادگیِ گذشته برای بردن هر مسابقه به اعجاز سرپنجه‌های معروف تکیه کرد. نود و چهار، سال شکستنِ بتِ والیبال ایران با تبری در دست‌های خودش بود. سالِ سقوط ستاره‌ای که کاش اهمیتِ لحظه‌های «حول حالنا» خواندن در آغاز سال جدید زندگی‌اش را درک کند.


محمدحسین عباسی / تماشاگران امروز
  ۱  
آی اسپورت
2016-03-28 14:04:02
نظر دهید

۱ نظر
امیر تبریز اوغلی ضد لنگ وکیسه
دوشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۵، ۲۳:۲۳
یاشاسن معروف ترک اوغلی..تا چشمون در اد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر