فهرست
یادداشت: بخششِ دشان، درخششِ پایت
یادداشت: بخششِ دشان، درخششِ پایت

یادداشت: بخششِ دشان، درخششِ پایت

اندی براسل
 
دیدیه دشان، کاپیتانِ فرانسه‌یِ قهرمانِ جامِ جهانیِ 1998، در طول دورانِ مربیگری‌اش درگیری‌ها و اختلافِ نظرهایِ زیادی با بازیکنان و مسئولینِ باشگاه‌هایِ موناکو، مارسی و تیمِ ملی داشته است. برخی از این درگیری‌ها بدل به کینه‌هایی شد که هنوز فراموش نشده‌اند، مثلا با ژوزه آنیگو، مدیرِ ورزشیِ مارسی. اما دشان در اغلبِ مواقع نشان داده که خودِ فوتبال برایش از هر چیزی مهمتر است. اگر بازیکنی ارزشش را داشته باشد، دشان آماده‌یِ بخشش و فراموشی است.
آخرین بازیکنی که موردِ بخششِ دشان قرار گرفت دیمیتری پایت بود. پایت 9 ماه پیش در شکست مقابلِ آلبانی آخرین بازی‌اش برایِ فرانسه را انجام داد و بعد با وجودِ درخششِ خیره‌کننده‌اش در وستهام به تیم ملی دعوت نشد. اختلافِ نظرِ دشان با پایت از اینجا شروع شد که هافبکِ سابقِ مارسی بعد از بازی در مصاحبه‌ای گفت: «نمیدونم دشان ازم چی می‌خواد.» همین یک جمله کافی بود تا اسمِ پایت از فهرستِ فرانسه خط بخورد. در دورانی که او به تیمِ ملی دعوت نمی‌شد، پایت یکی از درخشان‌ترین ستاره‌هایِ لیگِ برتر بود. در فصلی که وستهام به رهبریِ اسلاون بیلیچ به فکر رسیدن به چمپیونز لیگ است، پایت 8 گل برایِ تیمش زده و 8 پاسِ گل داده و منبعِ اصلی تمامِ خلاقیتِ هجومیِ همرز بوده است. تنها بازیکنی که میانگینِ امتیازِ "هواسکوردش" این فصل از پایت (7.71) بیشتر بوده، ریاضِ محرزِ لستر بوده است.
این نمایش‌هایِ درخشانِ پیاپی بالاخره دیدیه دشان را مجاب کرد تا وقایعی که رخ داده بود را فراموش کند و دوباره پایت را به تیمِ ملی دعوت کند. پایت هم این هفته از فرصتی که دوباره نصیبش شده بود بهترین استفاده را کرد. ستاره‌یِ وستهام در شبِ بازی مقابلِ هلند ستاره‌یِ فرانسه بود و با نمره‌یِ 8.43 به عنوانِ بهترین بازیکنِ زمین انتخاب شد. پایت در این بازی به عنوانِ هافبکِ چپ به زمین رفت، پستی که معمولا در وستهام هم بازی می‌کند، اما مدام به مرکزِ زمین حرکت می‌کرد و بیشترین خطرها را رویِ دروازه‌یِ هلند ایجاد می‌کرد. پایت مقابلِ هلند 4 شوت به دروازه و 6 پاسِ کلیدی داشت، بیشتر از هر بازیکنِ دیگری. اثری که مارسلو بیلسا در یک فصل حضورش در مارسی رویِ پایت داشت این فصل به خوبی دیده شده است و حالا دشان برایِ پستِ هافبکِ چپ در سیستمِ 3-3-4 گزینه‌هایی عالی دارد. غیر از پایت که دیشب هم بعد از ورود به زمین در نیمه‌یِ دوم مقابلِ روسیه یک ضربه‌یِ آزادِ عالی را در شبِ تولدِ 29 سالگی‌اش گل کرد، کینگزلی کومن و آنتونی مارسیال هم این فصل به قدری درخشش داشتند که مدعی قرار گرفتن در ترکیبِ اصلیِ تیم ملی باشند. فرانسه با این همه بازیکنِ آماده می‌تواند شانسِ اولِ قهرمانی در یورو 2016 باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-03-30 09:37:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر