فهرست

استتوس: ضربات ایستگاهی اسلحه قدرتمند ایران

آی اسپورت - تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی مقابل عمان بعنوان تیم اول گروه D مسابقات نه تنها به مرحله نهایی بازی‌های مقدماتی جام جهانی روسیه صعود کرد بلکه جواز حضور در بازیهای جام ملتهای امارات را نیز بدست آورد.
استرالیا ،ژاپن، کره‌جنوبی، ایران، عربستان سعودی، تایلند، قطر و ازبکستان بعنوان تیم‌های اول و چین، امارات، عراق و سوریه بعنوان تیم‌های دوم گروه که بیشترین امتیازات را بدست آوردند در ماه‌های آینده باید در دوگروه شش تیمی به مصاف یکدیگر بروند تا نماینده قاره آسیا در جام جهانی ٢٠١٨ روسیه مشخص شود.
ایران با تغییرات فراوان نسبت به سال‌های گذشته تیمی جوان و با انگیزه‌ایی است که شانس فراوانی برای حضور در جام جهانی روسیه دارد.
آرایش تیم ملی ایران مقابل عمان
ایران برخلاف گذشته که با سیستم ١-٤-١-٤ بازی می کرد درابتدا با سیستم ١-٣-٢-٤ وارد میدان شد.
بیرانوند درون دروازه بود و حسینی، منتظری درمرکز خط دفاعی بازی می کردند. رضاییان و حاج صفی مدافعان راست و چپ تیم ملی بودند که همواره درحمله شرکت می کردند.
در این صورت ابراهیمی و عزت الهی در نقش دو هافبک تدافعی وظیفه پوشش فضاهای کناری را بعهده داشتند.
امیری در چپ و جهانبخش در راست هافبک‌های کناری ایران بشمار می آمدند که بیشتر در فضاهای بین مدافعان مرکزی و کناری عمان وظیفه داشتند صاحب توپ شوند.
دژاگه در نقش هافبک - مهاجم پشت آزمون تک مهاجم ایران بازی می کرد.
زوج رضاییان- جهانبخش
تمامی سیستم تهاجمی ایران در سمت راست برنامه ریزی شده بود.
جهانبخش بدون تردید باکیفیت ترین بازیکن حال حاضر فوتبال ایران است که بسیار باهوش و با کیفیت بازی می‌کند.
جهانبخش در ایجاد فضا برای رضاییان بسیار موفق عمل می کرد. رضاییان نیز حضوری موثر درحملات داشت اما در ارسال توپ‌های آخر که منتهی به گل می شود تا حدود بی دقت بود.
زوج حاج صفی - امیری
درجناح چپ امیری درنیمه اول کاملا سرگردان بنظر می رسید. نوع بازی حاج صفی که بیشتر در کناره ها بازی می کند، موجب شده بود تا امیری نتواند درجریان بازی قرار گیرد.
امیری برخلاف جهانبخش توان بازی در کانال خط دفاعی تیم‌های مقابل را ندارد و به همین دلیل سمت چپ کمتر در جریان بازی تاثیرگذار بود.

زوج ابراهیمی- عزت الهی‌
دو هافبک تدافعی تیم ملی کاملا از وظایف خود آگاهی داشتند.
عزت الهی به رغم جوانی چهره بهتری نسبت به ابراهیمی داشت و نقش تاثیرگذارتری در سیستم تهاجمی ایران ایفا می کرد.
عزت الهی در راست با جهانبخش و رضاییان مثلث تهاجمی قدرتمندی را تشکیل داده بودند اما ابراهیمی کمتر در جناح چپ در جریان بازی بود شاید وظیفه دفاعی ابراهیمی یکی از دلایلی بود که این بازیکن کمتر درجریان بازی قرار می گرفت .
عزت الهی در قطع پاس‌های عمانی ها نیز بسیار موفق بود.
زوج دژاگه - آزمون
دژاگه بعنوان کاپیتان تیم ملی در پشت آزمون وظیفه داشت تا او را به خط هافبک وصل کند.
جاگیری دژاگه در کانال‌های خط دفاعی عمان و جابجایی خوب او با جهانبخش نقطه قوت تیم ملی بود.
دژاگه بخوبی از حرکات آزمون آگاهی داشت اما آزمون کمتر با دژاگه هماهنگ بود. دردقیقه ٣٨ نیمه اول، این ناهماهنگی در زمان ضدحمله ایران کاملا مشخص بود.
تعویض ها
با اضافه شدن انصاری‌فرد و ترابی نوع سیستم ایران تغییرکرد.
ایران به ٣-٣-٤ تغییرتاکتیک داد. ابراهیمی کاملا در نقش هافبک دفاعی بازی می کرد و عزت الهی و ترابی در جلو ابراهیمی بازی می کردند.
دژاگه، امیری و انصاری‌فرد سه مهاجم ایران در نیمه دوم بودند.
عمان درنیمه دوم تا حدودی توانست جریان بازی را متعادل کند اما به هیچ عنوان توان لازم برای رسیدن به دروازه ایران را نداشت.
نقطه قوت تیم ایران
ایران دردوبازی مقابل هند وعمان و همین‌طور درتورنمت‌های گذشته نشان داده که برنامه های هدفمندی در ضربات ایستگاهی دارد.
قدرت سرزنی آزمون موجب شده تا کارلوس کی‌روش با خیالی آسوده استراتژی تیمی خود را انتخاب کند.
هردوگل ایران دراین بازی از ضربات کرنر و ارسال‌های دقیق دژاگه و توسط آزمون بدست آمد و همین تاکتیک در آینده کلید موفقیت ایران است .
با توجه به ضعف تیم ملی فوتبال ایران در خلق موقعیت گل، استفاده از ضربات ایستگاهی بهترین ابزار برای پیروزی است موضوعی که کارلوس کی روش بخوبی توانسته در فوتبال ایران آنرا به اثبات برساند.

محمد تقوی / بی بی سی

به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL
     
آی اسپورت
2016-03-31 09:51:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر