فهرست
شکایت اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا/ موضوع: دستمزد نابرابر
شکایت اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا/ موضوع: دستمزد نابرابر

شکایت اعضای تیم فوتبال زنان آمریکا/ موضوع: دستمزد نابرابر

آی اسپورت - اعضای تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در اعتراض به دستمزد نابرابر خود در مقایسه با اعضای تیم ملی مردان این کشور به دادگاه فدرال ایالات متحده امریکا شکایت کردند.  این بازیکنان اعتقاد دارند که تیم ملی زنان آمریکا قهرمانی المپیک و جهان را چندین بار به دست آورده اما تیم‌ ملی مردان در طول تاریخ همواره در سطح متوسط ظاهر شده است. با این حال، دستمزد مردان فوتبالیست این کشور بسیار بالاتر از زنان است. در حالی که افتخارات این دو تیم قابل مقایسه نیست.  تمام بازیکنان این تیم این شکایت نامه را امضا کردند چراکه معتقدند پیروزی در همبستگی است. در میان بازیکنانی که این شکایت را تنظیم کردند، نام‌هایی همچون کارلی لوید و الکس مورگان نیز دیده می‌شود.
جفری کسلر، یکی از وکلای احقاق حق بانوان ورزشکار در این باره گفت: «کاری که تیم ملی زنان آمریکا انجام می‌دهد، هیچ فرقی با تیم مردان ندارد و حتی درخشش بانوان، قابل مقایسه با این مردان نبوده و حتی فدراسیون فوتبال آمریکا به دلیل افتخارات زنان 16 میلیون دلار درآمدزایی کرد. تیم حرکت می تواند اولین قدم در راستای رسیدن به هدف بزرگی باشد.»
در شکایت تیم ملی فوتبال بانوان آمریکا آمده است: «تیم ملی مردان با بازی برابر یک تیم بزرگ، حدود 17 هزار دلار پاداش می گیرد و حتی اگر مغلوب شود، دستمزد آن‌ها کمتر از 5 هزار دلار نخواهد بود. این در حالی است که بانوان در هر بازی تنها 5 هزار دلار پاداش می‌گیرند.»
تیم ملی مردان آمریکا بعد از شکست در یک شانزدهم نهایی جام جهانی 2014 برزیل، 9 میلیون دلار پاداش گرفت اما بانوان این کشور بعد از قهرمانی جهان در سال 2015 تنها 2 میلیون دلار پاداش گرفتند.
موضوع تبعیض دستمزدهای مردان و زنان ورزشکار به بسکتبال آمریکا نیز کشیده شده است. تیم ملی زنان آمریکا در حال حاضر در رده بندی فدراسیون جهانی فیفا در رده نخست قرار دارد.

منبع: ایسنا

به کانال تلگرام آی اسپورت سر بزنید: TELEGRAM.ME/ISPORT_CHANNEL 
     
آی اسپورت
2016-04-02 12:28:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر