فهرست
گزارش: تاثیرِ یوهان کرویف بر ال کلاسیکو
گزارش: تاثیرِ یوهان کرویف بر ال کلاسیکو

گزارش: تاثیرِ یوهان کرویف بر ال کلاسیکو

آی‌اسپورت – اولین بازیِ بارسلونا بعد از درگذشتِ یوهان کرویف مقابلِ رئال مادرید است؛ ال کلاسیکو، یکی از جذاب‌ترین جدال‌هایِ تاریخِ ورزش که خودِ کرویفِ فقید نقشی مهم در ساختنش داشت. سالِ 1973 آژاکس با کرویف 3 بارِ پیاپیِ قهرمانِ اروپا شده بود پرتغال کوکیِ هلندی‌ها بالاترین سطحِ فوتبالِ جهان را داشت. برایِ همین رئال که بعد از بازنشستگیِ آلفردو دی استفانو دنبالِ جانشینی در خورش می‌گشت برایِ خریدنِ یوهان کرویف اقدام کرد. آژاکس با این پیشنهاد موافقت کرد و رئال کار را تمام شده می‌دانست. اما کرویف نظرِ دیگری داشت. ذاتِ طغیان‌گرِ ستاره‌یِ هلندی باعث شد او از رفتن به رئال سر باز بزند و به جایش بارسلونا را انتخاب کند. این اولین ضربه‌یِ کرویف به رئال بود.
دومین ضربه در 17 فوریه‌یِ 1974 از راه رسید، بازی‌ای که مورخینِ فوتبالِ اسپانیا از آن به عنوان نقطه‌ای کلیدی در چرخشِ قدرتِ ال کلاسیکو بینِ رئال و بارسا یاد می‌کنند. بارسا در این روز با درخششِ کرویف 5-0 رئال را در برنابئو شکست داد تا بهترین نتیجه‌یِ تاریخش در خانه‌یِ حریف را به ثبت برساند. کرویف گلِ دومِ بارسا را زد و در دومین بازی‌اش مقابلِ رئال تاثیرِ غیرقابلِ انکار در پیروزیِ تیمش داشت.
سالِ 1975 رینوس میشل بارسلونا را ترک کرد. جداییِ میشل که کنارِ کرویف توتال فوتبال را از ایده‌هایِ ویک باکینگهام ساخته بودند باعث شد تا او به لحاظِ روحی ضربه بخورد. بخشی از این ضربه البته مربوط به شکست در فینالِ جامِ جهانیِ 1974 بود که تا مدت‌ها بر فوتبالِ کرویف سایه انداخته بود. به هر سو میشل یک سال بعد به بارسلونا بازگشت و تیمش در بازیِ رفتِ ال کلاسیکویِ 1976-1977 رئال را 3-1 شکست داد و در بازیِ برگشت با این تیم به تساویِ 1-1 رسید. کرویف در هر دو بازی گل زد. کرویف به عنوانِ بازیکن در مجموع 8 بار مقابلِ رئال قرار گرفت، چهارتایش را برد، دوتا را مساوی کرد و دوتا را هم باخت. کرویف در 5 سال حضور در بارسلونا هم قهرمانِ لا لیگا شد و هم کوپا دل ری.
بعد از ترکِ بارسلونا کرویف به آمریکا رفت و بعد به هلند بازگشت و نهایتا تصمیم به بازنشستگی و ورود به دنیایِ مربیگری گرفت. کرویف سالِ 1988 به عنوانِ مربی به بارسلونا بازگشت و انقلابِ خودش در نوکمپ را آغاز کرد. تیمِ رویاییِ یوهان کرویف در نیمه‌یِ اولِ دهه‌یِ 1990 برایِ اولین بار در تاریخِ بارسلونا قهرمانِ اروپا شد و در لا لیگا با 5 قهرمانیِ متوالی بدونِ رقیب بود. کرویف 16 بار در این دوران مقابلِ رئال قرار گرفت که با 7 پیروزی، 4 مساوی و 5 شکست برایش همراه بود. جدا از تمامِ این آمار و ارقام کاری که یوهان کرویفِ فقید در بارسلونا کرد بنا کردنِ مکتبی بود که فرانک رایکارد، پپ گواردیولا و لوئیس انریکه آن را ادامه دادند و از بارسا پرافتخارترین تیمِ یک دهه‌یِ اخیرِ فوتبالِ اروپا را ساختند.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-02 11:52:20
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر