فهرست
گزارش: بزرگداشتی از سر بابی چارلتون
گزارش: بزرگداشتی از سر بابی چارلتون

گزارش: بزرگداشتی از سر بابی چارلتون

آی‌اسپورت – در تاریخِ فوتبالِ انگلیس کمتر بازیکنی به اندازه‌یِ سر بابی چارلتون رویِ باشگاه و تیم ملی‌اش تاثیرگذار بوده است. چارلتونِ نوجوان سالِ 1956 برایِ اولین بار پیراهنِ منچستر یونایتد را بر تن کرد و تا سالِ 1973، در 758 بازی 249 گل برایِ تیمش زد. در تاریخِ باشگاهِ یونایتد هیچ بازیکنی به اندازه‌یِ چارلتون گل نزده است و تنها رایان گیگز بیشتر از او برایِ تیمِ اول بازی کرده است. چارلتون در این دوران 3 بار قهرمانِ لیگ شد، یک بار اف.ای کاپ را فتح کرد و سالِ 1968 با بازوبندِ کاپیتانی با دو گلی که به بنفیکا زد جامِ قهرمانیِ باشگاه‌هایِ اروپا، برایِ اولین بار برایِ یک تیمِ انگلیسی را بالا برد.
چارلتون بدونِ شک نماد و پرچمدارِ "دردانه‌هایِ بازبی" بود. کنارِ این جایگاهِ افسانه‌ای در تاریخِ منچستر یونایتد، چارلتون یکی از بزرگترین بازیکنانِ تیمِ ملیِ انگلیس هم به حساب می‌آید. چارلتونِ نوجوان تنها دو ماه بعد از فاجعه‌یِ مونیخ در 1958 برایِ اولین بار به تیمِ ملی دعوت شد و نزدیکِ سه دهه پیراهنِ سه شیرها را بر تن کرد. چارلتون سه جامِ جهانی را تجربه کرد و در راهِ قهرمانیِ انگلیس در 1966 موفق شد 3 گل بزند، از جمله شوتِ به یادماندنی‌اش در نیمه نهایی مقابلِ پرتغال. چارلتون جزوِ تنها 8 بازیکنی است که بیش از 100 بازیِ ملی برایِ انگلیس دارند. او در این دوران در مجموعِ 106 بازی 49 گل زد و تا همین چند ماهِ پیش رکورددارِ گلِ ملی بود، رکوردی که وین رونی آن را شکست.
چارلتون در دهه‌یِ 60 و 70 کنارِ دنیس لاو و جرج بست "تثلیثِ مقدسِ" یونایتد را ساخته بود، مثلثی که مرگبارترین نیرویِ هجومیِ اروپا به حساب می‌آمد. دنیس لاو درباره‌یِ سر بابی چارلتون می‌گوید: «فوتبال بازیِ ساده‌ای نیست. اما وقتی بابی چارلتون کنارت هست همه چیز آسونتر میشه. بابی همه‌یِ کیفیات را داشت. عالی سانتر می‌کرد، خیلی زیاد گل می‌زد و شوت‌هایِ وحشتناکی داشت. هروقت بابی می‌خواست شوت بزنه من مطمئن بودم دروازه‌بان نمیتونه توپش را جمع کنه برایِ همین همیشه دنبالِ ریباندش می‌رفتم.»
سالِ 2008 مجسمه‌ای از تثلیثِ مقدسِ چارلتون و لاو و بست در محوطه‎‌یِ خارج از اولدترافورد بنا شد. اما تاثیرِ چارلتون در باشگاه فرایِ دورانِ بازی کردن و هم دوره‌ای‌هایِ خودش هم بود. سر بابی از سالِ 1984 به عنوانِ مدیر در یونایتد فعالیت داشته، مقامی که هنوز هم دارد، و تاثیرِ زیادی رویِ انتخابِ الکس فرگوسن در سالِ 1986 گذاشت. سر الکس در این باره می‌گوید: «وقتی من به باشگاه اومدم با مدیران حرف زدم از نظراتم درباره‌یِ جوانگرایی، اهمیت دادن به آکادمی و کشفِ بازیکنانِ جدید گفتم. بابی چون خودش از این راه بزرگ شده بود صد در صد با من موافق بود. چنین پروژه‌هایی به زمانِ زیادی نیاز دارد و آدمهایی که فلسفه‌ای مشترک باهات داشته باشند. بابی بزرگترین حامیِ من در تمامِ این دوران بود، بدونِ شک. بابی نمونه‌ای بارز از یک انسانِ سر به زیر و متواضعه. آدمی که در زندگی بهش اعتماد می‌کنی. یک دوستِ واقعی.»
سر بابی چارلتون با کاراکترِ بزرگش تاثیرِ زیادی رویِ کلاسِ 92 هم داشته است. رایان گیگز می‌گوید: «سر بابی همیشه قابلِ دسترسی بود. اون از وقتی من نوجوان بودم تا 40 سالگی‌ام همیشه حامی‌ام بود و بهم روحیه می‌داد. سر بابی اهمیتِ زیادی به جوانهایِ باشگاه می‌داد و اغلبِ مواقع بازیِ تیم‌هایِ رده سنیِ پایینِ باشگاه را می‌دید تا از نزدیک پیشرفتِ این جوان‌ها را تماشا کنه. اون همیشه در تورهایِ بین‌المللی هم با تیم بود و اینجا بود که میدیدی همه‌جایِ دنیا یونایتدی‌ها چقدر دوستش دارن.»
دیوید بکام هم 12 سال در یونایتد بود درباره‌یِ سر بابی چارلتون می‌گوید: «من این شانس را داشتم که وقتی ده سالم بود و تویِ مدرسه‌یِ فوتبالِ سر بابی بودن باهاش ملاقات کنم. این ملاقات برایِ من مثلِ یک رویا بود چون سر بابی بازیکنِ محبوبِ پدرم بود و اسمِ وسطِ من، رابرت، هم به خاطرِ سر بابیه. سر بابی همیشه بهمون می‌گفت که چطور باید نماینده‌یِ منچستر یونایتد باشیم. همیشه تشویقمون می‌کرد و می‌گفت چطور باید بهتر بشیم.»
سر بابی چارلتون بیش از نیم قرن نمادِ منچستر یونایتد بوده است. پرده‌بردای از "جایگاهِ سر بابی چارلتون" بزرگداشتی لایقِ این کاراکترِ تکرار نشدنی است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-04-03 09:24:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر