فهرست
بزرگ‌ترین جدال ورزشی جهان؛ روح جاودانگی
بزرگ‌ترین جدال ورزشی جهان؛ روح جاودانگی

بزرگ‌ترین جدال ورزشی جهان؛ روح جاودانگی

آی‌اسپورت- آیا می‌توان فینال امسال را با سال ۱۹۹۸ که زین‌الدین زیدان جام طلایی را بالای سر برد مقایسه کرد؟ با سال ۲۰۰۶ چه؟ دیداری که بعد از ضربه سر زیزو به سینه ماتراتزی و اخراجش از زمین مسابقه، دست فرانسه از کسب جام کوتاه ماند. قهرمانی برزیل با پله در ۱۹۵۸ و یا پنالتی از دست‌رفته روبرتو باجو در جام‌جهانی ۱۹۹۴ چطور؟ گل تماشایی ماریو گوتسه به آرژانتین در دقیقه ۱۱۳ و ناکامی مجدد لیونل مسی در فتح جامی ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ تمامی این فینال‌ها با وجود تفاوت‌های فاحش در استایل، سبک، جاه‌طلبی، انگیزه و عطش تیم‌ها، یک وجه اشتراک بزرگ با یک‌دیگر دارند و آن این‌ست که همگی در تاریخ ماندگار شدند. چرا؟ پاسخ ساده است، چون فینال جام‌جهانی، بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان محسوب می‌شود.

فینال لوژنیکی نیز از این قاعده مستثنی نبود؛ خروس‌ها برای سومین بار پای به فینال بزرگ‌ترین فستیوال فوتبال جهان می‌گذاشتند، یعنی بیش از هر تیم دیگری در جهان طی ۲۰ سال اخیر، اما در سوی دیگر میدان تیمی قرار گرفته بود که اولین حضورش در فینال جام‌جهانی را تجربه می‌کرد. فرانسه دارای لیگی در حال پیشرفت با بازیکنانی بسیار گران‌قیمت و کرواسی دارای لیگی متوسط با بازیکنانی هرچند موفق اما کاملاً ارزان! ۲۰ سال  پیش یعنی در جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، گذر دو تیم به یکدیگر خورده بود و در آن بازی کروات‌های با رهبری بلاژویچ در نیمه‌نهایی به خروس‌ها باختند و این فرانسه بود که جام را در نهایت بالای سر برد. حالا باز سرنوشت این دو تیم را بر سر راه یکدیگر قرار داد تا برگی تازه در تاریخ به ثبت برسانند. کرواسی بعد از اروگوئه در سال ۱۹۵۰، کوچک‌ترین کشور از لحاظ جمعیت بود که پای به فینال جام‌جهانی می‌گذاشت و واقعیت این‌ست که بین دو تیم از بعد فرهنگی، تاریخی، اهداف و حتی نحوه آماده‌سازی برای حضور در رقابت‌های جام‌جهانی، تفاوت‌های بسیار زیادی وجود داشت اما با وجود تمامی این اختلافات فاحش، فینال لوژنیکی همانند تمام فینال‌های جام‌جهانی، به یک دیدار تاریخی تبدیل شد.

در روزهای نخست جام، شاید بسیاری از فوتبال‌دوستان، نام‌های دیگری همچون مسی، راموس، مولر، نویر، ایسکو و حتی رونالدو را در فینال لوژنیکی متصور می‌شدند و در مورد آن خیال‌پردازی می‌کردند اما جام بیست‌ویکم شگفتی‌های بسیاری در دل خود داشت که همگی بر جذابیت‌هایش افزود. جذابیت‌هایی که در فینال به اوج خود رسید تا ما شاهد یک بازی تماشایی و البته تاریخی دیگر باشیم.

فراموش نکنید که رقابت‌های جام‌جهانی هر ۴ سال یک‌بار برگزار می‌شود و این بدین معناست که فوتبال‌دوستان هر ۴ سال، تنها یک بار می‌توانند به تماشای فینال این رقابت‌ها بنشینند. ساعت‌های تولیدی کمپانی «رولکس» به طور کل ساعت‌های گران‌بهایی هستند اما تفاوت قیمت ساعت‌های معمولی این کمپانی با ساعت‌های «تولید محدود» و «انحصاری» تفاوت بسیار فاحشی دارد. این توصیفی دقیق از منحصر بفرد بودن فینال جام‌جهانی و ارزش بالای آن در تاریخ جهان است.

حالا نگاهی به خود جام بیاندازید؛ دست‌هایی که از خوشحالی به هوا پرتاب شده و «جهان» را در آغوش کشیده. جامی زیباتر از این را می‌توانید حتی متصور شوید؟ در دنیای فانی می‌توان انتظار داشت هر جام و یا رقابتی به اتمام برسد به جز جام‌جهانی، به جز فینال این رقابت‌ها، به جز جام طلایی‌اش؛ گویا روح جاودانگی در آنها دمیده شده و هیچ چیزی نمی‌تواند آنها را از زندگی جدا سازد.

۲۲ بازیکنی که روز گذشته در ترکیب اصلی پای به مستطیل سبز ورزشگاه لوژنیکی گذاشتند، در یک چیز و فقط یک چیز مشترک بودند و آن چیزی نیست جز ورود به «تاریخ»! تمامی‌شان از این امر باخبر بودند که این یک دیدار معمولی نیست، این فینال با تمام فینال‌هایی که پیش از این در آن حضور داشتند تفاوت داشت، این فینال تجلی‌گاه فوتبال بود و حضور در آن مترادف با جاودانگی در کتاب تاریخ. فینالی که روی زندگی حرفه‌ای تک‌تک بازیکنان حاضر در ترکیب دو تیم تاثیری شگرف خواهد گذاشت و آینده آنها را دستخوش تغییراتی بنیادی می‌کند؛ یک لحظه، یک صحنه، یک موقعیت و یک حرکت در فینال کافی بود تا صفحات باقی‌مانده از دفتر زندگی بازیکنان را رقم بخورد.

 

ترجمه از گاردین: نوید صراف

۳    
آی اسپورت
2018-07-17 00:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر