فهرست
اسطوره در پاریس
اسطوره در پاریس

اسطوره در پاریس

آی اسپورت - تنها 12 سالش بود که تصمیم گرفت گذشته‌اش را انکار کند تا آینده‌ای امن برای دروازه تیم‌اش که دیگر یار و رفیق جدیدش شده بود بسازد. جانلوئیجی که در نوجوانی بعد از مصدومیت هم‌زمان دو دروازه‌بان پارما در حین بازی، به دلیل قامت بالا و مشخصات فیزیکی‌اش به صورت اجباری به درون دروازه منتقل شد، بعد از بازی تصمیم گرفت که هیچگاه آغوش دوست جدیدش را ترک نکند. با قلبش این تصمیم را گرفت و از آن روز به بعد بدون اینکه به دوست‌اش نگاه کند، روزبه‌روز احساس‌اش نسبت به او بیشتر شد و تنها زمانی سرش را به عقب برمی‌گرداند که با وجود تلاش زیادش برای محافظت از او، ناامیدش کرده بود و با چشمانی غمناک به تماشای لرزش تورهایش می‌نشست و گویی در دل از او به خاطر به لرزه در آمدن تنش عذرخواهی می‌کرد.

بوفونِ جوان که پیش از 12 سالگی، در خط میانی بازی می‌کرد و الگویش لوتار ماتئوس هافبک تیم ملی آلمان بود، بعد از آشنایی با دروازه، به اولین و آخرین محافظش تبدیل شد و به حدی در انجام عهدش خوش درخشید که بعد از پارما، در 23 سالگی با 51 میلیون یورو، به عنوان گران‌قیمت‌ترین دروازه‌بان وقت جهان، به یوونتوس پیوست. او در همان ابتدای حضورش با یوونتوس، قهرمان سری‌آ شد و طی 17 سال حضور در ترکیب «بانوی پیر» به درخشش و کسب افتخار ادامه داد.

آناتومی بی‌نقص دستان‌اش، چیزی‌ست که بیش از هرچیز دیگری، بوفون را به بهترین تبدیل کرده؛ جی‌جی دارای دستانی پرقدرت، بلند و انگشتانی کشیده است و هیچکس تاکنون با این امر مواجه نشده که بوفون بر اثر دفع و یا سیو یک شوتِ پر قدرت، احساس درد و یا مصدومیت کند.

دکتر جیانلوکا میلگاتی، طبق آزمایشات متعدد بر روی بوفون به نتیجه‌ای جالب دست یافت؛ قدرت بینایی بوفون بسیار بالاتر از حد نرمال قرار دارد. همین امر باعث شد او به خوبی موقعیت توپ را در زمین ارزیابی کند. از سوی دیگر نیز، سرعت تصمیم‌گیری بوفون بسیار بالاست و همین ویژگی به همراه قدرت بالای بینایی بوفون، منجر به واکنش‌های خوب و تماشایی‌اش میشد. اما آزمایشات دکتر میلگاتی حاوی یک نکته حائز اهمیت دیگر نیز بود؛ ماهیچه‌ها و عضلات بوفون با وجود 40 سال سن، به علت تمرینات مداوم، منظم و اصولی، به هیچ عنوان دچار افت و دفرماسیون رایج در این سن، نشده و بدن اسطوره ایتالیایی در سن 25 سالگی باقی مانده و تمامی خصوصیات و ویژگی‌هایش را حفظ کرده است.

«او برای دروازه‌بانی به دنیا آمده بود و برای این کار زاده شده است» این جمله‌ای‌ست که «ویلیام ویچی»، مربی سابق بوفون در پارما درباره او گفت و حالا جی‌جی پس از این با خصوصیات ویژه‌اش از دروازه پاری‌سن‌ژرمن محافظت خواهد کرد و شاید تقدیر اینگونه رقم خورده باشد که اسطوره، جام نقره لیگ قهرمانان اروپا را با پیراهن میلیونرهای پاریسی فتح کند.

 سازندگی

     
آی اسپورت
2018-07-11 18:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر