فهرست
در جست‌و‌جوی عیار واقعی ویلموتس
در جست‌و‌جوی عیار واقعی ویلموتس

در جست‌و‌جوی عیار واقعی ویلموتس

آی‌اسپورت- تیم ملی فوتبال ایران خوشبختانه یا بدبختانه تا اواخر سال جاری هیچ مسابقه رسمی‌ ندارد و مجبور است «فیفادی»‌ها را با دیدارهای دوستانه سپری کند و این البته با توجه به دو مسابقه‌ای که اخیراً مقابل سوریه در تهران و کره جنوبی در شهر سئول پشت ‌سر نهادیم، فرآیندی تازه برای ما یا مارک ویلموتس نیست. اگر از واژه «خوشبختانه» برای توصیف این وضعیت استفاده کردیم، از آن روست که سرمربی بلژیکی و جدید تیم ملی ایران قادر است از طریق همین دیدارهای تدارکاتی و بدون آن‌که رسمیتی بر آن مترتب باشد و جامی را از دست ما بپراند، بر اوضاع و احوال تیم جدیدش اشراف بیشتری بیابد و شاگردانش را بهتر بشناسد. و مصداق بهره‌گیری از کلمه بدبختانه نیز این نکته است که صد دیدار دوستانه هم کار یک مسابقه رسمی را نمی‌کند و تا زمانی که ویلموتس عنان کار را در دیدارهای رسمی و مرتبط با جام‌ها و عناوین و صعودها و نزول‌های سرنوشت‌ساز در دست نگیرد، نه خودش می‌داند چه‌کاره است و نه ما مصادیق کاملی برای شناسایی بهتر او خواهیم داشت. البته در دنیای فعلی فوتبال سال‌ها است که فرق زیادی بین مسابقات رسمی و دوستانه وجود ندارد و دیدارهای غیر‌رسمی متعددی در سطح جهان داریم که میزان حساسیت‌ها و بزن بزن‌ها (!) در آن بیشتر از مسابقات رسمی است و فیفا هم در ارزش‌گذاری روی این دو دسته مسابقه فرقی نمی‌گذارد و هر دیدار بین تیم‌های ملی الف کشورها را اگر دوستانه هم باشد، رسمی برمی‌شمرد و به آن امتیاز مثبت یا منفی می‌دهد و ملاک تنظیم جدول ماهانه‌اش در‌ مورد تیم‌های ملی جهان قرار می‌دهد اما حقیقت امر این است که جدیت و شتاب و خطر و تعارض‌ها و غافلگیری‌ها و ارزش‌هایی که در دیدارهای رسمی وجود دارد، معمولاً در بازی‌های دوستانه دیده نمی‌شود و به همین سبب است که باید ویلموتس واقعی را ماه‌ها بعد و در جریان دیدارهای رسمی و مهم برآورد کنیم.
 
از درجه چهارم‌ها تا طراز اول‌ها 

مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا از اوایل زمستان امسال آغاز می‌شود اما این فقط مختص برخی تیم‌های درجه سوم و چهارم آسیا و کوچک‌های قاره مثل کامبوج و لائوس و بوتان و نظایر آنها است و پای ایران و سایر بزرگان قاره فقط از مرحله دوم به این پیکارها باز می‌شود و البته حساس‌ترین و مهم‌ترین مرحله و بخش این رقابت‌ها مرحله سوم آن است که به رسم و سیاق ادوار اخیر جام جهانی در دو گروه شش تیمی و به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود و تیم‌های اول و دوم هر گروه راهی «قطر ۲۰۲۲» خواهند شد و دو دیدار رفت و برگشت بین تیم‌های سوم گروه‌ها، تیم پنجم قاره را راهی مرحله پلی‌آف و مقابل رقیبی خواهد کرد که بر‌اساس تصمیم فیفا به یکی از کشورهای آمریکای شمالی و مرکزی (کونکاکاف) یا آمریکای جنوبی (کانمبول) تعلق خواهد داشت و در پایان چنان دیدارهایی مشخص خواهد شد که آیا سهمیه مشروط و غیر‌حتمی آسیا تبدیل به سهمیه‌ای ثابت می‌شود یا خیر و آیا قاره کهن 5 نماینده در جام جهانی قطر خواهد داشت و یا همان چهار تیمی که از گروه‌های دوگانه مرحله سوم انتخابی بالا آمده‌اند.
 
در چند بازه زمانی 

با احتساب اینکه مرحله دوم انتخابی جام جهانی بیست و دوم زودتر از اسفند ۱۳۹۸ آغاز نمی‌شود، ویلموتس این بخت و امکان را دارد که در چند بازه زمانی و در روزهای فیفادی باز هم نفرات خود را سبک و سنگین کند و این البته جدا از مسابقات لیگ داخلی و جام باشگاه‌های آسیا است که میزان آمادگی و کارآمدی نفرات مورد‌نظر مربی بلژیکی را در میادینی دیگر هم مقابل چشم‌های وی قرار می‌دهند و ملاک مناسبی برای شناسایی هرچه بیشتر افراد واجد شرایط برای ستاره و مربی پیشین باشگاه شالکه آلمان و تبع آن وسایل کاملتر و پرتعدادتری برای تنظیم و به‌کارگیری ترکیبی مناسب‌تر برای تیم ملی خواهند بود.
 
تا فروردین ۹۹

از «فیفادی»‌های مورد اشاره، یکی در اواخر مردادماه و دهه‌های اول و دوم شهریور ماه است که دو مسابقه را برای هر تیم ملی متقاضی مسابقات بین‌المللی فراهم می‌آورد و تاریخ بعدی به اواسط مهرماه بر‌می‌گردد و سپس یک «فیفا‌دی» تازه با دربرداشتن دو دیدار دیگر برای هر تیمی در اواسط آبان و دهه سوم این ماه خواهیم داشت. با توجه به پایان گرفتن سال میلادی ۲۰۱۹ در ۱۰ دی ماه و شروع سال ۲۰۲۰ نخستین «فیفا‌دی» بعدی در اواسط بهمن ماه و دهه سوم این ماه خواهد بود و سپس به «فیفا‌دی»‌های در نظر گرفته شده برای اواخر اسفند ۹۸ و دهه اول فروردین ۹۹ خواهیم رسید.
 
چیزی بیش از اعداد 

اینها البته همه اعداد و تاریخ‌ها و مواردی است که به رغم تأثیرگذار بودن و فراهم آوردن امکان رشد و ترقی، تنها وسایل پیش‌روی ویلموتس برای کار و پیشرفت نیستند و او امکانات و گزینه‌ها و راه‌های متعدد دیگری را نیز برای شناسایی دار ‌و ‌ندار فوتبال ما خواهد داشت. اینکه در دو دیدار اول چه میزان هوشیاری و واکنش‌های مناسب از این مرد ۵۰ ساله بلژیکی مشاهده شد، تحت‌الشعاع این مسأله قرار می‌گیرد که او پس از کامل کردن مطالعات و کنکاش‌هایش چه طرح‌هایی برای تیم ملی در روزهای سخت‌تر بعدی دارد و زمانی که حریفان ما نه یک سوریه نزول کرده و کره پراشتباه بلکه تیم‌هایی با ماهیت و هویتی بسیار قوی‌تر خواهند بود.
 

۲ ۲  
آی اسپورت
2019-06-13 12:36:00
نظر دهید

۲ نظر
عطا - تبریز
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۵۸
بی سوادی تا چه حد اخه؟ تا آخر سال بازی رسمی نداریم؟لایوس و کامبوج و بوتان و بقیه که جمعا ۱۲ تا تیم بودن همین پریروز بازی کردن و تیم های صعود کننده مشخص شدن. قرعه کشی هم تیر ماه برگزار میشه. مقدماتی جام جهانی از شهریور شروع میشه. ما به شما اعتماد می کنیم که سایتو باز می کنیم. وظیفه ذاتی تونه که همیشه یه قدم از ما جلوتر باشید. نه اینکه کم تر از ما بدونید
۲
منصور
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸، ۰۰:۵۹
این بنده خدا یا بیسواده یا خودشو به بی سوادی زده. مرد مومن ۲۶ تیر قرعه کشی جام جهانی بازی ها هم از شهریور تا ابان یا اذره مرحله اولش. داش اپدیت شو ی خورده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر