فهرست
مدیران بی‌برنامه، چالش فوتبال ایران در آسیا
مدیران بی‌برنامه، چالش فوتبال ایران در آسیا

مدیران بی‌برنامه، چالش فوتبال ایران در آسیا

آی اسپورت - باشگاه‌های فوتبال ایران زمانی که برنامه‌های خود برای شروع فصل جدید را طراحی می‌کنند معمولا اهمیت چندانی برای بازی‌های برون مرزی قائل نمی‌شوند. این وضعیت به طور مشهود در میان مدعیان سنتی لیگ به چشم می‌‌خورد و این قبیل باشگاه‌ها که انتظار عمومی از آنها بسیار بالاست، بیشتر برنامه‌های خود را معطوف به بازی‌های داخلی می‌کنند و انگیزه‌ای برای حضور مقتدرانه در رقابت‌های آسیایی ندارند.

نه فقط به دلیل نتایج ضعیفی که استقلال و پرسپولیس در این دوره از رقابت‌ها از خود برجا گذاشته‌اند و درآستانه حذف از این رقابت‌ها قرار دارند، بلکه توجه به سوابق این دو تیم در تمام سال‌هایی که در این عرصه حضور داشتند -منهای فصل پیش که سرخ‌ها تا فینال جلو رفتند و استقلال ۵سال پیش که تا نیمه‌نهایی صعود کرد- به وضوح نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی برای قهرمانی در رقابت‌های آسیایی جایگاه آن چنانی در میان سیاستگذاران باشگاه‌های نامی فوتبال ایران ندارد. حتی تیم‌های سپاهان، تراکتور و ذوب‌آهن نیز که سابقه بیشتری در قیاس با دیگر تیم‌ها در حضور در این بازی‌ها دارند، این رقابت را چندان جدی نمی‌گیرند و توجهی به حضور آبرومندانه در مهم‌ترین تورنمنت فوتبال آسیا بعد از جام ملت‌ها ندارند.

این تیم‌ها به همراه دو غول پایتخت همواره صعود از گروه‌های مقدماتی را به عنوان هدف نهایی خود برمی‌گزینند و انگیزه آن چنانی برای رسیدن به قهرمانی از خود نشان نمی‌دهند و حذف‌های پی‌درپی و شکست‌های مکرر در واقع بدل به اتفاقاتی عادی شده و توجیهاتی تکراری نیز از زبان مسئولان، مربیان و بازیکنان در پی شکست‌ها شنیده می‌شود.

انتخاب مربیان ناوارد که در بازی‌های برون‌مرزی همواره ناکامند، بی‌بهره بودن از بازیکنان طراز اول و بین‌المللی، فقدان بودجه و نداشتن عزم و اراده کافی بیشترین نقش را در ناکامی‌های سریالی نماینده‌های فوتبال ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ایفا کرده است.

بدون شک اگر نگاهی بنیادی‌تر به رقابت‌های آسیایی باشد و سیاستگذاران باشگاه‌ها -مدیران و اعضای هیات مدیره- اهمیت موفقیت در این بازی‌ها را عمیقا درک کنند، این عرصه علاوه بر اعتباربخشی به باشگاه‌ها، منبع درآمدزایی بسیار چشمگیری خواهد بود کما اینکه دیدیم پرسپولیس در اولین فصل پرفروغ خود در رقابت‌های آسیایی درآمدی بیش از ۶۰ میلیارد  تومان را به چنگ آورد که این ارقام نه تنها هزینه‌های جاری تیم‌ها را جبران می‌کند، بلکه سرمایه مناسبی است تا در سال‌های آتی نیز تیم‌ها با تدارکات بهتر وارد این رویداد شوند.

سیاستگذاران باشگاه‌های فوتبال ایران در همه سال‌هایی که لیگ قهرمانان آسیا با شکل و شمائل جدید طراحی شده اما طوری به استقبال این بازی‌ها رفته‌اند که انگار تیم‌های فوتبال ایران تاب و توان رقابت با تیم‌های آسیایی را ندارند و با طرح موضوعاتی همچون هزینه‌های میلیاردی و بیان جملاتی تکراری نظیر اینکه حریف بازیکن میلیاردی دارد! جمله‌ای که برخی مربیانی به وفور آن را به زبان آورده‌اند، سعی در مبرا ساختن خود از ناکامی‌ها داشته‌اند در شرایطی که آنها خود مقصران اول این شکست‌ها محسوب می‌شوند و باید برنامه‌های خود را به گونه‌ای طراحی می‌کردند که تیم‌های تحت اختیارشان لااقل در این سال‌ها یک بار قهرمان آسیا شوند؛ افتخاری که بارها نصیب تیم‌های عربستانی، قطری و اماراتی شده اما هرگز به فوتبال ایران نرسیده است.

شرقی‌ها نیز در رسیدن به قهرمانی آسیا همواره با برنامه بوده‌اند و در سال‌های اخیر حتی چینی‌ها هم با سرمایه‌گذاری چشمگیر به دایره قهرمان‌ها ملحق شده‌اند اما در فوتبال ایران دریغ از ساختن یک قهرمان در دوران جدید رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و دریغ از یک تیم که مایه فخر و مباهات فوتبال ایران باشد.

ایران ورزشی

۱ ۲  
آی اسپورت
2019-03-14 19:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
ببخش خصلت مردان است هه هه العین رو بخشیدیم که به ما شش تا زد لذتی که از بخشش است از انتقام نیست شیوتانی بخاطر دیدن پرچم کشورش تلاش زیادی کرد چون فک میکرد اون پرچم را واسشون اورده اند ودر ایران هوادار دارد وگلی زد که شصت هزار ایرانی ساکت ماندند
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۹:۱۹
اتستقلال ایران قهرمان دو دوره کوپا امجدیه وچهارجانبه ازمابشی اسیا هست
چرا حسابش نکردی شما هم مانند فیفا وای اف سی اون قهرمانی های سی چهل سال پیش رو جز امار اسیا حساب نکردی
ههه ه ه استقلال دوتا ستاره زده واسه کوپا امجدیه وسه جانبه اسیا اونطرف الهلال هم دوبار قهرمان اسیا شده واخرین قهرمان اون جام است ک هنوز ستاره نداره واصلا افتخار هم نمیکنند
جولیلوایواتایی که استقلال رو در تهران برد وقهرمان اسیا شد هنوز بدون ستاره است
ولی در ایران تیمی هست که بعد از بیست سال از اخرین قهرمانی اش گذشته بود یهویی در میدان منیریه ودر یکروز سرد زمستانی توسط حاج فتل ستاره دار شد
ههه هههه ستاره زدن اگه افتخار داشت استقلال تاجیکستان وبنگلور هند هم لوگوی شون ستاره دارد النجمه لبنان هم ستاره دارد
ستاره واقعی بزن وافتخار کن نه قهرمانی با دوبازی در کوپا امجدیه
متخصص اسیا سالهاست که افتخاری نداشته ودر لیگ قهرمانان اسیا هیچ افتخاری نداره بجز شش گل نوش کردن در یکبازی
۱
pooyan
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۳۸
بيست ساله كارم برنامه ريزي براي پروژه هاي حتي هزار ميلياردي هست
نيمي از عمرم صرف اين كار شده و يجورايي جز اولين نفراتي بودم كه رفتم و فيلد برنامه ريزي و كنترل پروژه رو انتخاب كردم
سه نكته از تجربه بيست ساله من
١- بهترين برنامه ريزي نياز به مديران مناسب دارد تا از روي كاغذ به عمل برسه كه من تو اين بيست سال نديدم
٢- بهترين مدير نياز به امكانات و منابع مورد نياز داره تا تصميماتش به بار بشينه كه هيچوقت مهيا نبود
٣- بهترين منابع نياز به پول داره تا تهيه بشه كه هميشه جاي ديگه خرج شد و هيچوقت وجود نداشت
از اونجاييكه چندين بار به تفصيل توضيح دادم و ديگه توانش نيست خيلي خلاصه ميگم
تا وقتي پول به عنوان يه اهرم قدرت و برطرف كننده نيازها در جاي درست خرج نشه حتي با وجود مدير و برنامه مناسب هم نميشه نتيجه خوبي گرفت
متاسفانه كانالهاي مالي اين مملكت هيچكدوم به سرچشمه پيشرفت نميرسن
يا در ابتداي راه و در بودجه به تقي و نقي رديف تعلق ميگيره
يا در ميانه راه توسط جامعه بسيار گسترده اختلاس گران سر از كانادا و غيره در مياره
يا در انتهاي راه در جهت منافع ٤ كشور يتيم خرج ميشه
حالا شما بجاي كلمه پروژه ميتونيد بذاريد فوتبال يا هر چيز ديگه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر