فهرست
۱۲ سال غرور و تعصب برای نورماگومدوف
۱۲ سال غرور و تعصب برای نورماگومدوف

۱۲ سال غرور و تعصب برای نورماگومدوف

آی اسپورت - هنرهای رزمی ترکیبی؛ نبرد جذاب و تماشایی حبیب نورماگومدوف و جاستین کیثی در رقابت‌های UFC آنقدر هیجان‌انگیز بود که تماشاگران ال‌کلاسیکو را به قفس سالن یاس شهر ابوظبی بکشاند. مبارزه حبیب و جاستین ساعاتی بعد از ال‌کلاسیکو برگزار شد و این حبیب نورماگومدوف روسی بود که رقیب آمریکایی‌اش را در جدال UFC 254 با قاطعیت شکست داد و صاحب کمربند قهرمانی سبک وزن شد.

 

سجده شکر

نورماگومدوف که اهل کشور روسیه است و مسلمان می‌باشد بعد از اینکه به دستور داور برنده مبارزه اعلام شد و حریف آمریکایی‌اش را شکست داد، وسط رینگ زانو زد و سجده شکر به‌جا آورد. سجده شکری که فقط برای این مسابقه نبود و معنی دیگری داشت.

 

خداحافظی با اشک

معمولاً خیلی کم پیش می‌آید مبارزان UFC احساسی شوند. به خصوص وقتی در هشت‌ضلعی رینگ حضور دارند. ویژه‌تر از همه اینکه آن شخص حبیب باشد. این مبارز روس که فیلم‌های درگیری و خشونت‌هایش در قفس، کنفرانس‌های مطبوعاتی و جاهای مختلف همین حالا در اینترنت موجود است، بعد از شکست دادن جاستین کیثی بغضش ترکید و اعلام کرد دیگر در UFC مبارزه نخواهد کرد. خبری که حاضران در سالن و تماشاگران داخل خانه را در شوک فرو برد.

 

دلتنگ پدر

اما بغض و اشک حبیب به خاطر پیروزی بر جاستین و فتح کمربند قهرمانی سبک وزن نبود. دلیلش خداحافظی از قفس هشت‌ضلعی هم نبود. در واقع حبیب چند ماه بعد از مرگ پدرش تصمیم گرفت دیگر در UFC مبارزه نکند. او به پدرش قول داده بود با برد از این رقابت‌ها کنار برود و حالا با دلتنگی به وعده‌اش عمل کرد.

 

 

خداحافظی بدون شکست

خداحافظی تلخ حبیب از قفس در حالی رخ داد که او با رکوردی فوق‌العاده UFC را ترک می‌کند. نورماگومدوف با ۲۹ پیروزی بدون اینکه حتی یک شکست را تجربه کند بدون باخت در ۳۲ سالگی از میادین کنار رفت. این در شرایطی است که رقیبش جاستین کیثی با ۲۲ برد و ثبت ۳ شکست همچنان در UFC مبارزه خواهد کرد.

 

زیر سایه فلوید می‌ودر

نورماگومدوف اگرچه توانست بدون شکست و ۲۹ برد به کارش خاتمه دهد اما از حیث رکوردزنی از فلوید می‌ودر بوکسور معروف همچنان عقب است. فلوید که مثل حبیب مسلمان است توانسته رکورد ۵۰ پیروزی بدون شکست را در دنیای بوکس به ثبت برساند. این یعنی حبیب ۲۱ برد تا رسیدن به رکوردش فاصله دارد. هرچند سختی‌های مبارزه در UFC به مراتب بیشتر از بوکس است.

 

کری‌های حبیب و کانر

حبیب در طول دوران حضورش در رقابت‌های UFC با یک نفر بسیار کری و درگیری داشت. کانر مک‌گرگور ایرلندی بارها و بارها در فضای مجازی و پیش از نبرد حبیب را به چالش کشید و حتی یک‌بار کار به زد و خورد اطرافیان در راهروی سالن تمرین هم کشیده شد اما با این حال تلخ‌ترین لحظه برای حبیب در UFC باختن یک راند به کانر بود. او اگرچه توانست در سال ۲۰۱۸ مک‌گرگور را به بدترین شکل ممکن شکست دهد اما یک راند را به او واگذار کرد تا او را برافروخته کند. با این حال برتری او مقابل کانر باعث شد یک‌بار برای همیشه این ایرلندی را کنار بزند.

 

از ۱۳ سپتامبر تا ۲۴ اکتبر

دوران حرفه‌ای حبیب در قفس ۱۲ سال طول کشید. ۱۲ سالی که شروعش به تاریخ ۱۳ سپتامبر و مبارزه با وصال بایراموف برمی‌گشت. او سال ۲۰۰۸ مبارزاتش را شروع کرد و بعد از ۱۲ سال به کارش پایان داد. البته حبیب به دلیل مصدومیت از ناحیه زانو مدتی را از رینگ دور بود.

 

پیام مک‌گرگور

کانر مک‌گرگور بعد از برتری حبیب مقابل جاستین و اعلام خبر خداحافظی‌اش در توئیتر با احترام نسبت به رقیبش برخورد کرد: «عملکرد خوبی بود حبیب. برای پدرت احترام قائلم و تسلیت من را پذیرا باش. دوستدار تو کانر مک‌گرگور.»

 

 

حبیب: روز خداحافظی‌ام فرا رسید

نورماگومدوف بلافاصله بعد از اینکه جاستین را شکست داد میکروفن را به دست گرفت و خبر خداحافظی‌اش را اعلام کرد: «از این بچه‌ها متشکرم که با من بیش از ۱۰ سال در کنار پدرم بودند. تمام تیم من همراه با مربی‌ام خاویر که او را خیلی دوست دارم. می‌خواهم بگویم این آخرین مبارزه من بود. به هیچ‌عنوان قصد ندارم بدون پدرم دیگر به مبارزه بیایم. بعد از اتفاقی که برای پدرم افتاد این اولین بار بود که‌ بدون او مسابقه دادم. وقتی سازمان UFC با من در مورد جاستین تماس گرفت با مادرم سه روز صحبت کردم. او نمی‌خواهد که من بدون پدرم به مبارزه بروم. من به او قول داده‌ام، این آخرین مبارزه من بود.»

 

احتمال بازگشت؟

نکته جالب در خصوص حبیب این است که همزمان با کانر مک‌گرگور از قفس خداحافظی کرد. نورماگومدوف در پاییز خداحافظی کرد و کانر در تابستان این کار را کرد. سال کذایی ۲۰۲۰ بهترین‌های UFC را با خداحافظی همراهی کرد. با این حال امکان بازگشت هم حبیب و هم کانر وجود دارد. کانر که در خداحافظی و بازگشت به رینگ هت‌تریک کرده و سه بار تجربه‌اش را دارد. حالا باتوجه به سن و سال جوان حبیب باید دید چه زمانی احساسش نسبت به پدرش فروکش خواهد کرد. قطعاً نمی‌توان احساس را در تصمیم خداحافظی‌اش منکر شد. بعید نیست او در ادامه از تصمیمش صرفنظر کند و به خاطر پدرش مجدداً به رینگ بازگردد.

 

خبر ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-10-26 10:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر