فهرست
پیش بازی ایران-پرتغال: نوبت شگفتی‌سازی
پیش بازی ایران-پرتغال: نوبت شگفتی‌سازی

پیش بازی ایران-پرتغال: نوبت شگفتی‌سازی

آی اسپورت – دیدار با پرتغال می تواند تاریخی ترین بازی فوتبال ایران باشد و تیم ملی با پیروزی در این مسابقه، برای نخستین بار موفق به صعود از مرحله گروهی می شود.

 حریف ایران در بازی روز دوشنبه، یکی از صاحب نام ترین تیم های دنیا و قهرمان فعلی اروپاست. غلبه بر چنین رقیبی، قطعا یک شگفتی بزرگ محسوب می شود. مخصوصا در شرایطی که این پیروزی احتمالا با حذف پرتغال همراه خواهد بود.اما بازیکنان شایسته تیم ملی ایران نشان دادند قابلیت خلق چنین شگفتی ای را دارند.

 در تاریخ جام جهانی، تیمهای زیادی نظیر کامرون ۱۹۹۰، سنگال ۲۰۰۲، کاستاریکا ۲۰۱۴ و... شگفتی ساز شدند. همین دوره نیز نتایج غافلگیرکننده زیادی به چشم می خورد و این بار می تواند نوبت شگفتی سازی ایران باشد.

 نحوه صعود به جام جهانی

 ایران در گروه A مقدماتی جام‌جهانی در قاره آسیا به عنوان تیم نخست در شرایطی که ۲ بازی به پایان مسابقات باقی مانده بود صعود خود را مسجل کرد . پرتغال نیز در شرایطی که رقابت تنگاتنگی با سوییس داشت به عنوان تیم اول موفق به صعود به جام جهانی شد. تا پنجمین صعود پیاپی این تیم به جام جهانی رقم بخورد.

 عملکرد در ۲ بازی نخست

 ایران در بازی نخست مرحله گروهی به دیدار مراکش رفت و در شرایطی که در اوایل بازی توپ و میدان را به حریف آفریقایی واگذار کرده بود نهایتا توانست با گل به خودی عزیز بوهدوز به پیروزی برسد. در بازی دوم نیز مقابل اسپانیا، با ارائه یک بازی منسجم، حریف نامدار خود را مستاصل کرد ولی نهایتا مغلوب گل آمیخته با شانس دیه گو کاستا شد.

 بازی اول پرتغال با اسپانیا یکی از زیباترین بازیهای جام تا به این جای رقابتها بوده است. در این دیدار پرتغال با هت تریک کریس رونالدو برابر اسپانیا به تساوی رسید. در بازی با مراکش باز هم کریس رونالدو در دقایق ابتدایی دروازه حریف را باز کرد.در ادامه بازی مراکش چندین بار تا آستانه فتح دروازه پرتغال رفت ولی توفیقی نداشت و بازی با همان یک گل به پایان رسید 

سابقه حضور دو تیم در جام جهانی

 ایران برای پنجمین بار در جام جهانی حضور پیدا کرده است و در ۴ حضور قبلی موفق به صعود از مرحله گروهی نشده است.

 پرتغال در سالهای دور حضور جسته و گریخته ای در جام جهانی داشت و بهترین عملکرد این تیم کسب رتبه سوم، در جام جهانی ۱۹۶۶ در تیمی که اوزه بیو در آن حضور داشت بود. ولی پرتغال از جام جهانی ۲۰۰۲ حضور مستمری در بازیها داشته و در سال ۲۰۰۶ نیز به رتبه چهارم رسید. البته پرتغال در دو دوره از ۴ دوره گذشته در مرحله مقدماتی حذف شده است

 کی روش در برابر پرتغال

 یکی از اصلی ترین جذابیت های این بازی، تقابل کارلوس کی روش با تیم کشورش، پرتغال است. کارلوس کی روش قبل از تیم ملی ایران سرمربی پرتغال بود و در جام جهانی ۲۰۱۰ هدایت این تیم را بر عهده داشت  و با این تیم تا مرحله یک هشتم‌نهایی صعود کرد. از آن تیم ملی پرتغال، کریستیانو رونالدو، پپه، برونو آلوز، بتو در ترکیب تیم فعلی پرتغال حضور دارند و کی‌روش شناخت خوبی از حریف دارد.فرناندو سانتوس سرمربی پرتغال نیز در تیم اشتوریل این کشور شاگرد کی‌روش بوده است.

 جدال با کریس رونالدو

 از همان روز قرعه‌کشی که مشخص شد ایران با پرتغال هم‌گروه است دغدغه اصلی این بازی تقابل با کریستیانو رونالدو بود. برنده ۵ توپ طلای فوتبال جهان، آماده ترین بازیکن حال حاضر دنیا محسوب می‌شود و تاکنون هر ۴ گل پرتغال را در این رقابتها به ثمر رسانده است.کریس رونالدو در جام‌های جهانی قبلی ندرخشیده بود و فقط ۳ گل زده بود که یک گل به ایران بود ولی در این جام متفاوت ظاهر شده و پس از فتح جام‌ملتهای اروپا به دنبال تنها جامی است که در کلکسیون افتخاراتش به چشم نمی‌خورد.

 به جز این کریس رونالدو، یک تهدید برای مهمترین رکورد جهان به نام فوتبال ایران ثبت است به حساب می‌آید. این بازیکن تنها ۲۴ گل با رکورد ۱۰۹ گل ملی علی دایی فاصله دارد و پس از دایی دومین گلزن برتر بازیهای ملی تاریخ است. گل نخوردن برابر رونالدو و حذف احتمالی پرتغال می‌تواند رکورد شکنی رونالدو را مشکل کند.

 ترکیب احتمالی

 با توجه به مصدومیت حاج صفی در اوخر بازی با اسپانیا، احتمالا این بازیکن غایب خواهد بود و میلاد محمدی جای او را در ترکیب اصلی خواهد گرفت.احتمالا علیرضا جهانبخش در این بازی در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت.

 

در ترکیب تیم ملی پرتغال ، موتینهو که دچار بیماری شده بود به بازی ایران خواهد رسید و بقیه بازیکنان نیز مشکلی برای بازی با ایران نخواهند داشت

 سابقه تقابل

 پرتغال اولین حریف تکراری ایران در تاریخ جام های جهانی است . ایران یک بار در جام جهانی ۲۰۰۶ برابر این تیم قرار گرفت و با نتیجه ۲ صفر مغلوب شد. به جز این، ایران در سال ۱۳۵۱ در مسابقات دوستانه استقلال برزیل با پرتغال بازی کرد که با نتیجه ۳ بر صفر شکست خورد.

 ایران در تاریخ جام جهانی ۷ بار با تیمهای اروپایی بازی کرده که به جز مصاف نخست برابر اسکاتلند که با نتیجه مساوی به پایان رسید در سایر دیدارها شکست خورده است.آمار تیم ملی مقابل اروپاییها بسیار ضعیف بوده و هیچ وقت مقابل یک تیم اروپایی در جام جهانی کلین شیت نکرده و فقط در ۲ بازی به این تیمها گل زده است.

  پرتغال با تیمهای آسیایی ۴ بار روبه رو شده که به جز یک بار که با ایران روبه روشده ۳ بار نیز مقابل کره شمالی و جنوبی بازی کرده که هرکدام ویژگی تاریخی خاص خود را دارند.

 اولین تقابل پرتغال با آسیایی ها در جام جهانی ۱۹۶۶ بود که کره شمالی در ۲۰ دقیقه ابتدایی ۳ بر صفر از حریف پیش افتاد ولی پرتغالی یک از بازگشتهای به یادماندنی جام جهانی را ثبت کرد و ۵ بر ۳ پیروز شد. در جام جهانی ۲۰۰۲  پرتغال در مرحله گروهی با کره جنوبی هم گروه بود و حریف آسیایی در آخرین بازی مرحله گروهی پرتغال را شکست داد و با این نتیجه تیم اروپایی حذف و اولین صعود کره جنوبی به مرحله حذفی رقم خورد.

 در جام جهانی ۲۰۱۰ ، پرتغال مجددا با کره شمالی روبه رو شد و با پیروزی ۷ بر صفر بهترین پیروزی اش را در تاریخ جام جهانی جشن گرفت.

 آمار  ویژه

 در جام جهانی ۲۰۱۸، تیم اروپاییهایی ۵ بار با تیمهای آسیایی بازی کردند که حاصل ۴ برد برای اروپاییها و یک مساوی بوده است

ایران در ۱۴ بازی رسمی گذشته ۱۲ کلین شیت داشته

پرتغال در ۶ بازی از ۸ بازی اخیر زیر نظر فیفا کلین شیت کرده است.

 

سایت برنامه نود

     
آی اسپورت
2018-06-25 07:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر