فهرست
فوتبالیست‌ها علیه پیامدهای اقتصادی کرونا
فوتبالیست‌ها علیه پیامدهای اقتصادی کرونا

فوتبالیست‌ها علیه پیامدهای اقتصادی کرونا

آي‌اسپورت- «اگر لغو مسابقات به نجات جان تنها یک نفر کمک کند، بدون سئوال آن را می‌پذیریم»؛ این جمله یورگن کلوپ شاید بهترین حرفی است که درباره رابطه ورزش و کرونا بیان شده است. 

با عالم‌گیری این ویروس خطرناک اولویت جهانی این روزها، سلامت انسان‌ها است حتی برای سرمربی لیورپول که تیمش در آستانه یک قهرمانی تاریخی در لیگ برتر انگلیس قرار دارد. شروع دوباره مسابقات و پیدا کردن منصفانه‌ترین فرمول برای آن، فعلا به بعد از فروکش کردن این ویروس موکول شده است. با این حال باشگاه‌های فوتبال این روزها دغدغه دیگری هم دارند. فوتبال هم مثل سایر بخش‌ها بابت تعطیلی جهانی فعلی لطمه اقتصادی شدیدی دیده و حتی غول‌های اروپا به دردسر افتاده‌اند. 

بازیکنان بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند، دو باشگاه ثروتمند آلمان با کاهش ۲۰ درصدی دستمزدشان موافقت کرده‌اند، در حالی که بازیکنان مونشن گلادباخ و یونیون برلین، دو تیم دیگر بوندس‌لیگا از دریافت تمام دستمزدشان صرفنظر کرده‌اند.
لیگ برتر انگلیس در حال مذاکره با اتحادیه بازیکنان حرفه‌ای است تا راه حلی برای عبور از این وضعیت غیرمنتظره پیدا کند و احتمال می‌رود در فوتبال این کشور هم دستمزد بازیکنان کمتر شود. در این میان مارسلو بی‌یلسا و بازیکنان لیدز داوطلبانه حاضر به کاهش دستمزدشان شده‌اند تا باشگاه بتواند دستمزد ۲۷۲ کارمندش را بدهد. 

اوضاع برای بارسلونا پیچیده‌تر است و این باشگاه می‌خواهد ۷۰ درصد از دستمزد بازیکنانش را کاهش دهد. این فرمولی است که باشگاه برای تمام تیم‌های فوتبال و سایر رشته‌هایش در نظر گرفته است. ظاهرا تعدادی از بازیکنان تیم اصلی با این خواسته مخالفند و مذاکرات طرفین برای رسیدن به یک راه حل ادامه دارد. 

رسانه‌ها خبر داده‌اند یوفا که در این سال‌ها برخورد سختگیرانه‌ای با بی‌نظمی مالی باشگاه‌های اروپایی داشته در این شرایط ویژه حاضر شده «بازی جوانمردانه مالی» را برای تابستان آینده کنار بگذارد. البته این شامل باشگاه‌هایی مثل منچسترسیتی که حکم محرومیت‌شان از مسابقات اروپایی پیش از این صادر شده، نمی‌شود. 

همانطور که اقتصاد دنیا انتظار روزهای سختی را پس از بحران کرونا دارد، پیش‌بینی می‌شود فوتبال هم در تابستان پیش‌رو با دورنمای تازه‌ای روبرو شود. اولی هوینس، مدیر سابق بایرن معتقد است که دنیای فوتبال با شرایط جدیدی روبرو خواهد شد و اضافه کرد: «پیش‌بینی آینده سخت است، ولی تصور نمی‌کنم که در آینده نزدیک شاهد نقل و انتقالات ۱۰۰ میلیون یورویی باشیم. ارقام نقل و انتقالات در دو سه سال آینده نمی‌تواند در سطح فعلی باقی بماند.» 

نشریه کیکر آلمان هم در سرمقاله هفته گذشته‌اش پیش‌بینی کرد که کرونا موجب می‌شود «کمی از هوای داخل حباب فوتبال که همین طور بزرگ و بزرگتر شده، گرفته شود». البته نویسنده اضافه کرده که این می‌تواند فرصتی باشد تا باشگاه‌ها طمع را کنار بگذارند و به سمت نظم مالی منطقی‌تری بروند.

     
آی اسپورت
2020-03-28 00:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر