فهرست
بارسا و قمار بزرگی به نام گریزمن
بارسا و قمار بزرگی به نام گریزمن

بارسا و قمار بزرگی به نام گریزمن

آی‌اسپورت – بعد از یک فصل ناز کردن برای بارسلونا و انتشار ویدئویی به نام «تصمیم»، برای اعلام باقی ماندن در اتلتیکو مادرید، آنتوان گریزمن بالاخره آماده ترک مادرید شده است. گریزمن بند رهایی ۱۰۸ میلیون پوندی‌ای در قراردادش دارد که به نظر می‌رسد بارسلونا، اگرچه نه با کمال رضایت، حاضر به پرداختش است.

گریزمن با فرانسه قهرمان جام جهانی شده و تا به حال دو بار روی سکوی توپ طلای اروپا قرار گرفته (هرچند موفق به بردن این جایزه نشده). در کیفیت درجه یک وینگر سابق رئال سوسیداد هیچ شک و تردیدی نیست. اما موارد و عواملی در این میان موجود است که خرید او توسط بارسلونا را قماری بزرگ جلوه می‌دهد.

شماره هفت ریزنقش روخی‌بلانکوس مهره هجومی‌ای تکنیکی و چپ‌پا، تمام‌کننده‌ای قهار و شوت‌زنی دقیق از راه دور است که بهترین پست برایش آزاد قرار گرفتن پشت مهاجم شماره ۹ تیم است. این خصوصیات برایتان آشنا به نظر نمی‌رسد؟ استفاده همزمان از لیونل مسی و گریزمن در ترکیب اصلی بارسلونا، بدون اینکه ضربه‌ای به عملکرد هیچکدامشان وارد شود، معادله‌ایست بدون یک جواب واضح.

گریزمن در طول دوران درخشش در اتلتی معمولا از حمایت یک مهاجم مرکزی فیزیکی‌تر برخوردار بوده، برای مثال دیگو کاستا، کوین گامیرو یا حتی آلوارو موراتا. از سوی دیگر ارنستو والورده در دو فصل اخیر با روی آوردن به سیستم ۲-۴-۴ از مسی به عنوان مهره آزاد پشت لوئیس سوارز استفاده کرده. حتی در سیستم کلاسیک ۳-۳-۴ بارسا هم جای مشخصی برای گریزمن پیدا نمی‌شود. با اینکه او در دوران جوانی یک وینگر مستقیم و سرعتی بود، اما حالا مدت‌هاست نوع فوتبالش تغییر کرده. گریزمن البته در سال‌های اخیر چه برای اتلتی و چه برای فرانسه، در نقش واید فوروارد راست بازی کرده. اما بازگشت به ۳-۳-۴  این پست در بارسلونا را هم از آن مسی خواهد دانست.

پس تنها پست ممکن برای گریزمن مهاجم مرکزی می‌ماند، منطقه‌ای که مدت‌هاست در اشغال لوئیس سوارز بوده. این پست هم البته برای ستاره اتلتی وظایفی جدید به همراه خواهد داشت، وظایفی که پیش از این بر دوش مهاجم مرکزی فیزیکی‌تر تیم دیگو سیمئونه بود.

جدا از مسائل تاکتیکی، هزینه هنگفت خرید گریزمن تبعاتی زنجیره‌ای هم برای بارسلونا به همراه خواهد داشت. پرداخت ۱۰۸ میلیون پوند برای بازیکنی که فصل بعد ۲۹ ساله می‌شود خود به خود ریسکی بزرگ به حساب می‌آید و نشان از رویکردی برای نتیجه گرفتن در آینده کوتاه‌مدت می‌دهد. در ضمن این خرید به احتمال زیاد باعث فروخته شدن فیلیپه کوتینیو و مالکوم هم خواهد شد. اوزمان دمبله و سوارز هم با ورود احتمالی گریزمن جایگاه خودشان در ترکیب اصلی را در خطر خواهند دید.

وقتی تمام این موارد را کنار هم قرار می‌دهیم به این نتیجه می‌رسیم که بارسا برای تقویت تیمش در تابستان پیش رو گزینه‌های بهتری هم دارد. برای مثال لوکا یویچ، که بسیار مورد نظر رئال مادرید هم هست، می‌تواند کمک زیادی به خط حمله بارسا بکند. این مهاجم صرب قیمتی کمتر از نصف گریزمن دارد و بدین ترتیب امکان خرید متایاس دلیخت را هم از آژاکس زنده نگه خواهد داشت.

اما اگر فرض کنیم انتقال گریزمن به بارسا قطعی شود بهترین راه برای استفاده همزمان از او و مسی چه خواهد بود؟ پاسخ شاید در بازگشت مسی به پست شماره 9 کاذب و بازی گریزمن در پست واید فوروارد سمت راست باشد، منطقه‌ای که داوید ویا در آن بهترین دورانش برای بارسلونا را پشت سر گذاشت.

وابستگی بیش از حد کاتالان‌ها به مسی بزرگ‌ترین نگرانی هواداران آن‌ها در چند فصل اخیر بوده. مسیِ ۳۲ساله این فصل روی ۵۴درصد از گل‌های تیمش در لیگ نقش مستقیم داشته. این وابستگی به این معناست که در شب‌های خاموش ابرستاره آرژانتینی تیمش در حساس‌ترین بازی‌ها به مشکلاتی جدی برمی‌خورد، اتفاقی که دقیقا در حذف برابر رم و لیورپول رخ داد.

ورود گریزمن به نوکمپ می‌تواند این شرایط را تغییر دهد. تفاوت این ستاره فرانسوی با یک مهاجم کلاسیک شماره 9 در خلاقیت بالا و قدرت گل‌سازی اوست. بدین ترتیب حضور گریزمن در ترکیب اصلی بارسا می‌تواند بار سنگینی که بر دوش مسی افتاده را اندکی با خودش تقسیم کند و شاید مانع از تکرار شب‌های کابوس‌وار استادیو الیمپیکو و آنفیلد شود.

۶    
آی اسپورت
2019-05-20 11:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر