فهرست
رقبایی که میدان را خالی کردند
رقبایی که میدان را خالی کردند

رقبایی که میدان را خالی کردند

آی اسپورت - پیش از شروع مجدد لیگ که البته مخالفان زیادی هم داشت، رقبای پرسپولیس با علم به این که این تیم بازیهای آسانی در پیش دارد منتظر یکی دو لغزش از این تیم بودند تا بلکه بتوانند خودشان را به این تیم و صدر جدول نزدیک کنند. هدف اصلی این تیم‌ها جلوگیری از چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر بود و هست. البته در کنار این امیدواری به لغزش پرسپولیس، خود این تیم‌ها هم امید داشتند در بازیهای باقی مانده خودشان هم نتایج خوبی بگیرند تا بتوانند همچنان فشار را روی پرسپولیس حفظ کنند. اما هیچ کدام از این اتفاق‌ها نیفتاد و حالا پرسپولیس بیش از هر زمان دیگری خودش را به قهرمانی چهارم نزدیک می‌بیند.

 

پرسپولیس؛ تخت گاز تا پوکر

قرمزهای پایتخت بعد از شروع مجدد لیگ 3 بازی برگرار کردند که هر 3 با پیروزی این تیم همراه بود. پرسپولیس ابتدا پیکان را 3ه بر یک شکست داد. سپس شاهین شهرداری بوشهر را با یک گل مغلوب کرد و در نهایت ماشین سازی را با یک گل برد. جالب این که دو بازی از این سه بازی در زمین حریفان برگزار شد و در تنها بازی خانگی که مقابل شاهیت شهرداری بوشهر برگزار شد این تیم یک اخراجی هم داد اما بازی را برد. تنها گلی که پرسپولیس دریافت کرد در بازی با پیکان و از روی نقطه پنالتی بود. این مسائل نشان می‌دهد تیم یحیی گل محمدی همچنان قدرت و انگیزه‌اش را حفظ کرده و قدم‌هایش در راه رسیدن به قهرمانی اصلا سست نمی‌شود. پرسپولیس در پایان هفته بیست و چهارم به امتیاز 56 رسید. ظاهرا سپاهان نزدیک‌ترین تیم به پرسپولیس است چرا که در رده دوم قرار گرفته و 42 امتیاز دارد. اما نکته این است که فولاد با دو بازی کمتر 39 امتیازی است و اگر 6 امتیاز آن دو بازی را برای فولاد در نظر بگیریم فولاد بالقوه با 45 امتیاز تیم دوم جدول و اصلی‌ترین رقیب پرسپولیس است. حالا در بهترین شرایط  اگر فولاد همه امتیازات باقی مانده را بگیرد در نهایت به امتیاز 63 خواهد رسید. در بین رقبای پرسپولیس هیچ تیم دیگری به این امتیاز نخواهد رسید. به این ترتیب پرسپولیس در دشوارترین حالت اگر به امتیاز 64 برسد قهرمانی‌اش قطعی می‌شود. این یعنی پرسپولیس فقط به 8 امتیاز دیگر در 6 بازی باقی مانده نیاز دارد تا به چهارمین قهرمانی متوالی‌اش برسد. البته همان طور که خواندید این 8 امتیاز، نیاز پرسپولیس در سخت‌ترین حالت ممکن است. اگر فولاد یا سپاهان و شهرخودرو در بازی‌های باقی مانده یک بار دیگر بلغزند و نتوانند به 3 امتیاز برسند نیاز پرسپولیس به امتیاز کمتر از این خواهد شد. رقبای پرسپولیس در بازی‌های آینده به ترتیب تیم‌های فولاد خوزستان، نفت مسجدسلیمان، نساجی، ذوب‌آهن، گل‌گهر و سایپا هستند. 3 بازی خارج از خانه و دو بازی داخل خانه در انتظار مدعی اول قهرمانی است.

 

مدعیانی که میدان را خالی کردند

رقبای پرسپولیس علیرغم مخالفتی که با شروع مجدد لیگ داشتند انگیزه بالایی هم برای جلوگیری از قهرمان شدن این تیم هم داشتند. پرسپولیس اگر در لیگ نوزدهم به قهرمانی برسد چهارمین قهرمانی متوالی‌اش را به دست خواهد آورد. این یک رکورد بی نظیر است و احتمالا تا مدت‌ها تیمی نخواهد توانست به چهار قهرمانی متوالی برسد. هر چقدر که این افتخار برای پرسپولیسی‌ها خوشایند است برای رقبا ناخوشایند است. اما حتی همین انگیزه بالا هم کمکی به رقبای پرسپولیس نکرد و آنها یکی پس از دیگری میدان را برای قهرمان شدن پرسپولیس خالی کردند. سپاهان بعد از شروع مجدد لیگ 3 بازی برگزار کرد. آنها ابتدا موفق شدند تیم سختکوش گل‌گهر سیرجان را با دو گل شکست بدهند. نمایش شاگردان امیر قلعه‌نویی در این بازی امیدوار کننده بود و باعث شد هواداران این تیم حس کنند سپاهان میدان را برای پرسپولیس خالی نمی‌کند. اما دو تساوی متوالی سپاهان در مقابل سایپا و پارس جنوبی جم همه را از سپاهان ناامید کرد. تا جایی که خود قلعه‌نویی در پایان بازی با پارس جنوبی جم گفت: «جنگیدن برای قهرمانی عملا تمام شده است.» این در شرایطی است که سپاهان در آینده نزدیک با تیم‌هایی مثل تراکتور، استقلال و شهرخودرو بازی‌های سختی در پیش دارد.  شهرخودرو تیم سوم جدول هم بعد از شروع مجدد لیگ ابتدا ذوب آهن اصفهان و سپس گل گهر سیرجان را شکست داد تا نشان دهد تیم آماده‌ای است و می‌تواند فضا را برای پرسپولیس سخت کند. اما با تساوی روز شنبه در مقابل سایپا دو امتیاز حیاتی را از دست داد. شهرخودرو بدشانس بود که در دقیقه 96 گل تساوی را از سایپا خورد. این تیم هم در ادامه بازی‌های سختی مقابل استقلال، تراکتور و سپاهان دارد. تراکتور تبریز سردمدار مخالفان شروع مجدد لیگ، ابتدا در زمین خودش با یک گل به نساجی باخت که نتیجه شوکه کننده‌ای بود. این تیم سپس با پیروزی دو بر صفر مقابل صنعت نفت آبادان جبران مافات کرد. اما در اولین بازی سختش با تیم‌های بالای جدولی مقابل استقلال قرار گرفت و نتوانست به نتیجه‌ای بهتر از تساوی برسد. آن هم استقلالی که مشکلات زیادی داشت و برای این بازی با کمبود شدید بازیکن مواجه بود. تراکتور در ادامه حداقل دو بازی دشوار دیگر در مقابل سپاهان و شهرخودرو هم دارد. در نهایت می رسیم به استقلال که روزهای سخت و عجیبی را پشت سر می‌گذارد. استقلال در شروع مجدد لیگ ابتدا بازی عقب افتاده‌اش مقابل فولاد را با شکست پشت سر گذاشت و بعد از آن در یک بازی ناامید کننده مقابل سایپا متوقف شد. بعد هم بازی با پارس جنوبی جم پیش آمد که به دلیل مثبت شدن تست کرونای تعداد زیادی از بازیکنانش، به جم نرفت و بازی لغو شد. در ادامه تعداد کرونایی‌های استقلال به کمتر از حد نصاب رسید و سازمان لیگ دستور داد بازی این تیم با تراکتور برگزار شود. اتفاقی که روز شنبه رخ داد و استقلال در این بازی خانگی هم نتوانست به سه امتیاز برسد و حالا این تیم خطر از دست دادن سهمیه آسیایی را هم حس می‌کند. استقلال هم در ادامه باید حداقل دو بازی سخت با سپاهان و شهرخودرو برگزار کند. این برنامه نشان می‌دهد به جز پرسپولیس که بازی‌های نسبتا آسانی در پیش دارد، بقیه تیم‌های بالای جدول در ادامه لیگ بازی‌های نسبتا سختی دارند و احتمال این که این تیم‌ها امتیاز از دست بدهند بیشتر از این است که پرسپولیس امتیاز از دست بدهد. 

 

پرسپولیس – فولاد؛ بازی سرنوشت

نکته جالب درباره شانس بالای قهرمانی پرسپولیس رویارویی این تیم با نزدیک‌ترین رقیبش است. اتفاقی که همین هفته رخ می‌دهد. روز پنج شنبه پرسپولیس در ورزشگاه آزادی میزبان فولاد خواهد بود. فولاد دو بازی قبلی‌اش را به دلیل ابتلای تعداد زیادی از بازیکنانش به کرونا برگزار نکرد و روز پنجش شنبه بعد از حدود دو هفته بازی نکردن، مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد. شاید این بازی حساس‌ترین بازی باقی مانده در لیگ نوزدهم باشد. چرا که می‌تواند تعیین کند پرسپولیس به همین زودی قهرمان می‌شود یا برای رسیدن به قهرمانی باید چند بازی دیگر صبر کند. اگر در این بازی پرسپولیس به پیروزی برسد 59 امتیازی می‌شود. در این حالت فولاد به شرط پیروزی در بقیه بازی‌هایش نهایتا به امتیاز 60 می‌رسد و این یعنی پرسپولیس بعد از پیروزی بر فولاد فقط به یک برد نیاز دارد تا قهرمان شود. البته تفاضل گل پرسپولیس همین حالا 25 است و تفاضل گل فولاد 8. این یعنی پرسپولیس بعد از شکست دادن فولاد به احتمال فراوان با یک تساوی هم قهرمانی‌اش قطعی می‌شود. اما اگر فولاد موفق شود در این بازی به برتری برسد فاصله اش را با پرسپولیس کمتر خواهد کرد و این یعنی پرسپولیس برای قطعی کردن قهرمانی‌اش به زمان بیشتری نیاز دارد.

 

سازندگی 

۹    
آی اسپورت
2020-07-13 16:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر