فهرست
تزلزل در ایستگاه آخر سرخ‌ها
تزلزل در ایستگاه آخر سرخ‌ها

تزلزل در ایستگاه آخر سرخ‌ها

آی اسپورت - آخرین باری که پرسپولیس در سه بازی پیاپی دو گل دریافت کرده بود به بیش از 1500 وز قبل بازمی‌گردد. زمانی که برانکو تصمیم گرفت تیم رویایی پرسپولیس را بسازد. همین تصمیم برانکو که یکی از تاریخی‌ترین دوران پرسپولیس را رقم زده بود، چنان دیوار دفاعی نفوذناپذیری ساخته بود که عبور از آن برای خیلی‌ها غیرممکن بود. حضور یک دروازه‌بان آماده پشت سر این دو مدافع هم کمک می‌کرد تا کار برای رقبا سخت و سخت‌تر شود. آنها البته توانسته بودند این فیگور را در لیگ برتر هم حفظ کنند و همین بسته ماندن دروازه پرسپولیس بود که موجب شد تا آنها علیرغم نمایش نه چندان خوب‌شان در این فصل همچنان و به مدد بردهای یک بر صفر فراوان در صدر جدول باشند.

حالا اما زورآزمایی با چند رقیب جدی‌تر از تیم‌های لیگ برتری نشان داد که پرسپولیس یک مشکل بزرگ در انتهای زمین دارد. آنها در فاز دفاعی مشکل دارند و همین مشکل هم می‌تواند کار را برای‌شان در رقابت‌های مهمی چون لیگ قهرمانان آسیا مشکل کند. مهم‌ترین مشکل پرسپولیس عدم شناخت نسبت به مهره‌های اصلی دفاعی‌شان است. گذشت بیش از نیمی از فصل و انجام کلی بازی در لیگ و حذفی و لیگ قهرمانان آسیا هم موجب نشد تا آنها به شناخت درستی در قلب خط دفاعی خودشان برسند. در همین سه بازی اخیر که منجر به خوردن شش گل شد پرسپولیس تحت مدیریت یحیی گل‌محمدی با سه ترکیب مختلف به میدان رفت. او در دربی در نبود شجاع زوج کنعانی‌زادگان و سیدجلال حسینی را امتحان کرد و کمال کامیابی‌نیا را در پست هافبک دفاعی بازی داد. در بازی با الدحیل کنعانی‌زادگان و شجاع مدافعان وسط بودند و ربیع‌خواه به ترکیب اصلی بازگشت. در بازی برابر الشارجه بار دیگر زوج شجاع - سیدجلال را بازی داد و بعدش تصمیم گرفت تغییری در ترکیبش ایجاد کند و کنعانی‌زادگان را به جای حسینی به زمین فرستاد. همه آن تدابیر اما مانع باز شدن دروازه پرسپولیس نشد و آنها در هر سه بازی به یک میزان مشخص گل خوردند.

مهم‌ترن نکته‌ای که پرسپولیس باید با آن کنار بیاید سرعت سیدجلال حسینی است. آنها باید بدانند که کاپیتان‌شان دیگر نزدیک به سن بازنشستگی است و استفاده از او در قلب خط دفاعی با خطرهای فراوانی مواجه است و رقبایی با خط آتش جوان و سریع می‌توانند برای‌شان دردسر ایجاد کنند. از این رو آنها باید به دنبال جا انداختن یک ترکیب جدید در خط دفاعی باشند. ترکیبی که شاید پیدا کردنش به قیمت از دست دادن این فصل لیگ قهرمانان برای آنها تمام شود. نکته دیگر در این میان هم این است که از میان گزینه‌های نیمکت پرسپولیس چه کسانی شایستگی و توانایی آمدن به ترکیب اصلی را دارند؟ آیا رادو می‌تواند جانشین خوبی برای بیرانوندی باشد که مدتی است با کلین‌شیت قهر کرده؟ همچنین نیمکت‌نشینانی مثل محمد نادری و کنعانی‌زادگان تا چه میزان می‌توانند مهره قابل اتکای ترکیب پرسپولیس باشند؟ پرسپولیس قطعاً نیاز به ترمیم فوری ضعف‌های دفاعی خود دارد. آنها مدت‌ها بود که چنین شرایطی را تجربه نکرده بودند و باید این زنگ خطر را جدی بگیرند. یحیی گل‌محمدی حالا در موقعیتی قرار دارد که برانکو چند سال قبل قرار داشت. موقعیتی که تصمیم گرفت پرسپولیس تاریخی‌اش را بسازد و موفق هم شد. باید ببینیم یحیی از پس این آزمون برمی‌آید یا نه؟

 

ایران ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-02-22 12:46:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر