فهرست
به بهانه بازی بارسلونا-پی‌اس‌جی؛ جهنم نیوکمپ
به بهانه بازی بارسلونا-پی‌اس‌جی؛ جهنم نیوکمپ

به بهانه بازی بارسلونا-پی‌اس‌جی؛ جهنم نیوکمپ

آی اسپورت - تقابل های بارسلونا و پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان اروپا همیشه جذاب و مهیج دنبال شده است و بارسلونا خاطرات خوشی از رویارویی با تیم متمول پاریسی داشته است. به مناسبت تقابل دوباره این دو تیم در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپای این فصل نگاهی داریم به جذاب ترین رویارویی دو تیم در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ که با کامبک فوق العاده بارسلونا در ورزشگاه نیوکمپ همراه شد.

 

۱۴ فوریه ۲۰۱۷؛ ورزشگاه پارک دو پرنس

با ارائه یک نمایش تماشایی، شاگردان اونای امری در تیم پاری سن ژرمن میهمان قدرتمندشان را با چهار گل شکست دادند تا در آستانه صعود به جمع هشت تیم برتر قرار بگیرند. در دقیقه ۱۸ دیماریا از روی ضربه کاشته موفق شد یک گل فوق العاده زیبا به ثمر برساند اما این پایان کار نبود، گل دوم پاریسی ها در دقیقه ۴۰ از راه رسید. اشتباه از مسی آغاز شد، توپ مسی روی فشار بازیکنان میزبان لو رفت. وراتی تا پشت محوطه پیشروی کرد و با پاس عمقی زیبا دراکسلر را در مصافی تقریبا تک به تک قرار داد و او نیز با شوتی دقیق، اختلاف را دو برابر کرد.

شاگردان انریکه با شکست دو بر صفر به رختکن رفتند و هواداران بلوگرانا به امید جبران در نیمه دوم چشم انتظار نشستند اما پسران اونای امری دست بردار نبودند. در دقیقه ۵۵ توپ در پشت محوطه جریمه به دی ماریا رسید. غفلت هافبک و مدافعان بارسلونا این فرصت را به این ستاره داد تا با ضربه‌ای فنی و تماشایی، توپ را به کنج دروازه هدایت کند.

پاریسی ها سیری ناپذیر بودند و از آشفتگی خط دفاعی آبی و اناری ها نهایت استفاده را بردند. در دقیقه ۷۲ ادینسون کاوانی گل چهارم را برای پاریسی ها به ارمغان آورد، حرکت از مونیر شروع شد. حرکت خوب این مدافع با پیشروی او تا پشت محوطه ادامه داشت و پاس عمقی او را کاوانی با ضربه‌ای عالی به گل تبدیل کرد.

بعد از بازی اینیستا و بوسکتس از تاکتیک تیم انتقاد کردند و انریکه در این باره گفت: «همانطور که قبلا گفتم صحبت های پس از بازی بازیکنان را به دلیل شرایطی سختی که در زمین می گذرانند قبول ندارم. بعد از بازی همه بازیکنان ناراحت بودند. فوتبال یک ورزش رقابتی است و ما عاشق کسب پیروزی و نتایج مثبت هستیم. اکنون شکست خورده ایم و این از آسمان پدید نیامده که غافل گیر شویم. رقیب شایسته بود و بر ما غلبه کرد. باید این را بپذیریم که این از طبیعت این رشته است و گزینه ای مثل پیشرفت وجود دارد.»

در سوی دیگر بعد از پیروزی بزرگ برابر بلوگرانا اونای امری، سرمربی اسپانیایی پاری سن ژرمن عنوان کرد تیمش به رغم نتیجه فوق العاده‌ای که کسب کرده نباید جانب احتیاط را فراموش کند: «تیم خیلی خوب به درخواست کادرفنی پاسخ داد. بازیکنانی گوش به فرمان دارم. تیم بسیار باکیفیتی هستیم و نتیجه امشب تلفیقی از کار و تلاش تیمی و مهارت‌های انفرادی بود. بهترین شب من در پاریس؟ به شخصه سعی می‌کنم درست در زمان انتقادها، آرامشم را حفظ کنم. باید چنین شرایطی را کنترل کنید. نمایش‌مان به اندازه کافی قانع‌کننده بود اما نباید جانب احتیاط را فراموش کرد.»

۸ مارس ۲۰۱۷؛ ورزشگاه نیوکمپ

آبی و اناری ها با بیم و امید فراوان پا به میدان گذاشتند، نیمار ستاره برزیلی بلوگرانا پیش از شروع بازی طی یک مصاحبه گفته بود که با ۱ درصد شانس و ۹۹ درصد ایمان به مصاف حریف می رویم. بازی هنوز جا نیفتاده بود که لوییز سوارز در دقیقه ۳ گل اول بازی را زد و امید را به اردوی بلوگرانا آورد، حرکت نیمار از سمت چپ با ورود او به محوطه جریمه همراه شد و در شلوغی محوطه بود که سوارز با یک ضربه سر هوشمندانه دروازه را باز کرد.

جو ورزشگاه کاملا به سود بارسلوناست. ضربه نیمار در محوطه جریمه به دست مارکینیوش برخورد کرد اما داور اعتقادی به پنالتی نداشت.  اولین حمله میهمان با برخورد توپ به دستان ماسکرانو همراه شد اما داور باز هم اعتقادی به پنالتی نداشت. بازی کاملا افت کرده و شاهد بازی جذابی نبودیم اما بارسا روی یک توپ مرده باز هم به گل رسید، در دقیقه ۴۰، روی یک و دوی سوارز و اینیستا، اینیستا با تلاشش نهایتا به توپ رسید و پاس کات بکش پس از برخورد با دستان تراپ به کورزاوا برخورد کرد و وارد دروازه شد.

وقتی پاریسی ها با دو گل خورده به رختکن بازمی‌گردند، امری به آنها می‌گوید: «بروید و نشان دهید پیروزی بازی رفت یک شگفتی و اتفاق نبوده است. می‌توانیم از این بازی به عنوان بهترین تیم اروپا خارج شویم. به من گوش کنید! درست است که من در دوران بازیگری اغلب در دسته دوم بودم اما تجربه‌ام از شما بیشتر است. پس به من گوش کنید!»

بازی در نیمه دوم هم جذاب آغاز شد. در دقیقه ۵۰ روی برخورد نیمار و مونیر، مهاجم برزیلی روی زمین افتاد. داور ابتدا پنالتی نگرفت اما داور خط نظر داور را تغییر داد. مسی با ضربه‌ای محکم توپ را به سمت راست تراپ زد. تراپی که جهت توپ را به درستی تشخیص داده بود. در میان امیدواری هواداران و کادرفنی به کامبک، گل کاوانی آب سردی بر روی تمام آبی و اناری های امیدوار جهان بود، در دقیقه ۶۲ روی غفلت مدافعان بارسلونا کورزاوا با یک ضربه سر توپ را به کاوانی رساند و او نیز بی رحمانه، طاق دروازه را فرو ریخت.

کاتالان‌های ناامید در ادامه چند موقعیت نصفه و نیمه داشتند اما هیچ کدام به گل تبدیل نشد. میزبان بی خطر نشان می‌داد اما در ۷ دقیقه پایانی ورق برگشت و اتفاقاتی رخ داد که حتی خوشبین ترین هوادار بارسلونا هم امیدی به آن نداشت. در دقیقه ۸۸ پس از خطا به روی مسی در سمت چپ محوطه جریمه، نیمار پشت توپ ایستاد و با یک ضربه استادانه دروازه تراپ را برای چهارمین بار باز کرد.

در دقیقه ۹۰ پاس بلند مسی در محوطه جریمه به سوارز رسید و این مهاجم اروگوئه ای با خطای مارکینیوش متوقف شد و آیتیکن داور مسابقه پنالتی اعلام کرد، نیمار پنالتی را بر خلاف جهت حرکت تراپ به گل تبدیل کرد.

برای هواداران حذف با برد پنج بر یک بسیار تلخ بود و بازی به پایان خود نزدیک می شد و امیدی باقی نمانده بود اما سرخیو روبرتوی تعویضی ورق را برگرداند. در دقیقه ۹۵ و در حالی که همه پیش کشیده بودند، روبرتو سانتر چیپ به محوطه جریمه نیمار را با فرار از آفساید به گل تبدیل کرد.

معجزه رخ داده بود و بارسلونا غیرممکن را ممکن کرده بود، هواداران سر از پا نمی شناختند و تمامی نیمکت نشینان و کادر فنی بلوگرانا برای شادی به درون زمین آمده بودند، نگاه های بهت زده و افسوس نیمکت پاریسی ها و اونای امری از دید کارگردان تلویزیونی دور نماند.

 لیونل مسی در مصاحبه بعد از بازی گفت: «شب خاصی برای همه بود چون توانستیم شکست دور رفت را جبران کنیم. بازی بی نهایت شگفت انگیزی بود. پیش از آغاز بازی نمی‌توانستیم تصور کنیم که با چنین نتیجه‌ای آن را به پایان خواهیم برد. اما این اتفاق افتاد و شبی فراموش ناشدنی رقم خورد.»

بعد از بازی انتقادات از عملکرد داوری آغاز شد و خشم سران تیم متمول پاریسی را در پی داشت. ناصرالخلیفی مالک قطری پاری سن ژرمن در مصاحبه بعد از بازی گفت: «صحبت درباره داوری پس از بازی کمکی نمی‌کند اما نتیجه بازی می‌توانست متفاوت باشد اگر داور دقت بیشتری به خرج می‌داد. همه پنالتی روی دی ماریا را دیدند که می‌توانست نتیجه بازی را 3-2 و احتمالا کار را تمام کند. ضمن اینکه همه می‌دانند در صحنه پنالتی سوارز، خطایی انجام نشد. آیا پس از این حذف بازیکنان بزرگ از آمدن به تیم ما خودداری خواهند کرد؟ نه. مطمئنا نه. بازیکنان بزرگ به یک بازی نگاه نمی‌کنند که به پروژه یک باشگاه نگاه می‌کنند. ما تیمی فوق العاده با ورزشگاهی شگفت‌انگیز هستیم و به جاه‌طلبی‌های خود ادامه خواهیم داد.»

بعد از مسابقه یولیان دراکسلر در مصاحبه خود گفت: «مطمئنا تصمیمات داور چندان به سود ما نبود اما وقتی شما اینگونه شکست می‌خورید، نمی‌توانید همه چیز را به اشتباهات داوری ربط بدهید. بارسا در تمام طول بازی به کامبک ایمان داشت و همواره با جاه‌طلبی خاصی به دنبال زدن گل‌های بیشتر بود.»

هواداران پاری سن ژرمن پس از بازی اقدام به راه انداختن کمپینی علیه اتفاقات داوری این مسابقه کردند و به کمک هواداران سایر تیم های رقیب بارسلونا و با جمع آوری ۲۰۰هزار امضا در توییتر خواهان برگزاری مجدد بازی شدند که راه به جایی نبرد. پس از گذشتن مدت ها از این بازی هنوز صحبت ها در این باره تمام نشده است. اونای امری سرمربی فعلی ویارئال درباره آن بازی می گوید: «در آن سال در بازی رفت در پاریس، بازی فوق العاده‌ای انجام دادیم. در بازی برگشت آنها ما را شکست دادند چون هنوز VAR به فوتبال نیامده بود. ما به طور کاملا واضح و مبرهن به اشتباهات داوری باختیم.»

نیمار ستاره برزیلی فعلی پاری سن ژرمن در رابطه با کامبک با بارسلونا در مقابل پاریس سن ژرمن و تاثیر آن در رابطه اش با مسی می گوید: «هیچ خاطره بیرون از زمینی بین من و مسی رخ نخواهد داد که بتواند بالاتر از آن بازی قرار بگیرد. جوری که یکدیگر را در آغوش گرفتیم، جوری که آن برد را با هواداران جشن گرفتیم، داستانی فوق العاده است. نیست؟»

طرفداری

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-12-26 13:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
علی
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹، ۲۳:۵۷
واقعا شب خاصی بود عالی بود من دوسش داشتم فوقالعاده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر